facebook
Dobré ráno, je sobota 24.5.2025 a svátek slaví Jana

Na co se připravit po císařském řezu?


Ilustrační fotografie


Císařský řez je operativní způsob porodu. Císařský řez bývá buď plánovaný nebo akutní, kdy jeho potřeba nastane v průběhu porodu probíhajícího přirozeným fyziologickým způsobem. To, zda rodička bude rodit spontánně nebo se raději přistoupí k císařskému řezu, rozhoduje lékař. U nás tedy není dána budoucím maminkám volba, aby si vybrali způsob porodu, tzn. přirozenou cestou nebo císařským řezem.

V případě císařského řezu je tělo ženy více a dlouhodoběji zatíženo než v případě porodu přirozenou cestou. Žena nebývá bezprostředně po porodu s miminkem, ale je sledována na jednotce intenzivní péče, kde je pod pravidelným dohledem. Císařský řez je přeci jen operace a vyžaduje i pooperační kontrolu. Po tuto dobu bývá miminko zpravidla u dětských sester, ale záleží na možnostech dané porodnice. Nejsou-li žádné komplikace, bývá žena na tomto oddělení zpravidla 24 hodin. To je i doba, kdy miminko vydrží bez mléka. Potom je však již žádoucí, aby se začala podporovat laktace.

Po císařském řezu je potřeba počítat i s tím, že může být ženě nevolno, bude malátná, případně se dostaví i zvracení. To vše je důsledek narkózy. Zároveň může mít problémy i s trávením, proto je důležité, aby měla lehkou a spíše dietnější stravu.

Po přirozeném porodu pomáhají ženě k tomu, aby se její tělo dostalo do původního stavu co nejrychleji i hormonální změny, které poměrně rychle nastupují. V případě císařského řezu jsou však tyto hormonální pochody mnohem pomalejší a tím i samotné hojení. I přesto je žádoucí, aby se maminka snažila brzy chodit a pečovat o miminko. Ženy se po císařském řezu musí mnohdy více psychicky stabilizovat a mají častější sklony k poporodním depresím. Důvodem bývá okolnost, že nemohly být bezprostředně u narození svého potomka a vše si tak náležitě prožít naplno. S podporou svých nejbližších však zvládnou i tyto případné těžkosti.

Jizva, která zůstává po císařském řezu, vyžaduje pravidelnou péči zejména v podobě pravidelného oplachování a následně i promazávání. Důležité je i pohodlné oblečení, aby se jizva zbytečně nedráždila. Stejně tak by žena měla být opatrná při pohybu, a to zejména při vstávání a měla by si dávat pozor na to, aby nenosila a nezvedala těžké věci. Po konzultaci s lékařem se doporučuje vzniklou jizvu masírovat tak, aby se zjemnila a lépe hojila.





Přišel čas k odjezdu do porodnice Přišel čas k odjezdu do porodnice

Doba vhodná k cestě do porodnice je informace, která zajímá každou nastávající maminku. Zejména prvorodičky bývají v této otázce nejisté a často jezdí do porodnice i předčasně. Nicméně určitě je lepší vyrazit do porodnice několikrát s...

Zápis do porodnice Zápis do porodnice

Očekáváte narození svého miminka, máte všechno nachystáno, a jakmile se dostaví příznaky porodu, vyrazíte do porodnice? Možná jste se však zapomněly do vybrané porodnice zapsat. O čem je to vlastně řeč? Zápisem do porodnice...

Porod bez tlumících léků Porod bez tlumících léků

Většina porodů probíhajících v porodnicích se v dnešní době neobejde bez toho, aniž by lékař aplikoval nějaký utišující lék proti bolesti, znecitlivění či uspíšení porodu. Mnohé ženy však nechtějí průběh porodu narušovat těmito...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka