facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 25.4.2024 a svátek slaví Oto

Jakých potravin se vyvarovat v těhotenství


Ilustrační fotografie


S těhotenstvím je spojeno mnoho změn. Mění se orgány, psychické rozpoložení i chutě. Jedna věc však je, zda vám některé potraviny chutnají/nechutnají a jiná, zda je smíte či nikoliv. Existují totiž potraviny, které mají zvýšený obsah některých v těhotenství nežádoucích látek nebo které mohou způsobit různá onemocnění - zejména zažívacího traktu. Těchto potravin byste se pak měla v těhotenství a některých z nich i v době kojení vyvarovat. O které potraviny se jedná?

 

Syrové maso a ryby, vybrané druhy ryb

 

V těhotenství by žena neměla konzumovat maso, ryby a mořské plody bez tepelné úpravy. Při konzumaci totiž hrozí onemocnění salmonelózou nebo listeriózou. Další problémovou oblastí jsou tepelně upravené ryby, které však mají vyšší obsah rtuti. Jedná se o žraloka, mečouna nebo třeba štiku. Bez problémů si však můžete připravit tresku, lososa nebo pstruha.

 

Nepasterizované mléko a syrová vejce

 

Další problematické potraviny, ze kterých hrozí šíření různých bakterií. Dejte si pozor i na produkty z tohoto mléka a ze syrových vajec. Vyhýbejte se tedy například majolce nebo tatarce, různým dresinkům apod. Plísňové sýry můžete konzumovat v případě, že pocházejí z pasterizovaného mléka. Kupujte je však od kvalitního výrobce, kde nehrozí vznik dalších pro náš organismus nepříznivých plísní.

 

Játra

 

Problematickou potravinou v těhotenství jsou také játra. Konzumovat je sice můžete, ale maximálně v porci o 100 gramech, jinak vám hrozí předávkování vitamínem A, který se může podílet na rozvoji vývojových vad plodu. Před konzumací je opět dobře tepelně upravte.

 

Veškeré ovoce a zeleninu si před jídlem pořádně omyjte vlažnou vodou. U masa, uzenin a vajec dbejte na řádnou tepelnou úpravu. Řiďte se datem spotřeby na výrobcích a skladujte je v podmínkách doporučovaných výrobcem.





Přibírání v těhotenství Přibírání v těhotenství

V těhotenství na váze přibere každá maminka. Jaká hmotnost je však v normě? Co je málo a co je příliš? Vaše hmotnost by měla být pravidelně kontrolována na lékařských prohlídkách, kde gynekolog konstatuje, zda je všechno v pořádku.

Máte tendence k přejídání? Máte tendence k přejídání?

Mnoho maminek má během těhotenství tendence přejídat se. Často si to omlouváme tím, že jíme za dva nebo že potřebujeme dostatek energie. Většinou tomu je ale naopak. Mnoho maminek...

Veganská strava v těhotenství Veganská strava v těhotenství

Patří mezi vegany? Veganská strava, která neobsahuje žádné potraviny živočišného původu, nemusí pro budoucí maminku představovat žádný problém. Ačkoliv mnoho odborníků varovně...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka