facebook
Dobré odpoledne, je neděle 13.6.2021 a svátek slaví Antonín

I životní prostředí může ovlivnit vaše těhotenství


Ilustrační fotografie


Bylo prokázáno, že špatná kvalita ovzduší a životního prostředí celkově ovlivňuje naše zdraví. Jak se ale může odrazit ve vývoji plodu u maminky v bříšku? Na to se pojďte podívat v aktuálním článku. Ačkoliv smogová situace globálně v České republice nějak extrémně škodlivá není, budoucí maminky, které žijí na severovýchodě Čech nebo v jiných problematických oblastech by na sebe měly dávat dobrý pozor.


Pozor na vznik alergií

Špatná kvalita životního prostředí ovlivňuje zdraví vás i vašeho miminka. Například pokud už před těhotenstvím trpíte astmatem, mohou se vám problémy v jeho průběhu výrazně zhoršit, jelikož se naruší celý imunitní systém.


Jestliže se v těhotenství vystavujete alergenům nebo nadměrnému stresu, rovněž to má vliv na váš stav. Při špatném životním prostředí je vaše tělo vystaveno vlivu potenciálně škodlivých mikroorganismů, které sice ovlivňují imunitu dítěte výrazněji až v jeho dospívání, mají však neblahý vliv i ve vašem břiše.


Látky, jakými jsou například polychlorované bifenyly - jedná se o zcela běžné chemikálie, mohou dokonce negativně ovlivnit snahu partnerů o početí. Tyto chemikálie jsou stále přítomné v životním prostředí nebo vznikají i při vaření, jelikož se do potravin dnes přidává mnoho potenciálně škodlivých látek. Dokonce v zahraniční byly provedeny studie, které negativní dopad těchto látek ještě potvrzují.


Kdy je vaše miminko nejvíce citlivé?

Největší vnímavosti dosahuje miminko v bříšku mezi 2. až 8. týdnem od početí. V této době by každá maminka měla být na sebe maximálně opatrná, jelikož zde může dojít k negativnímu ovlivnění funkcí orgánů plodu. To samozřejmě ale neznamená, že v jinou dobu se nacházíte zcela mimo riziko.


Měla byste se vyhýbat chemickým látkám - například rozpouštědlům, těžkým kovům i pesticidům. Negativně se tak může odrazit nejen špatné životní prostředí, ale také práce, kterou vykonáváte, pokud při ní přicházíte do kontaktu s některými chemickými látkami.

Placenta Placenta

Placenta je nenahraditelná součást vývoje miminka. Jedná se o propojení mezi maminkou a miminkem, které zajišťuje nezbytnou dodávku živin pro miminko a zároveň se tímto způsobem dostávají od miminka i odpadní látky.

Jsem těhotná a neznám otce dítěte Jsem těhotná a neznám otce dítěte

Zatímco některé ženy zvládnou vychovat dítě samy a nevadí jim, že jsou z nich samoživitelky (potýkají se jednak z finančními problémy, tak i s odsouzením ze strany okolí), jiné zvažují dokonce potrat.

Závěrečná fáze těhotenství Závěrečná fáze těhotenství

Ve většině případů těhotenství nepatří závěrečná fáze předcházející porodu k těm nejoblíbenějším. Bříško ženy je již ve své maximální velikosti, což sebou nese celou řadu omezení. Miminko má v bříšku již čím dál méně prostoru...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka