facebook
Dobré odpoledne, je středa 4.10.2023 a svátek slaví František

Lze ovlivnit pohlaví dítěte při jeho početí?


Ilustrační fotografie


Odpověď na tuto otázku si lidé kladou už mnoho let. Kromě babských rad a povídaček také proběhlo velké množství vážných i méně seriózních výzkumů a odpověď lékařské veřejnosti a vlastně i zdravého rozumu je jediná – je to čistě náhodná záležitost. Nepopírají však možnost cíleného výběru zárodku během IVF, pokud je k tomu medicínská indikace – např. pokud se v rodině vyskytuje závažná genetická vada, která se váže na pohlaví, jako jsou hemofilie, vitamin D-dependentní křivice apod. Teoreticky lze také provést protřídění spermií podle typu chromozomu, který nesou (X pro holčičky, Y pro chlapečky), metoda ovšem není 100% spolehlivá.
Existují různé bláznivé teorie o tom, jak počít chlapečka či holčičku. Některé vypadají docela pravděpodobně, jiné jsou zcela postavené na hlavu. Pojďme se tedy podívat na to, jak se podle babských rad dělají chlapečci či holčičky.

Podle velmi starých doporučení je zaručené, že pokud žena má při milování hlavu směrem na sever, narodí se kluk. Naopak, má-li hlavu směrem jižním, narodí se holčička. Proč, není známo, ani nejsou studie o tom, jak je to v případě východního či západního směru. Možná to má spojení s jinou pověrou, na základě které byl také proveden dlouholetý výzkum, kde se přišlo na to, že venkovní teploty a klima mohou lehce posunout plození dětí jedním či druhým směrem. Teplejší klima blíže k rovníku hovoří více pro holčičky, studenější severní pak pro chlapce. Na druhou stranu je zde ale matoucí průzkum, jenž mluví o tom, že při blahobytu a všeobecně lepších podmínkách pro život (více jídla, vyšší obsah kalorií, více klidu, méně dešťů, sněhů a plískanic) se rodí spíše chlapci a naopak během chudoby a zimy více holčičky, jelikož jsou považovány za více životaschopné a i v období nouze mají šanci na zachování rodové linie. Pokud toužíte po chlapečkovi, není však vhodné pouštět se cestou vysokokalorických hodů, mohlo by to mít neblahý vliv jak na vás, tak na očekávané miminko. Zdravotní komplikace, třeba jako těhotenská cukrovka, za to určitě nestojí.

Pak zde existuje také pověra o tom, že chlapci se rodí, pokud jsou počati v lichém dnu v měsíci, holčičky pak v sudé. Někde lze také najít teorii po postaveních měsíce v konkrétních pozicích odpovídajících určitým znamením zvěrokruhu, obě jsou ale dosti nepravděpodobné.

Některé páry věří v teorii o stáří krve. Jde o velmi jednoduchý princip – dominantní je krev toho, kdo ji má mladší. Nestačí však reálný věk jedince – zde se počítá s faktem, že každých sedm let se nám všem krev obmění. Je-li tedy vašemu partnerovi např. 39 a vám 31, partnerova krev je stará 4 roky a vaše 3, měla by se vám tedy narodit holčička.

Jediná teorie, která má jakýs takýs medicínský podklad, je v českých kruzích známa jako tzv. Příplatova. Podobná je také teorie Benendova, podle polského venkovského lékaře, který prováděl průzkum přímo s těhotnými ženami. Naproti tomu historie Karla Příplaty je mnohem poetičtější – živil se opravou hasičských přístrojů. Obě se odvíjí od data ovulace a teorií o rozdílné povaze spermií Y a spermií X. Spermie nesoucí mužskou genetickou informaci jsou považovány za rychlejší, ale méně houževnaté, v pohlavních orgánech ženy nevydrží tak dlouho. Oproti tomu spermie s chromozomem X jsou pomalejší, ale mají delší život i v nehostinném prostředí ženského těla. Princip se tedy zdá jasný – pro zplození syna je nutná častá soulož v období ovulace, aby bylo jednak sperma čerstvé a jednak se uplatnila výhoda rychlejších spermií Y. Pokud toužíte po holčičce, je naopak potřeba milovat se již před ovulací, nejlépe 3-5 dní dopředu a erotickým hrátkám se oddávat méně často.

Žádná z těchto teorií nemá zaručenou účinnost, toužíte-li však po určitém pohlaví miminka, můžete je vyzkoušet. Na mysli byste ale měli mít především fakt, že zdravě narozené miminko a pohodové těhotenství je mnohem důležitější než to, jestli ho budete oblékat do modré či růžové barvičky.

Bolestivá ovulace Bolestivá ovulace

Bolestivá ovulace je často diskutovaným tématem a představuje tak problém pro mnoho žen. Tato nepříjemná bolest se objevuje zhruba od 12. do 16. dne menstruačního cyklu, tedy přímo když je tělo ve fázi ovulace.

Ovulační cyklus Ovulační cyklus

Ovulační cyklus je široký pojem, který v sobě spojuje dva různé cykly. Prvním z nich je cyklus menstruační, který trvá v ideálním případě 28 dní a na jehož začátku přichází menstruace. Druhým cyklem je cyklus ovariální, který sleduje...

Ovulační kalendář Ovulační kalendář

Jestliže chcete sledovat své plodné a neplodné dny, můžete využívat ovulační kalendář. Na internetu najdete několik kalkulátorů, které vám tyto dny pohodlně spočítají - s ohledem na první den menstruace, délku menstruace a trvání cyklu.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka