facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 29.9.2022 a svátek slaví Michal

Chcete posilovat i v těhotenství?


Ilustrační fotografie


S těhotenstvím nastává pro vaše tělo zcela nový režim. Jestliže jste dosud trávila každé volné odpoledne ve fitku, určitě se vám nebude líbit, že byste měla své aktivity omezit. Na místě je vždy konzultace s lékařem a také s osobním trenérem. Pokud se fitness věnujete již mnoho let, možná v něm budete moci s drobnými úpravami pokračovat. Rozhodně s ním ale v těhotenství nezačínejte, nechcete-li ohrozit svůj plod.

Cvičení v těhotenství se doporučuje pouze ženám, že netrpí žádnými vážnými zdravotními komplikacemi. U některých partií je dobré trénink na celých 9 měsíců vynechat a vrátit se k němu až po šestinedělí. Jiné ale můžete dále spokojeně procvičovat. Jaké jsou tedy vhodné a nevhodné cviky?

Jaké partie se mohou posilovat

Zaměřte se na posilování hýžďových svalů, svalstva nohou, deltových svalů na ramenech a také na fixátory lopatek a hrudníku. Rovněž je možné posilovat břicho, ale místo tvrdého drilu se zaměřit spíše na cviky spojené s dýcháním. Dýchání, balancování a řádné protažení je základem pro posilování. Netrénujte do úplného zničení a dbejte na správnou techniku jednotlivých cviků. Svůj pobyt v posilovně omezte na 3 návštěvy týdně. Necvičte v horkém prostředí - například za parných letních dní se radši vydejte v časných ranních hodinách na procházku do přírody. Vaše tepová frekvence by neměla přesáhnout 140 tepů za minutu a intenzivnímu cvičení se nevěnujte déle než 15 minut. Dbejte také na přísun výživných potravin a dostatečnou hydrataci. Před každým cvičením se mírně rozehřejte a rozhýbejte.

Co se v těhotenství nedoporučuje

Vyhněte se cvikům, které silově namáhají břicho a svaly pánevního dna. Patří sem například dřepy, kliky (a další cviky na celkové zpevnění) a cviky prováděné v předklonu. Své břicho ani nezatínejte - tuto techniku využijete u různých tlakových cviků. V druhém a třetím trimestru se vyhněte cvikům, ve kterých se rotuje nebo leží na zádech.

Problematicky se jeví i různé skokové cviky a náhlé změny pohybu, které mohou mít negativní dopad na vaše klouby - kolena, kyčle.

Pokud máte svou oblíbenou posilovnu, zkuste se o cvičení v těhotenství informovat. Váš trenér vám jistě vyjde vstříc a sestaví pro vás individuální trénink.

Trénink na porod Trénink na porod

Pokud jste prvorodička, jistě máte obavy, jak bude probíhat porod a zda ho v klidu zvládnete. Existují však různé tipy, díky kterým se můžete na porod lépe připravit...

Pozor na riziko infekce při sportování Pozor na riziko infekce při sportování

Těhotenství klade vyšší nároky na hygienu, kterou byste neměla zanedbávat, ani když se věnujete cvičení. Jelikož se obecně zvyšuje produkce potních a mazových žláz...

Nevhodné cviky v těhotenství Nevhodné cviky v těhotenství

Chcete udělat něco pro své zdraví a zacvičit si v těhotenství? Jak jistě víte, ne každé cvičení je vhodné. Je potřeba myslet na dodržení nízké tepové frekvence a zároveň existují cviky, které byste neměla...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka