facebook
Dobré ráno, je pondělí 20.11.2017 a svátek slaví Nikola

Velký genetický ultrazvuk


Ilustrační fotografie


Velký genetický ultrazvuk je vyšetření, které přichází na řadu zhruba v 20. týdnu těhotenství. Tento ultrazvuk by měl být proveden na vyšším pracovišti, jelikož mnoho gynekologů k němu ve své ordinaci nemá to správné vybavení. Na ultrazvuku je možné si podrobně prohlédnou mnoho orgánů a zároveň vyloučit jejich vývojové vady.

Jaké orgány jsou vidět na genetickém ultrazvuku

V 20. týdnu těhotenství je vaše miminko již poměrně dobře vyvinuté. Na ultrazvuku je tak dobře vidět jeho obličej, končetiny, páteř, mozek, srdce a plíce i orgány ukryté v břišní dutině. Toto ultrazvukové vyšetření dokáže upozornit na poškození srdce a mozku. Mnoho maminek se jej tedy zbytečně obává. I v případě poškození nějaké orgánu dokáže současná moderní medicína najít řešení - například rychlou operaci provedenou těsně po porodu. Tento ultrazvuk tak lékařům i budoucí mamince řekne, na co se mají připravit. Jestliže hrozí poškození, je určitě lepší rodit v některé fakultní nemocnici, kde mají vybavení na lepší úrovni než v malém městě. Stejně tak nepřichází v úvahu porod doma nebo jiné alternativní způsoby.

Vrozené srdeční vady

Tyto vady představují až 40 % všech vad, které jsou registrovány jako vrozené v České republice. Jedná se o vady, které vznikají poruchou složitého vývoje srdce právě v prenatálním období. Mohou je způsobit různé viry (například zarděnky), alkohol nebo RTG záření. Jsou dané také dědičností a mnohokrát se vyskytnou i bez zjevných příčin. Za nejčastější vady se dnes považují defekty komorového a síňového septa, kdy v části srdce je větší tlak a krev tak v druhé polovině obíhá v menším objemu. Častou vadou je také otevřená tepenná dučej, při které je přetěžována levá část srdce. Další vadou je transpozice velkých tepen nebo stenóza.

Vrozené vady mozku

Za těmito vadami stojí především genetika. Může je však způsobit i užívání drog a konzumace alkoholu v průběhu těhotenství nebo příliš nízký či naopak vysoký věk rodičky. Prodělaná cukrovka nebo horečnaté onemocnění rovněž zvyšuje pravděpodobnost vzniku těchto vad u miminka. Většina vad má svou příčinu v neuzavření nervové trubice, ze které vzniká mozek. V případě, že se mozek nevyvine, dítě umírá hned po porodu. Postižení rovněž může způsobit malá nebo nedostatečně vyvinutá lebka. Může špatně odtékat mozkomíšní mok nebo nedojde k vyvinutí jedné hemisféry mozku, což může v budoucnu způsobit epileptické záchvaty.Prenatální péče Prenatální péče

Prenatální péče pokrývá celé období těhotenství. Jedná se o komplexní péči, které je nezbytná v životě každé těhotné ženy. Prenatální péče se stále vyvíjí, v době našich maminek a babiček se na ni rozhodně nekladl takový důraz jako dnes.

CTG vyšetření (kardiotokografie) v těhotenství CTG vyšetření (kardiotokografie) v těhotenství

CTG vyšetření neboli kardiotokografie se týká všech budoucích maminek. Rozhodně se ho ale nemusíte obávat. Provádí se až ke konci těhotenství - mělo by přijít na řadu zhruba ve 32. týdnu.

Krevní tlak v těhotenství Krevní tlak v těhotenství

Každý z nás má nějaký krevní tlak - normální, vysoký nebo nízký. Nízký tlak se obvykle nijak neřeší, zatímco na ten vysoký se užívají speciální léky. Ideální tlak v těhotenství by měl být do 135/85...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka