facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 18.2.2019 a svátek slaví Patrik

Jak správně dýchat při sportu a cvičení


Ilustrační fotografie


Aby cvičení bylo opravdu efektivní a splnilo vaše očekávání, je potřeba si při něm naučit správně dýchat. Své dýchání můžete zlepšit i pravidelným prováděním jednoduchých dechových cvičení. Ale zpočátku na svůj dech nezapomínejte ani při dalších aktivitách. Je důležitý jak při cvičení a posilování, tak třeba i při běhu nebo chůzi. Především u té se na pravidelnost svého dechu můžete zaměřit a naučit se ji.


Podstata správného dýchání není vůbec jednoduchá. Když ale budete dýchat špatně, povedete to k horší efektivitě cvičení a třeba i k vyššímu zatížení vašeho srdce. Pokud dýcháte nedostatečně a mělce, brzy se to odrazí ve vašem výkonu. Obzvlášť v těhotenství, kdy vás už limituje samotné bříško, byste se měla zaměřit na to, abyste všechny cviky prováděla tak, jak nejlépe dokážete.


Nádech a výdech

Jakmile jsou svaly uvolněné, mělo by dojít k nádechu. Naopak v největším záběru dochází k výdechu. I přirozeně stahování svalů vyvolává vydechnutí a naopak jejich uvolnění nebo vracení do původní pozice nadechnutí. Ne pro každého je však toto přirozené. Někdo se těmito radami řídí, ale neznamená to ještě, že dýchá správně - můžete totiž takto dýchat, ale málo dýchání prociťovat a přijímat tedy i méně vzduchu.


Jestliže se na dýchání nebudete soustředit, může se vám zpočátku stávat, že budete dech spíše zadržovat. Ono naučit se správnému dýchání je celkem stresující a přeučit se dosavadní návyky může být velmi těžké. Na druhou stranu, v těhotenství se ale nesnažíte o maximální výkony, proto to je ideální doba, jak se naučit správnému dýchání. Když na to přijde, budete svůj dech potřebovat i při porodu.


Jako žena při dýchání zapojíte nejen břišní svaly, ale i svůj hrudník. Zkuste se tedy na chvíli uklidnit a vnímat jak dýcháte. Když běžíte nebo svižně jdete, je vhodné střídat nohy, přes které se při odrazech nadechujete. Důležité také je, aby vaše dýchání mělo svůj rytmus a bylo pravidelné.

Lyžování v těhotenství Lyžování v těhotenství

Jste velkou milovnicí zimních sportů a přemýšlíte, zda si můžete dovolit se svým manželem vyrazit o víkendu na lyže? Lyžování bohužel patří mezi sporty, které se v těhotenství příliš nedoporučují. Je u nich totiž velké riziko zranění.

Proč se vyplatí cvičit v těhotenství Proč se vyplatí cvičit v těhotenství

Jste těhotná a přemýšlíte, zda máte pokračovat ve cvičení? I pokud jste nikdy necvičila, pohyb v těhotenství se určitě doporučuje. Rozhodně se však nesnažte lámat žádné rekordy. Na posilování svalů, které způsobuje bolest...

Sport v těhotenství Sport v těhotenství

Pokud jste byla až do otěhotnění aktivní sportovkyně, jistě vás zajímá, zda můžete se svým oblíbeným sportem i během těhotenství pokračovat či zda vůbec můžete sportovat. Spousta odborníků...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka