facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

I životní prostředí může ovlivnit vaše těhotenství


Ilustrační fotografie


Bylo prokázáno, že špatná kvalita ovzduší a životního prostředí celkově ovlivňuje naše zdraví. Jak se ale může odrazit ve vývoji plodu u maminky v bříšku? Na to se pojďte podívat v aktuálním článku. Ačkoliv smogová situace globálně v České republice nějak extrémně škodlivá není, budoucí maminky, které žijí na severovýchodě Čech nebo v jiných problematických oblastech by na sebe měly dávat dobrý pozor.


Pozor na vznik alergií

Špatná kvalita životního prostředí ovlivňuje zdraví vás i vašeho miminka. Například pokud už před těhotenstvím trpíte astmatem, mohou se vám problémy v jeho průběhu výrazně zhoršit, jelikož se naruší celý imunitní systém.


Jestliže se v těhotenství vystavujete alergenům nebo nadměrnému stresu, rovněž to má vliv na váš stav. Při špatném životním prostředí je vaše tělo vystaveno vlivu potenciálně škodlivých mikroorganismů, které sice ovlivňují imunitu dítěte výrazněji až v jeho dospívání, mají však neblahý vliv i ve vašem břiše.


Látky, jakými jsou například polychlorované bifenyly - jedná se o zcela běžné chemikálie, mohou dokonce negativně ovlivnit snahu partnerů o početí. Tyto chemikálie jsou stále přítomné v životním prostředí nebo vznikají i při vaření, jelikož se do potravin dnes přidává mnoho potenciálně škodlivých látek. Dokonce v zahraniční byly provedeny studie, které negativní dopad těchto látek ještě potvrzují.


Kdy je vaše miminko nejvíce citlivé?

Největší vnímavosti dosahuje miminko v bříšku mezi 2. až 8. týdnem od početí. V této době by každá maminka měla být na sebe maximálně opatrná, jelikož zde může dojít k negativnímu ovlivnění funkcí orgánů plodu. To samozřejmě ale neznamená, že v jinou dobu se nacházíte zcela mimo riziko.


Měla byste se vyhýbat chemickým látkám - například rozpouštědlům, těžkým kovům i pesticidům. Negativně se tak může odrazit nejen špatné životní prostředí, ale také práce, kterou vykonáváte, pokud při ní přicházíte do kontaktu s některými chemickými látkami.

První miminko až po třicítce První miminko až po třicítce

Věk prvorodiček se stále zvyšuje a zcela běžně se setkáváme i se ženami, které si pořizují první dítě až po třicítce. Škola, práce, cestování a další naše zájmy působí tak, že si ani neuvědomujeme...

Jak se registrovat do porodnice Jak se registrovat do porodnice

Většina žen již před otěhotněním tuší, v jaké porodnici by chtěla rodit. Pokud i vy máte nějakou vybranou, je určitě vhodné se do ní včas registrovat, abyste nakonec nebyla nemile překvapena, že porodnice...

Co potřebuji, když čekám miminko v létě? Co potřebuji, když čekám miminko v létě?

Jste těhotná a těšíte se již na své miminko, protože se porod blíží a narodí se vám v nejbližších dnech? To skvělé! Budete mít miminko v letních měsících, tedy ani první výbavička nebude tak složitá...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka