facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 26.11.2020 a svátek slaví Xenie

Znáte už svůj termín porodu?


Ilustrační fotografie


Snad každá maminka už od doby, kdy zjistí, že je těhotná, chce znát termín svého porodu. Na internetu najdete několik kalkulaček, na kterých si tento termín můžete spočítat. Informace by vám také měl poskytnout váš lékař. I když budete termín porodu znát, neznamená to, že porod proběhne na den přesně. Můžete porodit o něco dříve a stejně tak i přenášet. Tašku do porodnice byste tak měla mít připravenou s dostatečným předstihem.


Způsoby určení termínu porodu


Abyste stanovila termín svého porodu, je dobré využít kombinaci více metod. První metoda může být určení termínu porodu podle prvního dne poslední menstruace. Druhou metodou je pak ultrazvukové vyšetření, které se provede ve třináctém týdnu těhotenství. Případné odchylky tyto dvě metody vzájemně minimalizují. Termín vašeho porodu stanoví lékař a tento termín se nebude již do konce těhotenství měnit.


Stanovení porodu podle poslední menstruace


Znáte datum své poslední menstruace? Pak pro vás spočítání termínu bude hračka. K prvnímu dni poslední menstruace přičtěte číslo 280. Můžete počítat z hlavy, s pomocí kalendáře nebo k tomu využít těhotenskou kalkulačku, kterou najdete na našich stránkách. Postup pro výpočet může být i obrácený - ke dni poslední menstruace přičtete 1 rok, odečtete 3 měsíce a zase přičtete 7 dní.


Určení termínu dle ultrazvuku


Ultrazvukové vyšetření se ve třináctém týdnu těhotenství týká každé maminky. Zde dojde k potvrzení termínu porodu. Kromě ultrazvuku můžete ke stanovení termínu použít také datum početí. Jedná se sice o přesnou metodu, ale málokdo ví, kdy přesně bylo miminko počato (většina párů má totiž sex víckrát než jednou do měsíce). Pokud ale náhodou tento den znáte, můžete k němu připočítat 267 dní a termín porodu bude odhalen.


Poslední metodou, kterou některé maminky používají, je určení porodu dle pohybu miminka v bříšku. Tato metoda je však velmi nespolehlivá, jelikož to jak se vaše miminko pohybuje, je velmi individuální. Záleží také na vašem vnímání, kdy pohyby miminka začnete pociťovat. Pokud tedy chcete zjistit termín porodu, uděláte nejlépe, když se ho pokusíte přibližně spočítat, a pak se obrátíte na svého lékaře pro potvrzení, abyste měla opravdu jistotu.

 

Těhotenský kalendář, určení termínu porodu ZDE

Porodní plán Porodní plán

Nastávající maminky, už jste slyšely o porodním plánu? Jedná se o jakýsi seznam požadavků a přání těhotné ženy chystající se k porodu, podle kterých by se nastávající maminka chtěla během samotného porodu řídit.

Předporodní příprava Předporodní příprava

V dnešní době se budoucí maminky mnohem více zajímají o své těhotenství, porod a následné šestinedělí, než tomu bylo dříve. Samozřejmě to souvisí s větší informovaností a dostupností související literatury, informací na internetu...

Porodní polohy detailně II. Porodní polohy detailně II.

Kolmé polohy jsou při porodu výhodné z několika důvodů. Tlak hlavičky, popřípadě zadečku při porodu koncem pánevním, na spodní část dělohy umožňuje větší otevření porodního kanálu...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka