facebook
Dobrý podvečer, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Jak správně přisát miminko


Ilustrační fotografie


Především u prvorodiček se můžeme setkat s problémy při kojení. Mladá a nezkušená maminka často neví, jak dítě správně položit, aby to bylo jí a také jemu pohodlné, nebo řeší jeho přisátí k prsu. Často se zde můžeme setkat s problémy, kdy dítě nechce jíst nebo při kojení pláče. Maminky tak většinou hledají vhodné řešení na internetu. Právě pro ně jsme připravili článek, ve kterém se dozví, jak správně přisát miminko k prsu.

Jak správně držet prso

Ať už máte malá, střední nebo velká prsa, během kojení je velmi důležité jejich správné držení. Například maminky s menším poprsím mají štěstí, jelikož svá prsa nemusejí téměř vůbec přidržovat a mohou dítě rovnou přisát k bradavce. Většina žen podpírá prs zespodu, směrem od žeber. Dítěti ho pak pouze podají. Rozhodně jej nemusíte nijak mačkat nebo jinak deformovat. Palec si otočte směrem nahoru a pohodlně ho položte na měkkou tkáň. Zbývajícími prsty v ideálním případě prso podepřete.

První přisátí

Každý novorozenec je vybaven takzvaným „hledacím reflexem“, což znamená, že se ho stačí dotknout v okolí úst a on začne hledat prs, ke kterému by se přisál. Uchopte tedy své prso a přejeďte bradavkou kolem dětské pusinky. Jakmile dítě otevře naplno ústa, můžete mu do nich prs vložit. Je důležité, aby se bradavka dotýkala horního patra, na kterém se nachází bod, co vyvolává sací reflex. Pak už můžete spokojeně kojit. Jestliže se vám kojení napoprvé nedaří tak, jak byste si přála, určitě nezoufejte, častý trénink vše spraví.

Na co si dát pozor

Jakmile se vám nalévají prsa mlékem, je potřeba kojit, v opačném případě vám hrozí i bolestivé záněty. Mléko si ze svých prsou samozřejmě můžete odstříkávat. Rozhodně se dítě nepokoušejte kojením uklidnit. Je dobré, když před přisátím nepláče ani nekřičí. Pokud byste mu do úst vložila prs, hrozilo by, že ho špatně uchopí. Můžete mu nejprve podat svůj prst nebo dudlík, a ten pak nahradit vaším prsem. Prsa při kojení střídejte. A najděte si polohu, která vám vyhovuje. Některé tipy jsme pro vás připravili již v předchozích článcích o kojení.





Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce Jak řešit kojení, když musíte chodit do práce

Chcete se navrátit do pracovního procesu krátce po šestinedělí a řešíte, jak to bude do budoucna s kojením? Délka kojení je u každé maminky individuální. Záleží nejen na jejích zásobách mateřského mléka, ale...

Užiteční pomocníci při kojení Užiteční pomocníci při kojení

Pro všechny maminky jsme připravili článek, ve kterém se zaměříme na užitečné pomocníky při kojení. Patří k nim třeba odsávačky, kojící polštáře, pomůcky při zapadlých bradavkách, kojenecké váhy nebo sáčky na skladování...

Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé Co jíst během kojení, aby dítě i matka byli zdravé

Během kojení nemáme na starosti jen své zdraví, ale i zdraví malého nenarozeného dítěte. Každou z nás jistě občas „honí mlsná“ a během zápřahu v péči o miminko jistě na nějaký ten dietní hřích nehledíme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka