facebook
Dobré ráno, je pátek 26.4.2024 a svátek slaví Jaroslav

Zásady, které se vyplatí dodržovat při cvičení v těhotenství


Ilustrační fotografie


Sport a pohyb je nezbytnou součástí našeho života. Ani budoucí maminka by od něj tedy neměla upustit. Je však potřeba stanovit si trochu jiné priority než před otěhotněním. Především v prvních týdnech, kdy je zvýšené riziko potratu, byste se měla šetřit. Cvičení v těhotenství má jednu velkou výhodu, a to že se při něm naučíte vnímat své tělo. Každé těhotenství je však odlišné a v první řadě je tedy potřeba řídit se radami svého lékaře.

Pozor na bolesti

Cvičení by vám rozhodně nemělo působit žádnou bolest. Chtěla byste dělat dřepy, ale bolí vás při nich záda? Při klicích nebo sklapovačkách zase cítíte břicho? Poté tyto cviky vynechte, abyste zbytečně neubližovala svému miminku. Cvičit můžete téměř všechny svalové partie, ale postupujte opatrně. Pokud jste před porodem cvičila aktivně, možná vám takové cvičení bude připadat spíše jako strečink nebo jen relaxace. I minimální posílení svalů je však důležité. Po šestinedělí opět budete moci jet na plný plyn, teď ale určitě trochu zvolněte.

Bez dechu to nepůjde

Možná jste na sobě začala pozorovat, že vám cvičení a pohyb celkově dává více zabrat a vy se snáze zadýcháte. Pokud váš tep překročí hranici 140, měla byste rozhodně zvolnit. Tepová frekvence roste nejen při dlouhotrvajících kardio aktivitách, ale také při zvedání zátěže nad hlavu. Jestliže tedy chodíte, běháte nebo třeba plavete, určitě můžete, ale se svým dechem šetřete. Běžte opravdu velmi pomalu, hlídejte si tepovou frekvenci a klidně se i na chvíli zastavte a vydechněte. Vzduch je pro vaše miminko opravdu důležitý, a pokud se mu nebude dostávat, tak ani vy se nebudete cítit nejlépe.

Bez hladu a dehydratace

Pokud se chystáte cvičit, rozhodně byste neměla nalačno. I pokud jste dosud byla zvyklá na takový přístup, přehodnoťte jej. Tělo těhotné ženy se chová trochu odlišně. Hned po ránu je vhodné doplnit cukr a sportovním aktivitám se v ideálním případě věnovat až po snídani nebo po dopolední svačině. Vodu byste měla doplňovat v průběhu celého dne, a to mimo cvičení i při něm. Vše, co vypotíte, je potřeba do vašeho těla vrátit zpět. Pijte tedy i v případě, že nepropadáte žíznivým stavům.

Pokud dodržíte tyto zásady a budete naslouchat, co vám říká vaše tělo, zvládnete bez obtíží procvičit téměř celé těhotenství. Pokud jste se až dosud nehýbala, ale ráda byste začala, můžeme jen doporučit skupinové lekce pro těhotné, kde vás pohlídají a naučí veškeré pohyby dělat správně. Navíc se zde seznámíte i s dalšími budoucími maminkami.





Cvičení v prvním trimestru Cvičení v prvním trimestru

Jestliže byla žena zvyklá cvičit před otěhotněním, neměla by se obávat v tom pokračovat ani v období prvního trimestru. Jsou však určité zásady, které by měla vzít na vědomí, a podle kterých by se měla řídit.

Dechová cvičení Dechová cvičení

Dechová cvičení mají v těhotenství svou nezastupitelnou roli. Můžete se je naučit a trénovat je na skupinových hodinách i se jim věnovat sama doma. K čemu je toto cvičení dobré? Ačkoliv...

Tepová frekvence při cvičení Tepová frekvence při cvičení

Tepová frekvence je důležitým ukazatelem při sportování v těhotenství. Pohyb se v těhotenství obecně doporučuje. Pokud vše probíhá správně a s vaším těhotenstvím se nepojí žádná rizika, nic...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka