facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.3.2019 a svátek slaví Radek

Obvod hlavy miminka


Ilustrační fotografie


Rodiče si jistě vybaví, že se u jejich miminka pravidelně zjišťují růstové hodnoty jako je hmotnost, délka a obvod hlavy. Hmotnost a délka jsou poměrně standardní ukazatele, které nepotřebují bližšího vysvětlení. Pediatr sleduje jejich vývoj, který dokresluje správný růst miminka. Vedle toho se pravidelně měří i obvod hlavy miminka. Růst hlavy je totiž velice důležitý z hlediska správného vývoje mozku.

Maminky si jistě vzpomínají i na pravidelné kontroly v průběhu těhotenství. Gynekolog sledoval pomocí ultrazvukového zobrazení i obvod hlavy plodu, jako jednoho z indikátorů jeho správného vývoje. Znalost velikosti obvodu hlavičky plodu je důležitá i z hlediska rozhodování se o způsobu porodu. To znamená, zda raději přistoupit k císařskému řezu, který by byl v  případě větší hlavičky lepší pro maminku i dítě.

Hlavička plodu se nejvíce zvětšuje v období posledního trimestru těhotenství. Po narození je pak největší růst lebky zaznamenáván v době prvních dvou let života dítěte. Pediatr by proto měl sledovat růst hlavičky dítěte od jeho narození a zadávat zjištěné míry do tabulky, aby se ujistil o správném vývoji. Obvod hlavičky miminka je při narození zpravidla kolem 33 centimetrů. Následně dochází k růstu o jeden až jeden a půl centimetru měsíčně. Po šestém měsíci se pak růst zpomalí na půl centimetr za měsíc. Rozdíly jsou mezi dívkami a chlapci. Hlavička holčiček bývá v průměru o něco menší než u chlapců.

Během vývoje hlavy může dojít i některým abnormalitám, ke kterým patří příliš malá nebo naopak velká lebka. S tím může zároveň souviset nedostatečný vývoj mozku, který v mnoha případech lze řešit i neurochirurgickým zákrokem. Při růstu lebky může nastat problém i s lebečnímu švy. Tyto švy zůstávají po narození miminka pružné tak, aby se postupně přizpůsobovaly růstu mozku a hlavy. V některých případech však může dojít k jejich předčasnému srůstu, což je rovněž nutné řešit chirurgicky.

Siamská dvojčata Siamská dvojčata

Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se...

Jednovaječná dvojčata Jednovaječná dvojčata

Jednovaječnými dvojčaty označujeme takové jedince, kteří vznikají na začátku zárodečného vývoje rozdělením rýhující se zygoty na dvě části. Zygota je buňka, která vzniká splynutím samčího a samičího prvojádra, tedy vajíčka a...

Dvojvaječná dvojčata Dvojvaječná dvojčata

Dvojvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou samostatných vajíček dvěma spermiemi v jednu chvíli. To znamená, že na rozdíl od jednovaječných dvojčat zde vznikají dvě samostatné zygoty, nikoliv jedna zygota, která se rozdělí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka