facebook
Příjemnou noc, je sobota 5.12.2020 a svátek slaví Mikuláš

Jak správně dýchat při sportu a cvičení


Ilustrační fotografie


Aby cvičení bylo opravdu efektivní a splnilo vaše očekávání, je potřeba si při něm naučit správně dýchat. Své dýchání můžete zlepšit i pravidelným prováděním jednoduchých dechových cvičení. Ale zpočátku na svůj dech nezapomínejte ani při dalších aktivitách. Je důležitý jak při cvičení a posilování, tak třeba i při běhu nebo chůzi. Především u té se na pravidelnost svého dechu můžete zaměřit a naučit se ji.


Podstata správného dýchání není vůbec jednoduchá. Když ale budete dýchat špatně, povedete to k horší efektivitě cvičení a třeba i k vyššímu zatížení vašeho srdce. Pokud dýcháte nedostatečně a mělce, brzy se to odrazí ve vašem výkonu. Obzvlášť v těhotenství, kdy vás už limituje samotné bříško, byste se měla zaměřit na to, abyste všechny cviky prováděla tak, jak nejlépe dokážete.


Nádech a výdech

Jakmile jsou svaly uvolněné, mělo by dojít k nádechu. Naopak v největším záběru dochází k výdechu. I přirozeně stahování svalů vyvolává vydechnutí a naopak jejich uvolnění nebo vracení do původní pozice nadechnutí. Ne pro každého je však toto přirozené. Někdo se těmito radami řídí, ale neznamená to ještě, že dýchá správně - můžete totiž takto dýchat, ale málo dýchání prociťovat a přijímat tedy i méně vzduchu.


Jestliže se na dýchání nebudete soustředit, může se vám zpočátku stávat, že budete dech spíše zadržovat. Ono naučit se správnému dýchání je celkem stresující a přeučit se dosavadní návyky může být velmi těžké. Na druhou stranu, v těhotenství se ale nesnažíte o maximální výkony, proto to je ideální doba, jak se naučit správnému dýchání. Když na to přijde, budete svůj dech potřebovat i při porodu.


Jako žena při dýchání zapojíte nejen břišní svaly, ale i svůj hrudník. Zkuste se tedy na chvíli uklidnit a vnímat jak dýcháte. Když běžíte nebo svižně jdete, je vhodné střídat nohy, přes které se při odrazech nadechujete. Důležité také je, aby vaše dýchání mělo svůj rytmus a bylo pravidelné.

Oblíbené jarní aktivity pro budoucí maminky Oblíbené jarní aktivity pro budoucí maminky

Jaro se pomalu přiblížilo a láká vyrazit ven na čerstvý vzduch. Každá maminka by se měla v těhotenství hýbat. Pohyb zabrání nabrání kilogramů navíc, udrží vás v dobré fyzické...

Výživa a pitný režim při sportu Výživa a pitný režim při sportu

Každá maminka sportovkyně jistě ví, jak je výživa spolu s pitným režimem důležitá. Na vyvážený jídelníček a dostatečnou hydrataci je nutné dbát po celý rok. A když jste těhotná, platí...

Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates

Pilates je cvičení, se kterým můžete zpevnit postavu, dopřát svalům perfektní protažení a také se naučit správně dýchat. Můžete ho doma cvičit sama nebo se rozhodnout pro návštěvu skupinové lekce, což je především ze začátku...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka