facebook
Dobré ráno, je pondělí 27.5.2024 a svátek slaví Vilém

Maminkou v pozdějším věku


Ilustrační fotografie

V dnešní době je celkem běžné, že ženy rodí až po třicítce. Před dvaceti lety by toto bylo velkou raritou, dnes už ale ženy dávají nejdříve přednost vybudování kariéry a zajištění budoucnosti a poté se rozhodnou pro založení rodiny. Není také výjimkou, že se ženy stávají matky i v pozdějším věku – třeba i po padesátce. Je to už velký risk?

Jaký je ten správný čas

Věk rodičky je podstatný nejen kvůli zdravotní a fyzické stránce jak matky, tak dítěte, ale také po té psychické. Těhotenství je pro starší rodičku větší fyzická zátěž než pro tu mladší a tak si každá zralá žena může vybrat, zda to podstoupí, či ne. Ideální věk pro otěhotnění bývá od 20.–30. let. V této době je žena na vrcholu plodnosti – má dostatečně zralá vajíčka a stabilizované ovulační cykly, což je ideální stav pro otěhotnění. Po 35. roce je plodnost ženy již klesá, a tak může otěhotnění trvat o mnoho déle.

Výhody starších rodiček

Žena, která má spousty životních zkušeností, má vybudovanou kariéru a materiálně zajištěnou budoucnost bude během těhotenství více v klidu. V životě už se „pořádně vyřádila“, a tak nastává čas pro založení rodiny. Nebudou ji tedy trápit myšlenky, jako: „Vždyť jsem si život ještě pořádně neužila, není na těhotenství brzy?“. Zároveň našla vhodného partnera, se kterým chce rodinu skutečně založit.

Nevýhody a možná rizika

Jak už bylo uvedeno, těhotenství je pro zralou ženu větší fyzickou i psychickou zátěží, než pro tu mladší. Také vzniká větší riziko různých vad, jako je Downův syndrom, srdeční vady, a vrozené vývojové vady u plodu. Zároveň se starším budoucím maminkám doporučuje odběr plodové vody, ze které lze některé vady zjistit. Hrozí také vyšší krevní tlak a těhotenská cukrovka.

Každá žena je individuální osobnost

Stává se, že žena může porodit bez problémů i po čtyřicítce (někdy je to možné i po padesátce), neznamená, že druhá žena bude mít stejné štěstí. Důležitý je funkční stav vaječníků, která u každé ženy trvá jinak dlouho. Ženy odkládají těhotenství často jak z důvodu kariérního, tak z toho, že ještě nenašly toho pravého partnera. Je tedy na vás, zda založíte rodinu hned ve 20 nebo si počkáte na pozdější věk. V obou případech je ale třeba myslet na možná rizika, která vyplývají jak z brzkého založení rodiny, tak z toho pozdějšího.

Ovlivní hormonální antikoncepce vaše početí? Ovlivní hormonální antikoncepce vaše početí?

Mnoho žen, které plánují otěhotnět a dosud užívaly hormonální antikoncepci, si jistě klade otázku, zda toto užívání může nějak plánované početí ovlivnit. Obecně koluje mnoho fám typu, že...

Děložní myomy jako překážka v otěhotnění Děložní myomy jako překážka v otěhotnění

Děložní myomy jsou nejčastějším a zřejmě také nejznámějším nádorovým onemocněním ženského pohlavního ústrojí. Jedná se o benigní, tedy nezhoubné, nádory vyrůstající z děložní svaloviny.

Vyšetření neplodnosti u žen Vyšetření neplodnosti u žen

Neplodnost je stále narůstajícím problémem v naší populaci (týká se 10-15% párů) a zamezuje nejen naplnění rodinného štěstí a splnění jakéhosi životního cyklu, způsobuje také závažné sociální, psychické a ekonomické komplikace.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka