facebook
Dobrý podvečer, je středa 6.7.2022 a svátek slaví Státní svátek - Mistr Jan Hus

Jak správně přisát miminko


Ilustrační fotografie


Především u prvorodiček se můžeme setkat s problémy při kojení. Mladá a nezkušená maminka často neví, jak dítě správně položit, aby to bylo jí a také jemu pohodlné, nebo řeší jeho přisátí k prsu. Často se zde můžeme setkat s problémy, kdy dítě nechce jíst nebo při kojení pláče. Maminky tak většinou hledají vhodné řešení na internetu. Právě pro ně jsme připravili článek, ve kterém se dozví, jak správně přisát miminko k prsu.

Jak správně držet prso

Ať už máte malá, střední nebo velká prsa, během kojení je velmi důležité jejich správné držení. Například maminky s menším poprsím mají štěstí, jelikož svá prsa nemusejí téměř vůbec přidržovat a mohou dítě rovnou přisát k bradavce. Většina žen podpírá prs zespodu, směrem od žeber. Dítěti ho pak pouze podají. Rozhodně jej nemusíte nijak mačkat nebo jinak deformovat. Palec si otočte směrem nahoru a pohodlně ho položte na měkkou tkáň. Zbývajícími prsty v ideálním případě prso podepřete.

První přisátí

Každý novorozenec je vybaven takzvaným „hledacím reflexem“, což znamená, že se ho stačí dotknout v okolí úst a on začne hledat prs, ke kterému by se přisál. Uchopte tedy své prso a přejeďte bradavkou kolem dětské pusinky. Jakmile dítě otevře naplno ústa, můžete mu do nich prs vložit. Je důležité, aby se bradavka dotýkala horního patra, na kterém se nachází bod, co vyvolává sací reflex. Pak už můžete spokojeně kojit. Jestliže se vám kojení napoprvé nedaří tak, jak byste si přála, určitě nezoufejte, častý trénink vše spraví.

Na co si dát pozor

Jakmile se vám nalévají prsa mlékem, je potřeba kojit, v opačném případě vám hrozí i bolestivé záněty. Mléko si ze svých prsou samozřejmě můžete odstříkávat. Rozhodně se dítě nepokoušejte kojením uklidnit. Je dobré, když před přisátím nepláče ani nekřičí. Pokud byste mu do úst vložila prs, hrozilo by, že ho špatně uchopí. Můžete mu nejprve podat svůj prst nebo dudlík, a ten pak nahradit vaším prsem. Prsa při kojení střídejte. A najděte si polohu, která vám vyhovuje. Některé tipy jsme pro vás připravili již v předchozích článcích o kojení.

Bolestivé kojení Bolestivé kojení

Kojení může být pro novopečenou maminku krásným intimním zážitkem. Problém však nastává, když nás začnou trápit bolestivé a popraskané bradavky, což pro většinu z žen znamená konec kojení.

Strava maminek během kojení Strava maminek během kojení

V době těhotenství se budoucí maminky poměrně přirozeně a automaticky zvýšeně zajímají o stravování. Zejména dbají na to, aby jedly dostatečně, vyváženě a vyhýbaly se potravinám, které...

Nejčastější mýty o kojení Nejčastější mýty o kojení

I taková aktiva, jakou je kojení, se pojí s mnoha mýty, které se tradují mezi čerstvými i zkušenými maminkami. Pojďte se na některé z nich s námi podívat. Alespoň zjistíte, co vše...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka