facebook
Dobré odpoledne, je úterý 10.12.2024 a svátek slaví Dana

Z jakých důvodů nejčastěji nemohou ženy otěhotnět?


Ilustrační fotografie


Každá žena se může dostat do situace, kdy se jí nedaří otěhotnět. A přiznejme si, takové situace nastávají v životě čím dál častěji. V dnešním článku se tedy zaměříme na skutečnosti, které mohou zavinit, že i vy máte problém s těhotenstvím. Třeba se v nějaké z nich najdete a alespoň budete mít možnost ji co nejrychleji řešit.


Špatný životní styl

Ne každá z nás žije zdravě. Dodržovat zdraví prospěšný jídelníček, nekouřit, nekonzumovat alkoholické nápoje nebo třeba i sportovat může být pro někoho náročné. Pokud dodržování těchto pravidel je nad vaše síly, měla byste se nad nimi alespoň v době, kdy už se snažíte o miminko, zamyslet. Pokud totiž otěhotníte, stejně vaše potřeby budou muset jít v tomto ohledu stranou. Krabičku cigaret a sklenku vína pak vyměníte za salát a plátek libového masa.


Jde to jen bez stresu

Mnoho žen, které plánují své těhotenství, je v neustálém stresu. A to obzvlášť tehdy, když se jim otěhotnět nedaří. Je normální, že neotěhotníte ze dne na den. Jsou páry, kterým snaha o miminko trvá třeba i celý rok. Nutno podotknout, že partner i partnerka jsou zcela zdraví. Nestresujte se tedy vzniklou situací ani svým okolím. Na druhou stranu, na mateřství rozhodně nejste sama, takže ani toho se nemusíte obávat. Je tu váš partner, který vám jistě se vším pomůže a také vaše i jeho rodina nebo máte kolem sebe spoustu dalších přátel.


Zvýšená hladina prolaktinu a testosteronu

Ačkoliv testosteron je především hormon mužské části populace, může se nacházet i ve vašem těle. Je to způsobeno především špatnou životosprávou. Nadbytek testosteronu na sobě můžete pozorovat spolu se zhoršením kvality pleti, se zvýšeným růstem ochlupení nebo ve ztrátě menstruace. S hormonem prolaktinem zase souvisí stav zvaný hyperprolaktinémie. Ten na sobě bohužel nepoznáte. Zvýšená hladina je však spojena se stresem, vyčerpáním a únavou.


Naštěstí všechny tyto problémy se dají celkem pohodlně řešit tak, že už při snahách o miminko budete dbát o své zdraví.





Chci miminko, ale už mi je 40 - co dělat? Chci miminko, ale už mi je 40 - co dělat?

Bohužel v mnoha starších lidech stále panuje přesvědčení, že by žena měla mít své první dítě co nejdříve - třeba už ve 20 letech - a nechápou, proč někdo mateřství odkládá až na čtyřicítku.

Kyselina listová před početím Kyselina listová před početím

Pokud právě plánujete miminko, určitě byste měla zvážit zvýšení příjmu kyseliny listové, klidně i v podobě vitaminových tabletek. Jedná se totiž o klíčový vitamin s velkým významem jak při početí, tak při následném vývoji plodu.

Nadváha a obezita komplikují otěhotnění Nadváha a obezita komplikují otěhotnění

Obezita je v současnosti velmi rozšířenou civilizační chorobou, kterou trpí mnohé z nás. Věděla jste, že pro vás a pro vaše budoucí miminko může představovat nepříjemné komplikace?

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka