facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Chcete posilovat i v těhotenství?


Ilustrační fotografie


S těhotenstvím nastává pro vaše tělo zcela nový režim. Jestliže jste dosud trávila každé volné odpoledne ve fitku, určitě se vám nebude líbit, že byste měla své aktivity omezit. Na místě je vždy konzultace s lékařem a také s osobním trenérem. Pokud se fitness věnujete již mnoho let, možná v něm budete moci s drobnými úpravami pokračovat. Rozhodně s ním ale v těhotenství nezačínejte, nechcete-li ohrozit svůj plod.

Cvičení v těhotenství se doporučuje pouze ženám, že netrpí žádnými vážnými zdravotními komplikacemi. U některých partií je dobré trénink na celých 9 měsíců vynechat a vrátit se k němu až po šestinedělí. Jiné ale můžete dále spokojeně procvičovat. Jaké jsou tedy vhodné a nevhodné cviky?

Jaké partie se mohou posilovat

Zaměřte se na posilování hýžďových svalů, svalstva nohou, deltových svalů na ramenech a také na fixátory lopatek a hrudníku. Rovněž je možné posilovat břicho, ale místo tvrdého drilu se zaměřit spíše na cviky spojené s dýcháním. Dýchání, balancování a řádné protažení je základem pro posilování. Netrénujte do úplného zničení a dbejte na správnou techniku jednotlivých cviků. Svůj pobyt v posilovně omezte na 3 návštěvy týdně. Necvičte v horkém prostředí - například za parných letních dní se radši vydejte v časných ranních hodinách na procházku do přírody. Vaše tepová frekvence by neměla přesáhnout 140 tepů za minutu a intenzivnímu cvičení se nevěnujte déle než 15 minut. Dbejte také na přísun výživných potravin a dostatečnou hydrataci. Před každým cvičením se mírně rozehřejte a rozhýbejte.

Co se v těhotenství nedoporučuje

Vyhněte se cvikům, které silově namáhají břicho a svaly pánevního dna. Patří sem například dřepy, kliky (a další cviky na celkové zpevnění) a cviky prováděné v předklonu. Své břicho ani nezatínejte - tuto techniku využijete u různých tlakových cviků. V druhém a třetím trimestru se vyhněte cvikům, ve kterých se rotuje nebo leží na zádech.

Problematicky se jeví i různé skokové cviky a náhlé změny pohybu, které mohou mít negativní dopad na vaše klouby - kolena, kyčle.

Pokud máte svou oblíbenou posilovnu, zkuste se o cvičení v těhotenství informovat. Váš trenér vám jistě vyjde vstříc a sestaví pro vás individuální trénink.

Intervalový trénink - vhodný pomocník při cvičení pro budoucí maminky Intervalový trénink - vhodný pomocník při cvičení pro budoucí maminky

Znáte intervalový trénink? I v těhotenství si můžete kvalitně zacvičit. Nejde tu však o honění velkých výkonů. Mnohem lepší je vnímat své tělo a tomu přizpůsobit i cvičení.

Výhody cvičení v těhotenství Výhody cvičení v těhotenství

Cvičení v těhotenství je pro každou maminku přínosné. Pokud jste cvičila již před otěhotněním, pravděpodobně je to již vaše závislost a vy budete spíš mít problémy s pohybem přestat nebo...

Cvičení v těhotenství

I v období těhotenství je potřeba udržet své tělo fit. Obzvlášť ženy, které se pravidelně hýbou a rády cvičí, potěší, že pohyb v době těhotenství rozhodně není tabu. Jakou formu si zvolit? Můžete zkusit například jógu,

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka