facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 20.1.2025 a svátek slaví Běla

Bolesti hlavy v těhotenství


Ilustrační fotografie


S bolestí hlavy se čas od času potýká každý z nás. Ačkoliv může být jedním z příznaků těhotenství, příčin, které bolest hlavy mimo jiné způsobují, existuje celá řada. Bolesti hlavy běžně nesouvisejí s žádným závažným onemocnění. Nejčastěji se objevují ve formě migrén a spolu s nadměrným psychickým napětím. Pokud souvisejí s nemocí, běžně provázejí například chřipku a nachlazení, cukrovku, obezitu nebo vysoký krevní tlak.

Proč bolí hlava v těhotenství

V těhotenství je bolest hlavy způsobena hormonálními změnami, které probíhají v těle budoucí rodičky. Na vině je také zvýšené množství krve v krevním oběhu. Pokud vás bolesti hlavy trápí dlouhodobě, určitě neváhejte a obraťte se na svého praktického lékaře nebo gynekologa. Bolesti hlavy rovněž mohou, z výše zmíněných důvodů, signalizovat blížící se těhotenství. Většina žen si je však s tímto jevem odehrávajícím ve svém těle nespojuje.

Naučte se předcházet bolestem hlavy

Ano, bolestem hlavy se dá dobře předcházet. I pokud vás bolí hlava pravidelně, určitě nezoufejte a k braní léčiv se uchylte až v posledním okamžiku. Prevencí před bolestí hlavy v těhotenství je dostatek spánku a odpočinku, a to i během dne. Odpočívejte vždy, když vám chybí energie. Jelikož vaše tělo teď pracuje za dvě, je normální, že v těhotenství nemáte tolik sil jako dříve. Bolest hlavy může způsobit také dehydratace organismu. Proto rovnoměrně po celý den přijímejte dostatek tekutin. Každý den, pokud máte možnost, věnujte chvilku času pobytu na čerstvém vzduchu. Ze svého jídelníčku zkuste vyřadit kysané mléčné výrobky nebo čokoládu, která se na bolestech hlavy může rovněž podílet.

Jestliže vás bolí hlava, pobývejte ve větrané místnosti a ani v zimních měsících to nepřehánějte s topením. Od bolesti může pomoci také masáž hlavy, krku nebo ramen.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se v těhotenství setkáváte s pravidelnými bolestmi hlavy poprvé, určitě o tom informujte svého lékaře. Obzvlášť pokud jsou tyto bolesti silné a časté. V extrémních případech je může provázet také horečka, ztuhlá šíje nebo rozmazané vidění. Ještě než se uchýlíte k braní léků, můžete vyzkoušet nějaké bylinky. Doporučuje se například meduňka, heřmánek nebo levandule.





Problémy s pokožkou v těhotenství Problémy s pokožkou v těhotenství

Těhotenství je zátěžovým obdobím pro celé tělo ženy a výjimkou není ani její pokožka. V těhotenství se tak žena může potýkat s různými problémy, které se v souvislosti s pokožkou vyskytnou. Mezi nejčastější nežádoucí projevy...

Plané neštovice v těhotenství Plané neštovice v těhotenství

Ačkoliv se jedná o typické dětské onemocnění, může se stát, že někteří lidé neštovice prodělají až v dospělém věku. Ti, kteří je v dětství prodělali, mají již vytvořené protilátky. Problém nastává, pokud jimi onemocní těhotná žena...

Pálení žáhy během těhotenství Pálení žáhy během těhotenství

Pálení žáhy, neboli překyselení žaludku postihuje během těhotenství až polovinu těhotných žen. Tyto nepříjemné pocity se dají odstranit, je ale třeba vědět, v čem je příčina a jak se tento problém může šetrně vyřešit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka