facebook
Dobré dopoledne, je pondělí 22.4.2019 a svátek slaví Evžénie

Jak správně dýchat při sportu a cvičení


Ilustrační fotografie


Aby cvičení bylo opravdu efektivní a splnilo vaše očekávání, je potřeba si při něm naučit správně dýchat. Své dýchání můžete zlepšit i pravidelným prováděním jednoduchých dechových cvičení. Ale zpočátku na svůj dech nezapomínejte ani při dalších aktivitách. Je důležitý jak při cvičení a posilování, tak třeba i při běhu nebo chůzi. Především u té se na pravidelnost svého dechu můžete zaměřit a naučit se ji.


Podstata správného dýchání není vůbec jednoduchá. Když ale budete dýchat špatně, povedete to k horší efektivitě cvičení a třeba i k vyššímu zatížení vašeho srdce. Pokud dýcháte nedostatečně a mělce, brzy se to odrazí ve vašem výkonu. Obzvlášť v těhotenství, kdy vás už limituje samotné bříško, byste se měla zaměřit na to, abyste všechny cviky prováděla tak, jak nejlépe dokážete.


Nádech a výdech

Jakmile jsou svaly uvolněné, mělo by dojít k nádechu. Naopak v největším záběru dochází k výdechu. I přirozeně stahování svalů vyvolává vydechnutí a naopak jejich uvolnění nebo vracení do původní pozice nadechnutí. Ne pro každého je však toto přirozené. Někdo se těmito radami řídí, ale neznamená to ještě, že dýchá správně - můžete totiž takto dýchat, ale málo dýchání prociťovat a přijímat tedy i méně vzduchu.


Jestliže se na dýchání nebudete soustředit, může se vám zpočátku stávat, že budete dech spíše zadržovat. Ono naučit se správnému dýchání je celkem stresující a přeučit se dosavadní návyky může být velmi těžké. Na druhou stranu, v těhotenství se ale nesnažíte o maximální výkony, proto to je ideální doba, jak se naučit správnému dýchání. Když na to přijde, budete svůj dech potřebovat i při porodu.


Jako žena při dýchání zapojíte nejen břišní svaly, ale i svůj hrudník. Zkuste se tedy na chvíli uklidnit a vnímat jak dýcháte. Když běžíte nebo svižně jdete, je vhodné střídat nohy, přes které se při odrazech nadechujete. Důležité také je, aby vaše dýchání mělo svůj rytmus a bylo pravidelné.

Zumba i v těhotenství Zumba i v těhotenství

Oblíbila jste si zumbu a ráda byste na ni chodila i v průběhu těhotenství? Klasická zumba představuje pro tělo velkou zátěž, kterou byste s miminkem v bříšku jen těžko vydržela. Věděla jste ale, že...

Jak posílit zadeček a nohy v těhotenství Jak posílit zadeček a nohy v těhotenství

Pokud jste těhotná, měla byste se vyhnout zapojování bříška při cvičení. Nohy a zadeček však určitě zapojit můžete. Připravili jsme pro vás několik tipů na lehké cviky, které zvládnete i jako úplný začátečník. Nohy a hýždě samozřejmě...

Strečink - dopřejte si kvalitní protažení Strečink - dopřejte si kvalitní protažení

Kvalitní strečink neboli protažení svalů by si každá budoucí maminka měla dopřát před cvičením, po něm i během dne, kdy třeba dlouho sedí nebo stojí v jedné poloze. Strečink je důležitý z mnoha aspektů. Z pohledu cvičení je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka