facebook
Dobrý podvečer, je úterý 13.4.2021 a svátek slaví Aleš

Strečink - dopřejte si kvalitní protažení


Ilustrační fotografie


Kvalitní strečink neboli protažení svalů by si každá budoucí maminka měla dopřát před cvičením, po něm i během dne, kdy třeba dlouho sedí nebo stojí v jedné poloze. Strečink je důležitý z mnoha aspektů. Z pohledu cvičení je prevencí před tím, abychom si neublížili. Zároveň má i další pozitivní dopady na naše fyzické zdraví i na naši psychiku.

Pozitivní dopady strečinku nejen v těhotenství

Strečink zvyšuje rozsah kloubní pohyblivosti a zároveň zlepšuje pružnost svalů. Před cvičením ho provádíte proto, abyste si při cvicích neublížila. Vyhnete se tak natažení nebo dokonce přetržení procvičovaného svalu. Po cvičení je zase dobrý z důvodu, že protáhnete používané partie a ty vás pak druhý den nebudou bolet.

Strečink dále pomáhá rozvíjet vnímání vlastního těla. Při každém cviku se soustřeďte na své postavení a uvolnění svalů. Každou pozici několikrát prodýchejte a zaměřujte se především na partii, která vás táhne. Naše tělo není celé v rovnováze - například máte jednu ruku silnější než druhou, k jedné noze se ohnete a k druhé už nikoliv. Právě těmto disbalancím s kvalitním protažením můžete předejít. Po protažení se budete cítit víc odpočatí než bez něj. Vyhnete se bolestem zad, svalů a kloubů, které nemusejí být nutně způsobené jen cvičením, ale i sedavým zaměstnáním, špatnou obuví apod.

V neposlední řadě strečink přispívá ke správnému držení těla, které je v těhotenství velmi důležitý. Naberete 12 až 15 kilogramů váhy, a tak vaše klouby, svaly a kosti budou vystavené větší zátěži než dosud. Právě s pravidelným protahováním si zajistíte dobré postavení zad, beder nebo nohou.

Jak se správně protahovat

Základem je nejen naučit se základní protahovací cvičení, ale také se zaměřit na správnou techniku provádění jednotlivých cviků. Při protahování se zaměřte na partie nohou, hýždí, zad, bříška i rukou. Protahovací cviky by měly příjemně táhnout, nikoliv bolet. Protahujte se pozvolna, s každým výdechem obvykle můžete napětí trošku zvýšit. Do jednotlivých pozic se dostávejte tahem, nikoliv švihem. Zařaďte strečink do svého denního harmonogramu, uvidíte, že se hned budete cítit mnohem lépe.

Jak posílit zadeček a nohy v těhotenství Jak posílit zadeček a nohy v těhotenství

Pokud jste těhotná, měla byste se vyhnout zapojování bříška při cvičení. Nohy a zadeček však určitě zapojit můžete. Připravili jsme pro vás několik tipů na lehké cviky, které zvládnete i jako úplný začátečník. Nohy a hýždě samozřejmě...

Spinning pro budoucí maminky - tak trochu jiná cyklistka Spinning pro budoucí maminky - tak trochu jiná cyklistka

Spinning je oblíbená cardio aktivita, při které zapojíte celé tělo a budete efektivně spalovat tuky. Také jste podlehla jeho kouzlu a teď vás zajímá, zda se mu můžete věnovat i během těhotenství?

Těhotenská jóga Těhotenská jóga

Spousta budoucích maminek se snaží v období těhotenství cvičit a udržovat fit. Těhotenská jóga se už několik let drží v žebříčku oblíbenosti nastávajících maminek, protože má příznivý vliv nejen na fyzickou stránku, ale i na...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka