facebook
Dobré odpoledne, je sobota 27.7.2024 a svátek slaví Viktor

Obvod hlavy miminka


Ilustrační fotografie


Rodiče si jistě vybaví, že se u jejich miminka pravidelně zjišťují růstové hodnoty jako je hmotnost, délka a obvod hlavy. Hmotnost a délka jsou poměrně standardní ukazatele, které nepotřebují bližšího vysvětlení. Pediatr sleduje jejich vývoj, který dokresluje správný růst miminka. Vedle toho se pravidelně měří i obvod hlavy miminka. Růst hlavy je totiž velice důležitý z hlediska správného vývoje mozku.

Maminky si jistě vzpomínají i na pravidelné kontroly v průběhu těhotenství. Gynekolog sledoval pomocí ultrazvukového zobrazení i obvod hlavy plodu, jako jednoho z indikátorů jeho správného vývoje. Znalost velikosti obvodu hlavičky plodu je důležitá i z hlediska rozhodování se o způsobu porodu. To znamená, zda raději přistoupit k císařskému řezu, který by byl v  případě větší hlavičky lepší pro maminku i dítě.

Hlavička plodu se nejvíce zvětšuje v období posledního trimestru těhotenství. Po narození je pak největší růst lebky zaznamenáván v době prvních dvou let života dítěte. Pediatr by proto měl sledovat růst hlavičky dítěte od jeho narození a zadávat zjištěné míry do tabulky, aby se ujistil o správném vývoji. Obvod hlavičky miminka je při narození zpravidla kolem 33 centimetrů. Následně dochází k růstu o jeden až jeden a půl centimetru měsíčně. Po šestém měsíci se pak růst zpomalí na půl centimetr za měsíc. Rozdíly jsou mezi dívkami a chlapci. Hlavička holčiček bývá v průměru o něco menší než u chlapců.

Během vývoje hlavy může dojít i některým abnormalitám, ke kterým patří příliš malá nebo naopak velká lebka. S tím může zároveň souviset nedostatečný vývoj mozku, který v mnoha případech lze řešit i neurochirurgickým zákrokem. Při růstu lebky může nastat problém i s lebečnímu švy. Tyto švy zůstávají po narození miminka pružné tak, aby se postupně přizpůsobovaly růstu mozku a hlavy. V některých případech však může dojít k jejich předčasnému srůstu, což je rovněž nutné řešit chirurgicky.





Péče o pupeční pahýlek Péče o pupeční pahýlek

Pupečník je spojením mezi matkou a plodem, resp. placentou, v děloze, měří 20-150 cm. Je tvořen dvěma tepnami a jednou žílou, přičemž navzdory obvyklému směru toku okysličené a odkysličené...

Nošení dětí v šátcích Nošení dětí v šátcích

Nejedná se o žádnou velkou novinku, ale spousta rodičům je móda nošení dětí v šátku či jiném nosiči stále ještě velkou neznámou. Kromě klasických kočárků se nám nabízí možnost mít své dítko vždy při sobě a mít naprostou kontrolu nad jeho ...

Kde přebalovat miminko? Pořiďte si přebalovací pult či komodu.

Čekáte-li miminko, budete potřebovat celou řadu věcí od kočárku, přes oblečení až po hračky. Nutný je nicméně také dětský nábytek a samozřejmě také kvalitní přebalovací pulty, které budete používat spoustu měsíců.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka