facebook
Dobré odpoledne, je středa 6.7.2022 a svátek slaví Státní svátek - Mistr Jan Hus

Kdy kontaktovat lékaře


Ilustrační fotografie


Mnoho nastávajících maminek řeší otázku „Kdy se mám obrátit na svého gynekologa“. První návštěvu byste měla absolvovat tehdy, když se domníváte, že jste těhotná. Gynekolog vaše těhotenství potvrdí a domluvíte se s ním na dalších pravidelných prohlídkách a ultrazvukových vyšetřeních. Návštěva praktického lékaře nebo jiného specialisty není v případě doporučení nutná. Jen pokud užíváte léky, které by mohly těhotenství ohrozit či zkomplikovat, je určitě vhodné navštívit i další doktory.

Krvácení a špinění v těhotenství

K lékaři maminky obvykle dovedou neočekávané komplikace. Jedná se například o krvácení a špinění. Sama jen těžko odhalíte, jaká je příčina těchto potíží, a proto je dobré svého lékaře kontaktovat. Krvácení totiž může souviset s probíhajícím nebo hrozícím potratem, dále s mimoděložním těhotenstvím, vaginální infekcí apod. Lékař tyto příčiny vyvrátí a rozhodne, zda je krvácení normální či nikoliv. Obecně lze říci, že v prvním trimestru při uhnizďování vajíčka se krvácení může projevit, v ostatních případech je spíše komplikací, která může negativně ovlivnit váš plod. Na gynekologa se při takových potížích tedy obraťte co nejdříve. V případě závažných komplikací může být krvácení doprovázeno zvýšenou tělesnou teplotou a bolestí v podbřišku či kontrakcemi. Stejně tak se na lékaře obraťte při dlouhodobých vaginálních výtocích.

Nevolnosti

Někdy i časté nevolnosti dovedou budoucí maminku k lékaři. Pokud dlouhodobě pociťujete závratě, bolesti hlavy a pocity na omdlení, které ne a ne odeznít, rozhodně navštivte svého gynekologa a v případě nouze i praktického lékaře. Tyto pocity mohou být předzvěstí nejrůznějších komplikací, často i virových či bakteriálních infekcí.

Bolesti v oblasti pánve a časté močení

Ani intenzivní bolesti v oblasti pánve není dobré brát na lehkou váhu. Stejně tak časté močení může být leckdy příznakem infekce močových cest. Obzvlášť pokud jej provázejí pocity pálení, řezání nebo píchání. Jedná se o častou komplikaci v těhotenství. Prevencí je dostatečný pitný režim, kvalitní spodní prádlo a pokud možno úplné vyprázdnění močového měchýře při návštěvě toalety.

Otoky a chybějící pohyb dítěte

Otoky obvykle souvisejí se zadržováním vody v těle. Mohou být však i projevem vysokého krevního tlaku. V pozdějším stádiu těhotenství by každá maminka měla vnímat pohyby svého dítěte v bříšku. Obvykle se dostavují v průběhu deseti minut. Pokud je delší dobu necítíte, dejte si kousek ovoce nebo sklenici čerstvě vymačkané šťávy. Obsahuje fruktózu, která by měla povzbudit pohyb plodu. Jestliže se ani poté do několika hodin pohyby nedostaví, určitě se obraťte na svého lékaře.

Jak zjistím, jestli jsem těhotná Jak poznám, že jsem těhotná

Těhotenství nejsnadněji zjistíte s pomocí těhotenského testu. Prvním nejčastějším příznakem je vynechání menstruace, které často doprovázejí ranní nevolnosti - typické pro první týdny těhotenství nebo také zvýšená citlivost prsou, výkyvy nálad a podobně.

Nevolnost v těhotenství Jak zmírnit nevolnost v těhotenství

Nevolnosti v těhotenství dokáží opravdu potrápit. Týkají se mnoha budoucích maminek - nacházejí se mezi nimi nejen prvorodičky, ale i ženy se zkušenostmi. Mezi nejčastější formy nevolnosti patří zvracení. Zvýšená citlivost na pachy ...

Opruzeniny potrápí mnohé budoucí maminky Opruzeniny potrápí mnohé budoucí maminky

Opruzeniny, které se objevují v těhotenství u budoucích maminek, jsou jednou velkou nepříjemností. Pojí se především s teplejšími dny v roce, neznamená to však, že se s nimi nemůžete...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka