facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Chůzí za zdravějším tělem i dobrou náladou


Ilustrační fotografie


Chůze je asi nejvhodnější sport pro všechny budoucí maminky. Každý člověk by měl denně překonat alespoň 10 tisíc kroků. Chůze vám pomůže zlepšit mnohé zdravotní aspekty vašeho těla, spálíte spoustu energie a pokud je venku krásné počasí, přinesete si domů i dobrou náladu. V dnešním článku vám dáme hned několik důvodů, proč chůzí nahradit své další pohybové aktivity, které jste až do otěhotnění mohla provozovat.

Proč se chůze doporučuje

Chůze představuje prevenci proti mnoha nepříjemným nemocem a příznakům, které těhotenství provázejí. Například zlepšuje kvalitu spánku, protože se díky procházce budete cítit příjemně unavená. Chůze dále eliminuje nevolnost nebo zácpu, protože pohyb podpoří správnou funkci střev. Chůzi se můžete věnovat i tehdy, když chcete předejít otoku nohou nebo vzniku křečových žil. Na čerstvém vzduchu načerpáte spoustu nové energie - ačkoliv jste zároveň v pohybu.

Jak na výběr trasy

Výběr své trasy na chození přizpůsobte fyzické kondici, stádiu svého těhotenství i počasí, které zrovna vládne. V zimě raději vyrážejte do města na upravené cesty a chodníky. Omezte výlety po cestách, kde hrozí smeknutí na sněhu nebo na ledu. S tím souvisí pevná a teplá obuv, kterou doma rozhodně nezapomeňte. Během jarních a letních měsíců můžeme spíše doporučit lesní a polní cesty, kde vládne pohoda a čerstvý vzduch. Klidně podnikněte výlet i mimo civilizaci. Nezapomeňte si však sebou vzít mobilní telefon a všechny potřebné doklady, pokud by se vám na výletě přitížilo. Zapomeňte na výlety v horkých letních dnech a za deštivého podzimního počasí. Projít si nachlazením nebo přehřáním organismu není v těhotenství vůbec příjemné.

Na začátku to s pohybem rozhodně nepřehánějte. Zaměřte se spíše na kratší trasy a pokud máte dostatek času, vyrážejte do přírody klidně i dvakrát denně. Zpočátku věnujte chůzi maximálně hodinu. Za tu ujdete zhruba 4 až 6 kilometrů v závislosti na terénu a kondici. Váš tep by se neměl dostat nad 140 tepů za minutu. Pořiďte si proto měřič a své tempo této hodnotě přizpůsobte. Do tašky si nezapomeňte přibalit alespoň malou svačinu a lahev s vodou.

I chůzi však nezapomeňte konzultovat se svým lékařem. Pokud už se do ní pustíte, dodržujte pravidelnost. Trasy vzdálenostně klidně navyšujte, ale tempo nezrychlujte. Alternativou k chůzi může být i běh, který se však doporučuje fyzicky zdatnějším a trénovaným rodičkám.

Jak na zpevnění pánevního dna Jak na zpevnění pánevního dna

Svaly pánevního dna jsou pro těhotenství velmi důležité a mnoho budoucích maminek tak jistě pracuje na jejich zpevnění. V tomto článku vám dáme pár užitečných tipů na cviky, které můžete na posílení těchto svalů využít...

Jak běhat s rostoucím bříškem Jak běhat s rostoucím bříškem

Jak je s běháním v těhotenství? Přestat nadobro trénovat nebo pouze zvolnit? Vyměnit běh za jinou aktivitu nebo mu zůstat věrná i v nadcházejících týdnech? Ohledně běhu v těhotenství se odborníci neshodnou. I tak jsme ale pro vás dali ...

Cvičení během zimních měsíců Cvičení během zimních měsíců

Ačkoliv zima svádí k lenošení na gauči s dobrou knihou nebo u oblíbeného seriálu, je zapotřebí se stále hýbat. Pohyb je důležitý i v období těhotenství, kdy čekáte, až váš malý drobeček přijde na svět.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka