facebook
Dobré ráno, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

OHSS – Strašák hormonální léčby neplodnosti


Ilustrační fotografie


OHSS neboli Ovariální HyperStimulační Syndrom je jedním z hlavních rizik ohrožujících ženu během léčby neplodnosti. Nejčastěji se s ním setkáváme při hormonálních stimulacích během cyklu in vitro fertilizace, jelikož právě tehdy jsou používány největší dávky hormonů. Vnímavé ženy se s touto komplikací mohou ovšem potýkat již při intrauterinní inseminaci nebo snaze vyvolat ovulaci u ženy s diagnózou anovulačních cyklů.

Tento syndrom se u různých žen projevuje různě, každé tělo je originál. Individuálně tak mohou vzniknout jen mírné obtíže či v extrémních případech až ohrožující stavy s nutností odejmutí vaječníku. Tělo ženy reaguje na nepřirozenou hormonální stimulaci s cílem zvýšit produkci zralých folikulů ve vaječnících téměř vždy, ve zvýšené míře pak až u 23% - zde se však jedná pouze o mírné příznaky, které zahrnují bolesti a tlak v podbřišku, lehkou nevolnost či otoky končetin.  Vážné reakce se objevují pouze u 1% žen.

Prvotní příznaky se objevují 3.-7. den po aplikaci choriogonadotropního hormonu, jenž má za cíl vyvolat ovulaci. Pozdní syndrom vzniká až během 12.-17. dne po této injekci.
Mezi hlavní příznaky tohoto syndromu patří zvýšené prosáknutí tkání či přímo dokonce výskyt volné tekutiny v dutině břišní (vzácně i hrudní). Tato tekutina unikla z cév vlivem snížení odporu v cévních stěnách a zjednodušeně řečeno rozvolněním vazeb mezi jejími buňkami. Výrazný úbytek tekutin z krevního oběhu způsobí snížení krevního tlaku a může negativně ovlivnit srážlivost krve ve smyslu jejího zvýšení. Pacientce pak hrozí závažné stavy embolie či trombózy, což jsou onemocnění, kdy se některá z cév ucpe sraženou krví a v její zásobovací oblasti pak dochází k nedostatečnému prokrvení, jako u infarktu či mrtvičky. Vlivem snížení tlaku dochází k zrychlení srdečního tepu. Příznaky se v čase stupňují a mohou vést ke zvracení a průjmu. Mohou být přítomny potíže s dechem. Vlivem dehydratace může stav pokračovat selháváním ledvin až bezvědomím. Diagnostickou známkou je také výrazně oteklá intimní krajina postižené ženy. Pod ultrazvukem může lékař najít výrazně zvětšené vaječníky. Do obrazu tohoto syndromu ovšem nepatří horečky.

Léčba je převážně symptomatická a podpůrná. V naprosté většině případů stačí klid na lůžku s pravidelnými kontrolami laboratorních parametrů krve, snaha o bezpečnou rehydrataci a případná analgezie. Pokud jsou přítomny velké obtíže pramenící z velkého objemu volné tekutiny v břišní dutině, lze je zmírnit punkcí – odsátím této tekutiny pomocí drobného vpichu. Taktéž je nutné hlídat srážlivost krve a v případě potřeby zahájit terapii, která zabrání vzniku krevních sraženin. U těžkých případů je nutné přistoupit k přerušení těhotenství. Vzácně je stav při OHSS natolik komplikovaný, že hrozí prasknutí vaječníku se všemi možnými komplikacemi a proto je u těchto žen akutně provedeno preventivní odnětí vaječníku.





Minimální stimulace Minimální stimulace

Minimální stimulace je metodou asistované reprodukce za použití hormonálních preparátů, která se volí u žen, které nechtějí či nemohou podstoupit klasickou stimulaci, jež se provádí při IVF, s plnou dávkou hormonů. Jde o ...

Metody asistované reprodukce Metody asistované reprodukce

Asistovaná reprodukce neboli umělé oplodnění je souhrnné označení pro způsoby pomoci neplodným párům v dosažení vytouženého těhotenství z pozice lékaře. Obecně se jedná o jakýkoliv medicínský zásah, který zvyšuje ...

SOUTĚŽ o silikonové korále pro maminky - MAMA CHIC

Ve světě populární unikátní silikonové korále vyrobené speciálně pro maminky dětí ve věku 3 až 12 měsíců konečně dorazily i na český trh.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka