facebook
Dobré ráno, je neděle 24.1.2021 a svátek slaví Miloš

Jak zmírnit následky vánočního přejídání?


Ilustrační fotografie


Vánoce mají být svátky klidu a pohody. V poslední době se však proměnily v období plné stresu, přeplněných nákupních košíků a nepříjemných front v supermarketech. Spousta lidí se snaží, aby jim na štědrovečerní tabuli nic nechybělo, a tak nakupují bez přemýšlení vše, co jim přijde pod ruku. Následkem často bývá pocit přejedení, pálení žáhy a v neposlední řadě také zbytečné kilogramy navíc. Jak tomu letos předejít?

 

1. Jeden den nic nezkazí

 

Každý si řekne, že Vánoce jsou jen jednou do roka, tak proč si ten jeden den pořádně nedopřát. Na tom by nebylo nic špatného a možná by s tím dokonce i spousta výživových poradců souhlasila, ale musí to být opravdu jen JEDEN den. Pokud nechcete po svátcích bojovat s kily navíc, do vánočních hodů již nezapočítávejte i Boží hod a sv. Štěpána.

 

2. Jídlo si plánujte

 

Pokud pomineme Štědrý den, další dny se vraťte k plánování jídla, tak jak jste zvyklí – snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Soustřeďte se na to, aby jídla nebyla již tolik kalorická a aby se co nejvíce podobala jídelníčku vašeho běžného všedního dne. Jedině tak se vám metabolismus bez následků opět srovná.

 

3. Kontrolujte si porce

 

Dejte si cokoliv, ale vždy snězte jen svou porci. Nepřidávejte si a pokud se již cítíte plni, s díky odmítněte další servírované jídlo. Není třeba sníst všechno, co vám přátelé či rodina naservíruje na stůl. Doma se pokuste nemít dobroty stále na očích – pokud se cukroví z talířku sní, nedoplňujte ho. Ať si každý dojde pro cukroví do krabice sám.

 

4. Zařaďte pohyb a kontrolujte pitný režim

 

Pokud si chcete být jisti, že tyto Vánoce už opravdu nepřiberete, zařaďte do svého vánočního programu i pohyb. Může být jakýkoliv – delší procházka, bruslení, bazén a cokoliv jiného, co vás napadne. Pohyb vás nejen osvěží a příjemně naladí, ale zároveň nebudete mít výčitky, že jste si dali něco dobrého. Další důležitou součástí je i pitný režim. Snažte se denně vypít alespoň 1,5l čisté vody. Vyplavíte tak zbytečné „odpady“ usazené v těle a podpoříte tak metabolismus.

Padání vlasů Padání vlasů, málo energie – nedostatek železa

Téměř každá žena se alespoň jednou za svůj život setkala s přílišným padáním vlasů. Většinou se vlasy po určité době dají samy do pořádku. V některých případech - a není jich málo, se však stává, že nám v těle chybí železo, které...

Homeopatie – opravdu pomáhá? Homeopatie – opravdu pomáhá?

Pro jedny znamená homeopatická léčba pouhé šarlatánství, které na nemoci a zdravotní potíže nezabírá, jiní ji berou jako lepší a přírodnější způsob zbavení se neduhů. Ani lékařští odborníci se často neshodují, zda jsou

Kouření v rodině a jeho dopad na dítě Kouření v rodině a jeho dopad na dítě

Cigarety prokazatelně škodí zdraví. Mnoho rodičů se této neřesti nemůže zbavit a kouří tak i v okolí svého dítěte nebo přímo před ním. Žena by rozhodně neměla kouřit v těhotenství a v období kojení. Je zde prokázán negativní...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka