facebook
Dobré odpoledne, je neděle 19.5.2019 a svátek slaví Ivo

Obvod hlavy miminka


Ilustrační fotografie


Rodiče si jistě vybaví, že se u jejich miminka pravidelně zjišťují růstové hodnoty jako je hmotnost, délka a obvod hlavy. Hmotnost a délka jsou poměrně standardní ukazatele, které nepotřebují bližšího vysvětlení. Pediatr sleduje jejich vývoj, který dokresluje správný růst miminka. Vedle toho se pravidelně měří i obvod hlavy miminka. Růst hlavy je totiž velice důležitý z hlediska správného vývoje mozku.

Maminky si jistě vzpomínají i na pravidelné kontroly v průběhu těhotenství. Gynekolog sledoval pomocí ultrazvukového zobrazení i obvod hlavy plodu, jako jednoho z indikátorů jeho správného vývoje. Znalost velikosti obvodu hlavičky plodu je důležitá i z hlediska rozhodování se o způsobu porodu. To znamená, zda raději přistoupit k císařskému řezu, který by byl v  případě větší hlavičky lepší pro maminku i dítě.

Hlavička plodu se nejvíce zvětšuje v období posledního trimestru těhotenství. Po narození je pak největší růst lebky zaznamenáván v době prvních dvou let života dítěte. Pediatr by proto měl sledovat růst hlavičky dítěte od jeho narození a zadávat zjištěné míry do tabulky, aby se ujistil o správném vývoji. Obvod hlavičky miminka je při narození zpravidla kolem 33 centimetrů. Následně dochází k růstu o jeden až jeden a půl centimetru měsíčně. Po šestém měsíci se pak růst zpomalí na půl centimetr za měsíc. Rozdíly jsou mezi dívkami a chlapci. Hlavička holčiček bývá v průměru o něco menší než u chlapců.

Během vývoje hlavy může dojít i některým abnormalitám, ke kterým patří příliš malá nebo naopak velká lebka. S tím může zároveň souviset nedostatečný vývoj mozku, který v mnoha případech lze řešit i neurochirurgickým zákrokem. Při růstu lebky může nastat problém i s lebečnímu švy. Tyto švy zůstávají po narození miminka pružné tak, aby se postupně přizpůsobovaly růstu mozku a hlavy. V některých případech však může dojít k jejich předčasnému srůstu, což je rovněž nutné řešit chirurgicky.

5 bodýček, která vám nesmějí uniknout

Všichni klademe stále větší důraz na to, odkud naše oblečení pochází a z jakého je materiálu. U našich nejmenších jsou tyto hodnoty o to důležitější, proto dbejte na složení.

Hmotnost miminka Hmotnost miminka

Hmotnost miminka je jedním z prvních údajů, který se o miminku v porodnici dozvíme. A následně jej všem oznamujeme společně s jeho porodní délkou a jménem. O vývoji hmotnosti je v dnešní době nastávající maminka informována v...

Časté chyby novopečených rodičů Časté chyby novopečených rodičů

Před nezkušenými rodiči, kteří si přinášejí své miminko z porodnice domů, je postaven nový úkol v podobě péče o dítě. Do té doby byli rodiče pouze dva, mohli si plánovat čas i jeho náplň pouze podle sebe. Nyní k nim přibyl nový...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka