facebook
Dobrý večer, je úterý 19.1.2021 a svátek slaví Ilona

Jak by měla vypadat vyvážená svačina pro školáka?


Ilustrační fotografie


V době, kdy se neustále zvyšuje počet obézních dětí a také automatů na sušenky a čokolády jistě každá pozorná maminka řeší, jak své dítě od těchto neduhů ochránit. Jak svému dítěti připravit svačinku, která by byla vyvážená a chutná a nedonutila ho kupovat si sladkosti ve školní kantýně?

Dobré a vyvážené

Jak by tedy měla vypadat vyvážená a chutná svačina? Především by měla obsahovat vyvážený poměr všech základních živin: komplexní sacharidy, bílkoviny a tuky. Dopolední svačina by zároveň měla představovat zhruba 15% denního příjmu energie.

Pečivo

Základ by mělo tvořit celozrnné pečivo, které je bohaté na vlákniny a sacharidy. Na rozdíl od bílého pečiva zasytí na delší dobu a není třeba sníst více, než jeden kus. Při výběru pečiva si však dávejte pozor – ne každé pečivo, které je tmavé, je opravdu celozrnné. Vždy sledujte složení na etiketě výrobku.

Náplň

Pokud přemýšlíte nad tím, čím celozrnné pečivo naplníte, ihned zapomeňte na různé přesolené salámy, paštiky a ochucená pomazánková másla. Ideální volbou je kvalitní šunka s co největším podílem masa nebo polotvrdý sýr, např. gouda či eidam. Pečivo taktéž můžete lehce potřít kvalitním máslem nebo tvarohovou pomazánkou. Ve výběru se snažte držet přání vašeho dítěte, aby mu svačina co nejvíce vyhovovala. Připravit můžete i sladkou verzi - nastrouhaný salát z mrkve a jablka, zakápnutý lžičkou medu či bílý jogurt s nakrájeným jablkem a rozinkami.

Děti jsou malí kritici

Nejde ovšem jen o obsah, ale zároveň i o vzhled a atraktivitu jídla. Děti nic nepřinutí sníst svačinu víc, než hezky nazdobený a barevný obsah svačinové krabičky. K celozrnnému pečivu tedy přidejte cherry rajčátka či nakrájenou papriku a nezapomeňte také přidat kus ovoce – nejlépe nakrájeného. Se svačinou si můžete vyhrát jak chcete, fantazii se meze nekladou. Dále je třeba dítěti vysvětlit, proč taková čokoládová tyčinka není ke svačině nejvhodnější volbou. Řekněte mu, že po této pochoutce bude mít brzo hlad a bude ve škole unavené a nepozorné – čehož by si mohla všimnout i paní učitelka a vytáhnout ho na zkoušení. K základní výbavě malého školáka patří také dostatečný pitný režim. Ideální volbou jsou neslazené čaje či pramenitá, citronem ochucená voda.

Zájmové kroužky Zájmové kroužky předškolních dětí

Rodiče mají mnohdy na své děti přehnané nároky a již od jejich útlého věku chtějí, aby dělaly co nejvíce volnočasových aktivit. Tento velký tlak však může mít za následek, že dítě bude přetížené, což se může v některých případech...

Jak rozvíjet logické myšlení u dětí Jak rozvíjet logické myšlení u dětí

Od raného věku je třeba dítě naučit kromě mluvení a chození i schopnosti logického myšlení. Zvláště pro dítě, které se chystá do první třídy, se základy logického uvažování budou jistě velmi hodit. Tuto dovednost ocení nejen při...

Co vše by měly děti umět před nástupem do školy Co vše by měly děti umět před nástupem do školy

Každé dítě je vždy před nástupem do 1. třídy natěšené a plné očekávání. Pro rodiče je to naopak období plné nákupů všech potřebných pomůcek, zajišťování družiny a všeho možného. Než však pošleme dítě do školy, měli bychom...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka