facebook
Dobré dopoledne, je středa 28.7.2021 a svátek slaví Viktor

Maminkou v pozdějším věku


Ilustrační fotografie

V dnešní době je celkem běžné, že ženy rodí až po třicítce. Před dvaceti lety by toto bylo velkou raritou, dnes už ale ženy dávají nejdříve přednost vybudování kariéry a zajištění budoucnosti a poté se rozhodnou pro založení rodiny. Není také výjimkou, že se ženy stávají matky i v pozdějším věku – třeba i po padesátce. Je to už velký risk?

Jaký je ten správný čas

Věk rodičky je podstatný nejen kvůli zdravotní a fyzické stránce jak matky, tak dítěte, ale také po té psychické. Těhotenství je pro starší rodičku větší fyzická zátěž než pro tu mladší a tak si každá zralá žena může vybrat, zda to podstoupí, či ne. Ideální věk pro otěhotnění bývá od 20.–30. let. V této době je žena na vrcholu plodnosti – má dostatečně zralá vajíčka a stabilizované ovulační cykly, což je ideální stav pro otěhotnění. Po 35. roce je plodnost ženy již klesá, a tak může otěhotnění trvat o mnoho déle.

Výhody starších rodiček

Žena, která má spousty životních zkušeností, má vybudovanou kariéru a materiálně zajištěnou budoucnost bude během těhotenství více v klidu. V životě už se „pořádně vyřádila“, a tak nastává čas pro založení rodiny. Nebudou ji tedy trápit myšlenky, jako: „Vždyť jsem si život ještě pořádně neužila, není na těhotenství brzy?“. Zároveň našla vhodného partnera, se kterým chce rodinu skutečně založit.

Nevýhody a možná rizika

Jak už bylo uvedeno, těhotenství je pro zralou ženu větší fyzickou i psychickou zátěží, než pro tu mladší. Také vzniká větší riziko různých vad, jako je Downův syndrom, srdeční vady, a vrozené vývojové vady u plodu. Zároveň se starším budoucím maminkám doporučuje odběr plodové vody, ze které lze některé vady zjistit. Hrozí také vyšší krevní tlak a těhotenská cukrovka.

Každá žena je individuální osobnost

Stává se, že žena může porodit bez problémů i po čtyřicítce (někdy je to možné i po padesátce), neznamená, že druhá žena bude mít stejné štěstí. Důležitý je funkční stav vaječníků, která u každé ženy trvá jinak dlouho. Ženy odkládají těhotenství často jak z důvodu kariérního, tak z toho, že ještě nenašly toho pravého partnera. Je tedy na vás, zda založíte rodinu hned ve 20 nebo si počkáte na pozdější věk. V obou případech je ale třeba myslet na možná rizika, která vyplývají jak z brzkého založení rodiny, tak z toho pozdějšího.

Chci miminko, ale partner nemá zájem Chci miminko, ale partner nemá zájem

Toužíte po miminku, ale váš partner o jeho pořízení zatím nejeví příliš zájem? Poradíme vám, jak se s takovou situací vypořádat a jak třeba svému příteli/manželovi vnuknout, že už nastal ideální čas na...

Jak se připravit na druhé miminko? Jak se připravit na druhé miminko?

Pokud plánujete početnou rodinu, tak než se nadějete, očekáváte druhé dítko. Každá maminka, která byla z prvního těhotenství nesvá a třeba i vystresovaná, bere to druhé už více v pohodě.

Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění Jaký může mít psychika vliv na otěhotnění

Když se žena snaží otěhotnět, je dobrý fyzický stav obou partnerů velmi důležitý. Pokud se ale páru dlouho nedaří zplodit potomka, navštěvují lékaře, zkouší všechny možné „zaručené“ metody a výsledkem často bývá vyčerpání a stres.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka