facebook
Příjemnou noc, je sobota 24.5.2025 a svátek slaví Jana

I životní prostředí může ovlivnit vaše těhotenství


Ilustrační fotografie


Bylo prokázáno, že špatná kvalita ovzduší a životního prostředí celkově ovlivňuje naše zdraví. Jak se ale může odrazit ve vývoji plodu u maminky v bříšku? Na to se pojďte podívat v aktuálním článku. Ačkoliv smogová situace globálně v České republice nějak extrémně škodlivá není, budoucí maminky, které žijí na severovýchodě Čech nebo v jiných problematických oblastech by na sebe měly dávat dobrý pozor.


Pozor na vznik alergií

Špatná kvalita životního prostředí ovlivňuje zdraví vás i vašeho miminka. Například pokud už před těhotenstvím trpíte astmatem, mohou se vám problémy v jeho průběhu výrazně zhoršit, jelikož se naruší celý imunitní systém.


Jestliže se v těhotenství vystavujete alergenům nebo nadměrnému stresu, rovněž to má vliv na váš stav. Při špatném životním prostředí je vaše tělo vystaveno vlivu potenciálně škodlivých mikroorganismů, které sice ovlivňují imunitu dítěte výrazněji až v jeho dospívání, mají však neblahý vliv i ve vašem břiše.


Látky, jakými jsou například polychlorované bifenyly - jedná se o zcela běžné chemikálie, mohou dokonce negativně ovlivnit snahu partnerů o početí. Tyto chemikálie jsou stále přítomné v životním prostředí nebo vznikají i při vaření, jelikož se do potravin dnes přidává mnoho potenciálně škodlivých látek. Dokonce v zahraniční byly provedeny studie, které negativní dopad těchto látek ještě potvrzují.


Kdy je vaše miminko nejvíce citlivé?

Největší vnímavosti dosahuje miminko v bříšku mezi 2. až 8. týdnem od početí. V této době by každá maminka měla být na sebe maximálně opatrná, jelikož zde může dojít k negativnímu ovlivnění funkcí orgánů plodu. To samozřejmě ale neznamená, že v jinou dobu se nacházíte zcela mimo riziko.


Měla byste se vyhýbat chemickým látkám - například rozpouštědlům, těžkým kovům i pesticidům. Negativně se tak může odrazit nejen špatné životní prostředí, ale také práce, kterou vykonáváte, pokud při ní přicházíte do kontaktu s některými chemickými látkami.





Věk prvorodiček Věk prvorodiček

V poslední době se věk žen, které jsou poprvé těhotné, čím dál více zvyšuje. Důvodem je zejména potřeba žen studovat a následně získat pracovní zkušenosti a budovat kariéru. V mnohých případech je uváděný důvod prostý. Ženy se...

Jak si poradit jako mladá maminka, aneb těhotná v patnácti Jak si poradí mladá maminka, aneb těhotná v patnácti

Ne každý se chová zodpovědně. Proto se může stát, že žena otěhotní třeba v 15 nebo v 16 letech, kdy ještě není dospělá. V takové situaci mnoho slečen začíná panikařit. Bojí se o těhotenství říct svým rodičům a snaží se ho co nejdéle zatajit.

Kdy je vhodná doba pro odchod z práce Kdy je vhodná doba pro odchod z práce

Jste těhotná a stále chodíte do práce? Pokud vás baví, uspokojuje a nechcete se rozloučit se svým měsíčním výdělkem, pak je vše v pořádku. Jestliže je ale vaše práce fyzicky náročná a vy ji z nějakých důvodů už nezvládáte, určitě je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka