facebook
Příjemnou noc, je pátek 22.11.2019 a svátek slaví Cecílie

Maminkou v pozdějším věku


Ilustrační fotografie

V dnešní době je celkem běžné, že ženy rodí až po třicítce. Před dvaceti lety by toto bylo velkou raritou, dnes už ale ženy dávají nejdříve přednost vybudování kariéry a zajištění budoucnosti a poté se rozhodnou pro založení rodiny. Není také výjimkou, že se ženy stávají matky i v pozdějším věku – třeba i po padesátce. Je to už velký risk?

Jaký je ten správný čas

Věk rodičky je podstatný nejen kvůli zdravotní a fyzické stránce jak matky, tak dítěte, ale také po té psychické. Těhotenství je pro starší rodičku větší fyzická zátěž než pro tu mladší a tak si každá zralá žena může vybrat, zda to podstoupí, či ne. Ideální věk pro otěhotnění bývá od 20.–30. let. V této době je žena na vrcholu plodnosti – má dostatečně zralá vajíčka a stabilizované ovulační cykly, což je ideální stav pro otěhotnění. Po 35. roce je plodnost ženy již klesá, a tak může otěhotnění trvat o mnoho déle.

Výhody starších rodiček

Žena, která má spousty životních zkušeností, má vybudovanou kariéru a materiálně zajištěnou budoucnost bude během těhotenství více v klidu. V životě už se „pořádně vyřádila“, a tak nastává čas pro založení rodiny. Nebudou ji tedy trápit myšlenky, jako: „Vždyť jsem si život ještě pořádně neužila, není na těhotenství brzy?“. Zároveň našla vhodného partnera, se kterým chce rodinu skutečně založit.

Nevýhody a možná rizika

Jak už bylo uvedeno, těhotenství je pro zralou ženu větší fyzickou i psychickou zátěží, než pro tu mladší. Také vzniká větší riziko různých vad, jako je Downův syndrom, srdeční vady, a vrozené vývojové vady u plodu. Zároveň se starším budoucím maminkám doporučuje odběr plodové vody, ze které lze některé vady zjistit. Hrozí také vyšší krevní tlak a těhotenská cukrovka.

Každá žena je individuální osobnost

Stává se, že žena může porodit bez problémů i po čtyřicítce (někdy je to možné i po padesátce), neznamená, že druhá žena bude mít stejné štěstí. Důležitý je funkční stav vaječníků, která u každé ženy trvá jinak dlouho. Ženy odkládají těhotenství často jak z důvodu kariérního, tak z toho, že ještě nenašly toho pravého partnera. Je tedy na vás, zda založíte rodinu hned ve 20 nebo si počkáte na pozdější věk. V obou případech je ale třeba myslet na možná rizika, která vyplývají jak z brzkého založení rodiny, tak z toho pozdějšího.

Náhradní mateřství Náhradní mateřství

Náhradní mateřství již poměrně běžně ve světě funguje a spočívá v tom, že žena odnosí plod biologických rodičů. Je to jedno z řešení, jakým založit rodinu zejména v případě, kdy samotná biologická matka nemůže dítě z jakýchkoli důvodů odnosit.

Hormonální antikoncepce Vysazení hormonální antikoncepce

Mnoho žen se před nechtěným otěhotněním chrání hormonální antikoncepcí. Její užívání je dnes považováno za bezpečné, šetrné a také spolehlivé. Gynekologové ji bez obav doporučují i k delšímu užívání.

Snažilky Snažilky

Jako snažilky se dají označit všechny ženy, které chtějí a snaží se otěhotnět. Při snaze o miminko je důležité nespěchat, dopřát si čas a prostor. Cyklus každé ženy výrazně ovlivňuje nejen její fyzická kondice, stravovací návyky, ale také...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka