facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Znáte už svůj termín porodu?


Ilustrační fotografie


Snad každá maminka už od doby, kdy zjistí, že je těhotná, chce znát termín svého porodu. Na internetu najdete několik kalkulaček, na kterých si tento termín můžete spočítat. Informace by vám také měl poskytnout váš lékař. I když budete termín porodu znát, neznamená to, že porod proběhne na den přesně. Můžete porodit o něco dříve a stejně tak i přenášet. Tašku do porodnice byste tak měla mít připravenou s dostatečným předstihem.


Způsoby určení termínu porodu


Abyste stanovila termín svého porodu, je dobré využít kombinaci více metod. První metoda může být určení termínu porodu podle prvního dne poslední menstruace. Druhou metodou je pak ultrazvukové vyšetření, které se provede ve třináctém týdnu těhotenství. Případné odchylky tyto dvě metody vzájemně minimalizují. Termín vašeho porodu stanoví lékař a tento termín se nebude již do konce těhotenství měnit.


Stanovení porodu podle poslední menstruace


Znáte datum své poslední menstruace? Pak pro vás spočítání termínu bude hračka. K prvnímu dni poslední menstruace přičtěte číslo 280. Můžete počítat z hlavy, s pomocí kalendáře nebo k tomu využít těhotenskou kalkulačku, kterou najdete na našich stránkách. Postup pro výpočet může být i obrácený - ke dni poslední menstruace přičtete 1 rok, odečtete 3 měsíce a zase přičtete 7 dní.


Určení termínu dle ultrazvuku


Ultrazvukové vyšetření se ve třináctém týdnu těhotenství týká každé maminky. Zde dojde k potvrzení termínu porodu. Kromě ultrazvuku můžete ke stanovení termínu použít také datum početí. Jedná se sice o přesnou metodu, ale málokdo ví, kdy přesně bylo miminko počato (většina párů má totiž sex víckrát než jednou do měsíce). Pokud ale náhodou tento den znáte, můžete k němu připočítat 267 dní a termín porodu bude odhalen.


Poslední metodou, kterou některé maminky používají, je určení porodu dle pohybu miminka v bříšku. Tato metoda je však velmi nespolehlivá, jelikož to jak se vaše miminko pohybuje, je velmi individuální. Záleží také na vašem vnímání, kdy pohyby miminka začnete pociťovat. Pokud tedy chcete zjistit termín porodu, uděláte nejlépe, když se ho pokusíte přibližně spočítat, a pak se obrátíte na svého lékaře pro potvrzení, abyste měla opravdu jistotu.

 

Těhotenský kalendář, určení termínu porodu ZDE

Kdy je ten správný čas odjet do porodnice? Kdy je ten správný čas odjet do porodnice?

Blíží se vám termín a vy přemýšlíte, jak vlastně poznáte, kdy je ta správná chvíle nastartovat auto či zavolat sanitku. Už je to opravdu tady nebo je to jen planý poplach? Existují však...

Předčasný porod Předčasný porod

Předčasný porod představuje strašáka pro mnoho žen. Jak mu předejít a co jej může způsobit? Předčasný porod může mít na svědomí zánět plodových obalů, nedostatečné fungování placenty, oslabený děložní hrček nebo předčasné kontrakce.

Překotný porod Překotný porod

Překotný porod se vyznačuje tím, že trvá kratší dobu než dvě hodiny a jeho průběh je velice spontánní. Dochází zde ke zkrácení takzvané první doby porodní, při které odtéká plodová voda a přicházejí děložní kontrakce. Při překotném porodu je ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka