facebook
Dobrý večer, je čtvrtek 29.2.2024 a svátek slaví Bedřich

Aerobik v těhotenství


Ilustrační fotografie


Chcete se věnovat sportovním aktivitám i v průběhu těhotenství? Určitě můžete, jen je potřeba zaměřit se na jejich intenzitu a trochu zvolnit. Přece jen máte v bříšku malého drobečka. V tomto článku vám poradíme, jak i během těhotenství pokračovat ve cvičení aerobiku. Dozvíte se zde, jakých cviků se vyvarovat a na co se při cvičení zaměřit. Raději však než cvičit doma doporučujeme navštívit některou ze specializovaných hodin, na kterých se předcvičuje aerobik pro těhotné.

V prvních týdnech dbejte zvýšené opatrnosti

Zjistila jste, že jste těhotná a řešíte, zda pokračovat ve cvičení? V prvních týdnech těhotenství vám určitě doporučujeme zvolnit. Jedná se totiž o dobu, kdy jste vystavena vyššímu riziku potratu. Pokud se však i v době rostoucího bříška budete cítit spokojená a fit, ve cvičení vám určitě nic nebrání.

Po celou dobu cvičení je však potřeba dbát na několik základních pravidel. Určitě necvičte aerobik s takovým nasazením jako dříve. Je potřeba i přehodnotit své cíle. V těhotenství jimi velmi pravděpodobně nebude shození přebytečných kilogramů nebo budování svalové hmoty. Aerobic by pro vás měl být zábavou a také způsobem, díky které se i v tomto období udržíte v dobré kondici. Nikdy necvičte nalačno a dbejte na dostatečný přísun tekutin během celé aktivity. Váš tep by neměl překročit 140 úderů za minutu. Doporučujeme tedy pořízení tepového měřiče, který vám řekne, jak na tom jste a poradí, kdy byste měla zvolnit.

Nezbytné úpravy při cvičení aerobiku

Během cvičení se vyhněte skákání a tvrdým dopadům. Rovněž omezte posilování břišních svalů. Pokud tato opatření nedodržíte, lehce se stane, že vás rozbolí břicho a vy budete muset přestat ještě dříve, než naplno začnete. I proto je určitě vhodné navštěvovat speciální hodiny a nechodit na ty běžné - i když na vás třeba bříško není vidět. Instruktorka by vám během cvičení měla věnovat svou pozornost a kontrolovat, zda je vše v pořádku. Ideální je, když má i kurz cvičení pro těhotné.

Alternativa v podobě aqua aerobiku

Báječnou alternativu ke klasickému aerobiku představuje v těhotenství aqua aerobik. Jedná se o speciální cvičení ve vodě, využívající vodu jako oporu. Při cvičení tak méně zátěže dopadá na vaše klouby a záda. Cvičení je opravdu velmi šetrné, a pokud vás netrápí žádné zdravotní problémy, můžete se mu věnovat v průběhu celého těhotenství. I tak vám však doporučujeme jeho vhodnost konzultovat se svým gynekologem.

Cvičení ve vodě Cvičení ve vodě

Každá budoucí maminka by měla dát šanci cvičení ve vodě, které je k tělu maximálně šetrné. Ve vodě se totiž můžete uvolnit a lépe se připravit na plánovaný porod. Pokud máte čas a možnosti...

Zlepšete mobilitu svých kloubů Zlepšete mobilitu svých kloubů

Dobrá mobilita a flexibilita představují základní prevenci proti bolestem svalů a kloubů. Pokud se i v těhotenství snažíte cvičit, a že byste rozhodně měla, zaměřte se na protahování problematických...

Vhodné sportovní oblečení v těhotenství Vhodné sportovní oblečení v těhotenství

Plánujete sportovat i v období těhotenství? Pak jistě oceníte náš článek, ve kterém najdete tipy na to, co si na své sportovní aktivity obléci. V tomto období byste si měla dát na výběru sportovního...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka