facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Jak správně dýchat při sportu a cvičení


Ilustrační fotografie


Aby cvičení bylo opravdu efektivní a splnilo vaše očekávání, je potřeba si při něm naučit správně dýchat. Své dýchání můžete zlepšit i pravidelným prováděním jednoduchých dechových cvičení. Ale zpočátku na svůj dech nezapomínejte ani při dalších aktivitách. Je důležitý jak při cvičení a posilování, tak třeba i při běhu nebo chůzi. Především u té se na pravidelnost svého dechu můžete zaměřit a naučit se ji.


Podstata správného dýchání není vůbec jednoduchá. Když ale budete dýchat špatně, povedete to k horší efektivitě cvičení a třeba i k vyššímu zatížení vašeho srdce. Pokud dýcháte nedostatečně a mělce, brzy se to odrazí ve vašem výkonu. Obzvlášť v těhotenství, kdy vás už limituje samotné bříško, byste se měla zaměřit na to, abyste všechny cviky prováděla tak, jak nejlépe dokážete.


Nádech a výdech

Jakmile jsou svaly uvolněné, mělo by dojít k nádechu. Naopak v největším záběru dochází k výdechu. I přirozeně stahování svalů vyvolává vydechnutí a naopak jejich uvolnění nebo vracení do původní pozice nadechnutí. Ne pro každého je však toto přirozené. Někdo se těmito radami řídí, ale neznamená to ještě, že dýchá správně - můžete totiž takto dýchat, ale málo dýchání prociťovat a přijímat tedy i méně vzduchu.


Jestliže se na dýchání nebudete soustředit, může se vám zpočátku stávat, že budete dech spíše zadržovat. Ono naučit se správnému dýchání je celkem stresující a přeučit se dosavadní návyky může být velmi těžké. Na druhou stranu, v těhotenství se ale nesnažíte o maximální výkony, proto to je ideální doba, jak se naučit správnému dýchání. Když na to přijde, budete svůj dech potřebovat i při porodu.


Jako žena při dýchání zapojíte nejen břišní svaly, ale i svůj hrudník. Zkuste se tedy na chvíli uklidnit a vnímat jak dýcháte. Když běžíte nebo svižně jdete, je vhodné střídat nohy, přes které se při odrazech nadechujete. Důležité také je, aby vaše dýchání mělo svůj rytmus a bylo pravidelné.

Plavání v těhotenství Plavání v těhotenství

Plavání je sport oblíbený mezi muži i ženami. Můžete plavat kraul, prsa, znak i motýlka. Při plavání se zahřejete, zapojíte svaly celého těla, skvěle se protáhnete a zároveň zpevníte. Plavání je tedy výhodné opravdu z mnoha úhlů pohledu a je tedy ...

Cvičení v prvním trimestru Cvičení v prvním trimestru

Jestliže byla žena zvyklá cvičit před otěhotněním, neměla by se obávat v tom pokračovat ani v období prvního trimestru. Jsou však určité zásady, které by měla vzít na vědomí, a podle kterých by se měla řídit.

Dechová cvičení Dechová cvičení

Dechová cvičení mají v těhotenství svou nezastupitelnou roli. Můžete se je naučit a trénovat je na skupinových hodinách i se jim věnovat sama doma. K čemu je toto cvičení dobré? Ačkoliv...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka