facebook
Dobré dopoledne, je pondělí 24.2.2020 a svátek slaví Liliana

Maminkou v pozdějším věku


Ilustrační fotografie

V dnešní době je celkem běžné, že ženy rodí až po třicítce. Před dvaceti lety by toto bylo velkou raritou, dnes už ale ženy dávají nejdříve přednost vybudování kariéry a zajištění budoucnosti a poté se rozhodnou pro založení rodiny. Není také výjimkou, že se ženy stávají matky i v pozdějším věku – třeba i po padesátce. Je to už velký risk?

Jaký je ten správný čas

Věk rodičky je podstatný nejen kvůli zdravotní a fyzické stránce jak matky, tak dítěte, ale také po té psychické. Těhotenství je pro starší rodičku větší fyzická zátěž než pro tu mladší a tak si každá zralá žena může vybrat, zda to podstoupí, či ne. Ideální věk pro otěhotnění bývá od 20.–30. let. V této době je žena na vrcholu plodnosti – má dostatečně zralá vajíčka a stabilizované ovulační cykly, což je ideální stav pro otěhotnění. Po 35. roce je plodnost ženy již klesá, a tak může otěhotnění trvat o mnoho déle.

Výhody starších rodiček

Žena, která má spousty životních zkušeností, má vybudovanou kariéru a materiálně zajištěnou budoucnost bude během těhotenství více v klidu. V životě už se „pořádně vyřádila“, a tak nastává čas pro založení rodiny. Nebudou ji tedy trápit myšlenky, jako: „Vždyť jsem si život ještě pořádně neužila, není na těhotenství brzy?“. Zároveň našla vhodného partnera, se kterým chce rodinu skutečně založit.

Nevýhody a možná rizika

Jak už bylo uvedeno, těhotenství je pro zralou ženu větší fyzickou i psychickou zátěží, než pro tu mladší. Také vzniká větší riziko různých vad, jako je Downův syndrom, srdeční vady, a vrozené vývojové vady u plodu. Zároveň se starším budoucím maminkám doporučuje odběr plodové vody, ze které lze některé vady zjistit. Hrozí také vyšší krevní tlak a těhotenská cukrovka.

Každá žena je individuální osobnost

Stává se, že žena může porodit bez problémů i po čtyřicítce (někdy je to možné i po padesátce), neznamená, že druhá žena bude mít stejné štěstí. Důležitý je funkční stav vaječníků, která u každé ženy trvá jinak dlouho. Ženy odkládají těhotenství často jak z důvodu kariérního, tak z toho, že ještě nenašly toho pravého partnera. Je tedy na vás, zda založíte rodinu hned ve 20 nebo si počkáte na pozdější věk. V obou případech je ale třeba myslet na možná rizika, která vyplývají jak z brzkého založení rodiny, tak z toho pozdějšího.

Duphaston Duphaston

Duphaston je léčivý přípravek obsahující hormon zvaný dydrogesteron, který má stejný účinek jako progesteron, ženský pohlavní hormon ovlivňující druhou fázi menstruačního cyklu, především...

Cvičení v TRX pro těhotné Cvičení v TRX pro těhotné

Každá budoucí maminka, která je zvyklá cvičit, by na pohyb ve svém těhotenství rozhodně neměla zapomínat. Dobré je se zaměřit na aktivity ve volnějším tempu, jako je třeba chůze, klus nebo plavání.

Utrogestan Utrogestan

Utrogestan je přípravek obsahující progesteron, což je ženský pohlavní hormon, který se podílí na přípravě těhotenství a jeho udržení. Hormon v tomto léčivu je shodný s působkem normálně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka