facebook
Dobré poledne, je sobota 10.6.2023 a svátek slaví Gita

Koupání kojenců


Ilustrační fotografie


Všechny maminky jistě řeší, jak často koupat svého novorozence a jaké používat přípravky pro péči o pleť a vlásky. Pokožka novorozenců je v porovnání s kůží dospělého člověka mnohem jemnější a citlivější - to sami poznáte už na dotek. Může proto hůře reagovat na vnější vlivy. Díky snížené činnosti potních žláz se kojenec potí méně než dospělý člověk a koupání dle odborníků a lékařů postačuje dvakrát až třikrát týdně. Při každodenním koupání kojenců bude pokožka zbytečně vysušená. Voda ji totiž zbavuje přirozené mastnoty, kterou už takto dětská pokožka příliš nedisponuje.

 

Použití mýdel a šamponů

Ačkoliv se v obchodech dnes můžete setkat s bohatým sortimentem nejrůznějších přípravků pro mytí kojenců, během prvních 6 měsíců mýdlo vůbec nemusíte používat. Se šamponem si vystačíte jedenkrát týdně nebo jednou za 14 dní. Ačkoliv miminko nekoupete každý den, vždy dbejte na to, aby byla v čistotě oblast kolem plenek. Zabráníte tak tvorbě nepříjemných a bolestivých otlačenin či opruzenin. Po koupeli můžete pokožku miminka namazat dětským olejíčkem nebo mastí. Zpočátku je toto mazání doporučováno každý den. Jakmile si však pokožka začne zvykat na vnější vlivy, stačí mazat jen suchá místa na těle. I nadbytečná mastnota sebou totiž nese určitá negativa, a to ve formě potniček, vyrážek a dalších kožních problémů.

 

Jak koupat miminko

Novorozence doporučujeme koupat v plastové vaně nebo v menší vaničce. Plast nestudí, vždy má teplotu místnosti a napuštěnou vodu tak neochlazuje. Před samotným koupáním je dobré miminku očistit zadeček, abychom se vyhnuli většímu znečištění vody. Teplota by měla být vlažná, zhruba kolem 38 °C, jen tedy o něco málo vyšší než vaše tělesná teplota. Při mytí začínejte tou nejčistší částí těla, což je obličej, poté postupujte po těle až k záhybům kolem plenek. V koupeli stačí pobýt 5 až 10 minut. Mějte na paměti, že voda vysušuje. Některé děti se v ní však cítí dobře, uklidňuje je a přestávají při koupání plakat. V takovém případě je můžete koupat o něco déle, nezapomeňte pak ale na promazání suché pokožky. Po vykoupání dítě zabalte do osušky, aby neprochladlo. Jemnou pokožku ručníkem rozhodně nedrhněte, pouze ji šetrně osušte.





Mýty kolem novorozeňat Mýty kolem novorozeňat

Zejména prvorodičky mají celou řadu obav, pokud jde o jejich narozené miminko. Některé mohou být opodstatněné, přeci jen se jedná o křehký organismus, který byl dlouhou dobu chráněn v děloze uvnitř bříška a nyní...

Čtvrtý měsíc – copak je to támhle? Čtvrtý měsíc – copak je to támhle?

Ve čtvrtém měsíci se miminka začínají posazovat s vaší už jen malou pomocí, vsedě udrží hlavičku a živě a zvědavě s ní budou otáčet na všechny strany. Také jsou si již jistější v úchopu, proto by měla...

Třetí měsíc – už vím, kdo jsi Třetí měsíc – už vím, kdo jsi

Během třetího měsíce života vašeho drobečka se začínají dít velké věci. Jeho vývoj jde stále rychleji kupředu, začíná si dobře uvědomovat své okolí, objevovat nejbližší svět a taky se už umí ozvat jinak, než jen křikem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka