facebook
Dobré poledne, je neděle 19.5.2019 a svátek slaví Ivo

Chci miminko, ale už mi je 40 - co dělat?


Ilustrační fotografie


Dlouho jste čekala na toho pravého? Nebo jste před mateřstvím upřednostnila svou kariéru či jiné osobní zájmy? Jelikož se náš život stále prodlužuje, tak není nic neobvyklého mít první dítě až po čtyřicítce. Stejně tak se můžeme setkat i s maminkami, které už nějaké děti mají, ale cítí se ještě dobře a i přesto, že jsou ve zralém věku, chtějí si pořídit další miminko. Šance na otěhotnění ve 40 letech samozřejmě stále ještě jsou. Souvisí s nimi však četná rizika.

Bohužel v mnoha starších lidech stále panuje přesvědčení, že by žena měla mít své první dítě co nejdříve - třeba už ve 20 letech - a nechápou, proč někdo mateřství odkládá až na čtyřicítku. Ne každá žena si ale může říci, že jí je 20 a právě teď chce dítě. Nestane se vám však, když přijdete ve 40 letech těhotná ke svému gynekologovi nebo někam jinam, že by se na vás lidé dívali špatně. Nový život je přece jenom požehnáním a na věku maminky, pokud se podchytí všechna rizika, až tak přece nezáleží.


Rizika v průběhu těhotenství

Pokud si necháváte těhotenství až na čtyřicítku, je potřeba počítat s tím, že vaše plodnost do té doby výrazně klesne. Zatímco ve 20 letech má žena své nejplodnější období, v 50 letech už bude mít velký problém s otěhotněním. Žádný z nás však přesně nezná svou osobní hranici, ve které už otěhotnět nepůjde. A to i proto, že tato hranice je velmi individuální a není možné říci, že žádná žena po 50 letech už nemůže otěhotnět.

Jestliže jste své těhotenství nechala takhle na poslední chvíli, počítejte s tím, že kromě snížené plodnosti se vám zvyšují rizika spontánního potratu. Takový potrat s největší pravděpodobností proběhne na začátku těhotenství - do 10. týdne. Je tedy dobré, když na sebe maminka během této doby dbá. V porovnání s o 10 let mladší ženou je vystavena až trojnásobnému riziku.

Dalším rizikem jsou různé genetické vady, které mohou vaše miminko poznamenat. Naštěstí mnoho z nich jsou schopné podchytit pravidelné gynekologické prohlídky. S nimi souvisejí také komplikace v podobě předčasného porodu. Od 40. roku se vám výrazně zvyšuje riziko pro narušení chromozomů - například pro Downův syndrom. Naštěstí se toto onemocnění dá odhalit celkem brzy.

Obecně se pro porod v tomto věku už doporučuje spíše císařský řez, protože není pro miminko a maminku tak rizikový a spoustu problémů se při něm zvládne včas podchytit. Způsob, jakým ale budete rodit, nechte rozhodnout svého lékaře. Pro císařský řez se však můžete rozhodnout i sama, pokud si myslíte, že pro vás bude komfortnější a bezpečnější.

Alergie na sperma partnera Alergie na sperma partnera

Slovo alergie není v dnešní době ničím ojedinělým. Při jeho vyslovení si tak většina lidí vybaví například alergii na pyl, na prach či nějakou potravinu. Slyšeli jste však o alergii na sperma? Bohužel je to tak, i na sperma lze mít alergii.

Nikdy jsem nechtěla dítě Nikdy jsem nechtěla dítě

Napadla vás někdy rouhačská myšlenka, že by vám bez dětí bylo lépe? Mohla byste se věnovat sobě, svým zájmům, své práci. Byla byste, napadlo vás, daleko přínosnější pro společnost jako...

Podnájem - jak vyřešit situaci s miminkem Podnájem - jak vyřešit situaci s miminkem

Bydlíte v podnájmu a plánujete miminko? Nečekaně jste otěhotněla a přemýšlíte, jak vše zdárně vyřešit? Situace s miminkem v podnájmu nemusí být vůbec složitá. Pokud je pronajatý byt malý, určitě jej doporučujeme vyměnit za větší.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka