facebook
Dobrý podvečer, je neděle 9.5.2021 a svátek slaví Ctibor

Jak správně přisát miminko


Ilustrační fotografie


Především u prvorodiček se můžeme setkat s problémy při kojení. Mladá a nezkušená maminka často neví, jak dítě správně položit, aby to bylo jí a také jemu pohodlné, nebo řeší jeho přisátí k prsu. Často se zde můžeme setkat s problémy, kdy dítě nechce jíst nebo při kojení pláče. Maminky tak většinou hledají vhodné řešení na internetu. Právě pro ně jsme připravili článek, ve kterém se dozví, jak správně přisát miminko k prsu.

Jak správně držet prso

Ať už máte malá, střední nebo velká prsa, během kojení je velmi důležité jejich správné držení. Například maminky s menším poprsím mají štěstí, jelikož svá prsa nemusejí téměř vůbec přidržovat a mohou dítě rovnou přisát k bradavce. Většina žen podpírá prs zespodu, směrem od žeber. Dítěti ho pak pouze podají. Rozhodně jej nemusíte nijak mačkat nebo jinak deformovat. Palec si otočte směrem nahoru a pohodlně ho položte na měkkou tkáň. Zbývajícími prsty v ideálním případě prso podepřete.

První přisátí

Každý novorozenec je vybaven takzvaným „hledacím reflexem“, což znamená, že se ho stačí dotknout v okolí úst a on začne hledat prs, ke kterému by se přisál. Uchopte tedy své prso a přejeďte bradavkou kolem dětské pusinky. Jakmile dítě otevře naplno ústa, můžete mu do nich prs vložit. Je důležité, aby se bradavka dotýkala horního patra, na kterém se nachází bod, co vyvolává sací reflex. Pak už můžete spokojeně kojit. Jestliže se vám kojení napoprvé nedaří tak, jak byste si přála, určitě nezoufejte, častý trénink vše spraví.

Na co si dát pozor

Jakmile se vám nalévají prsa mlékem, je potřeba kojit, v opačném případě vám hrozí i bolestivé záněty. Mléko si ze svých prsou samozřejmě můžete odstříkávat. Rozhodně se dítě nepokoušejte kojením uklidnit. Je dobré, když před přisátím nepláče ani nekřičí. Pokud byste mu do úst vložila prs, hrozilo by, že ho špatně uchopí. Můžete mu nejprve podat svůj prst nebo dudlík, a ten pak nahradit vaším prsem. Prsa při kojení střídejte. A najděte si polohu, která vám vyhovuje. Některé tipy jsme pro vás připravili již v předchozích článcích o kojení.

Mýty o kojení - 2. díl Mýty o kojení - 2. díl

V rámci kojení panují obavy, že pokud se kojí často, dojde k promíchání předchozího mléka s novým mlékem a miminko má pak problémy s trávením. Tato obava však není na místě, protože v žaludku miminka mléko dlouho...

Mýty o kojení - 1. díl Mýty o kojení - 1. díl

Kojení je velice důležité nejen pro správný vývoj a výživu miminka, ale v jeho důsledku dojde i ke správnému navázání přirozeného vztahu mezi matkou a dítětem. Kojení má za následek i lepší hojení a zotavení se po porodu.

Jak kojit s polštářem Jak kojit s polštářem

Kojící polštář se pro mnoho maminek stal užitečným pomocníkem. Můžete ho pořídit v celé škále rozměrů, velikostí a barev. Vyberte si takový, který se líbí vám a zároveň máte pocit, že bude pohodlný i pro vaše miminko. Tento polštář...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka