facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2019 a svátek slaví Milan

Aerobik v těhotenství


Ilustrační fotografie


Chcete se věnovat sportovním aktivitám i v průběhu těhotenství? Určitě můžete, jen je potřeba zaměřit se na jejich intenzitu a trochu zvolnit. Přece jen máte v bříšku malého drobečka. V tomto článku vám poradíme, jak i během těhotenství pokračovat ve cvičení aerobiku. Dozvíte se zde, jakých cviků se vyvarovat a na co se při cvičení zaměřit. Raději však než cvičit doma doporučujeme navštívit některou ze specializovaných hodin, na kterých se předcvičuje aerobik pro těhotné.

V prvních týdnech dbejte zvýšené opatrnosti

Zjistila jste, že jste těhotná a řešíte, zda pokračovat ve cvičení? V prvních týdnech těhotenství vám určitě doporučujeme zvolnit. Jedná se totiž o dobu, kdy jste vystavena vyššímu riziku potratu. Pokud se však i v době rostoucího bříška budete cítit spokojená a fit, ve cvičení vám určitě nic nebrání.

Po celou dobu cvičení je však potřeba dbát na několik základních pravidel. Určitě necvičte aerobik s takovým nasazením jako dříve. Je potřeba i přehodnotit své cíle. V těhotenství jimi velmi pravděpodobně nebude shození přebytečných kilogramů nebo budování svalové hmoty. Aerobic by pro vás měl být zábavou a také způsobem, díky které se i v tomto období udržíte v dobré kondici. Nikdy necvičte nalačno a dbejte na dostatečný přísun tekutin během celé aktivity. Váš tep by neměl překročit 140 úderů za minutu. Doporučujeme tedy pořízení tepového měřiče, který vám řekne, jak na tom jste a poradí, kdy byste měla zvolnit.

Nezbytné úpravy při cvičení aerobiku

Během cvičení se vyhněte skákání a tvrdým dopadům. Rovněž omezte posilování břišních svalů. Pokud tato opatření nedodržíte, lehce se stane, že vás rozbolí břicho a vy budete muset přestat ještě dříve, než naplno začnete. I proto je určitě vhodné navštěvovat speciální hodiny a nechodit na ty běžné - i když na vás třeba bříško není vidět. Instruktorka by vám během cvičení měla věnovat svou pozornost a kontrolovat, zda je vše v pořádku. Ideální je, když má i kurz cvičení pro těhotné.

Alternativa v podobě aqua aerobiku

Báječnou alternativu ke klasickému aerobiku představuje v těhotenství aqua aerobik. Jedná se o speciální cvičení ve vodě, využívající vodu jako oporu. Při cvičení tak méně zátěže dopadá na vaše klouby a záda. Cvičení je opravdu velmi šetrné, a pokud vás netrápí žádné zdravotní problémy, můžete se mu věnovat v průběhu celého těhotenství. I tak vám však doporučujeme jeho vhodnost konzultovat se svým gynekologem.

Maminky, které zvedají desítky kilogramů Maminky, které zvedají desítky kilogramů

Některé ženy se ani v těhotenství nechtějí vzdát posilování a zvedají ve fitku desítky kilogramů. Co si o tom myslet? Jaký je váš názor na takové cvičení? Plánujete si dopřát odpočinek nebo...

Cvičení na balanční podložce Cvičení na balanční podložce

Určitě znáte balanční podložky. Cvičení na nich může být příjemné i náročné. Je jen na vás, jaké si ho v těhotenství uděláte. Určitě doporučujeme zařadit spíše strečink a protahovací cviky než silový trénink. Na balanční podložce...

Kegelovy cviky Kegelovy cviky

Svaly pánevního dna jsou pro ženu velice důležité, avšak v rámci cvičení jsou často opomíjené. Jestliže jsou tyto svaly náležitě zpevňované a procvičované, pomáhají předcházet nepříjemné inkontinenci. Dále jsou účinnými pomocníky...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka