facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Správný vývoj kyčlí miminka


Ilustrační fotografie


Přáním každé maminky je, aby její miminko bylo zdravé. Jednou z prohlídek, kterou miminko absolvuje krátce po narození, je kontrola správného vyvinutí kyčlí. Zjistí-li lékař nějaký nedostatek, doporučí vhodná nápravná opatření. Každý jistě slyšel o tom, že se většinou miminkům dávají plenky navíc pro udržení širokého rozkročení. V některých případech je však nutné přistoupit i k dalším způsobům léčby.


Kyčle se vyvíjí již na počátku těhotenství. Jejich vývoj je ovlivněn dědičnými predispozicemi na jedné straně, a na straně druhé to lze ovlivnit i stravou v době těhotenství, a to zejména v podobě náležitého přísunu vápníku, fosforu a vitamínů D a A. Základ kyčlí je tedy dán již v době těhotenství. Následné utváření pokračuje po narození miminka. Původně chrupavčité části se postupně zpevňují a mění se na kost. Jakmile pak dítě začne chodit, následuje důležité otočení kloubu pro správné umístění do jamky. Vliv na stav kyčlí má dokonce i umístění plodu v děloze, kdy mu z tohoto pohledu neprospívá poloha koncem pánevním dolů.


S ohledem na postupný vývoj kyčlí je nezbytné, aby první kontrola miminka lékařem byla provedena skutečně pár dnů po narození, aby se v případě nedostatků mohlo rozhodnout o případných nápravných opatřeních. Ta jsou dvojího druhu. Jednak jsou to postupy rehabilitační a v případě závažnějšího nálezu se může jednat i o operační způsoby řešení. Nejtradičnějším řešením, které je rovněž velice známé, je opatření v podobě přidání jedné či více plenek. Tento způsob se často lékařem doporučuje i preventivně za účelem správného vývoje kyčlí miminka.


Vedle toho se léčba často doplňuje i rehabilitací v podobě cvičení, které většinou zvládnou rodiče sami doma a mohou jej tak provádět s miminkem pravidelně. Uvádí se, že právě rehabilitace společně s nápravnými opatřeními jsou často schopné předejít operativnímu řešení. Vedle navýšení počtu plenek může lékař doporučit užívání i tzv. třmínků. Tato nápravná pomůcka se nejčastěji používá od 6. týdne věku miminka a zpravidla na dobu tří až šesti měsíců. Kromě třmínků se používají i speciální dečky. Pro rodiče bývá poměrně obtížné vidět své miminko s těmito pomůckami, avšak musí si uvědomit, že je to pro jeho dobro a snažit se na ně nepřenášet svoje obavy a úzkosti.


V průběhu léčby správného vývoje kyčlí miminka jsou samozřejmé kontroly ortopedem ve spojení s pravidelnými ultrazvukovými vyšetřeními. Jedině tak lze účinně předejít případnému operačnímu zákroku.





Kongenitální hypotyreóza Kongenitální hypotyreóza

Kongenitální hypotyreóza neboli vrozená porucha štítné žlázy ve smyslu snížené produkce hormonů je potenciálně nebezpečným onemocněním, které může vést k závažným a trvalým poškozením...

Neprůchodné slzné kanálky u miminka Neprůchodné slzné kanálky u miminka

U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek.

Škytání kojenců Škytání kojenců

Škytavka je poměrně běžným projevem, se kterým se každý již jistě setkal. V dospělosti zkoušíme běžně doporučované triky, jak se jí zbavit. Doporučuje se škytavku tzv. zapít nebo zajíst. Je možné...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka