facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 8.6.2023 a svátek slaví Medard

Rychlé občerstvení na cestách - ano nebo ne?


Ilustrační fotografie


Fast food neboli rychlé občerstvení se rozmáhá všude kolem nás. Mnoho lidí je tak rádo, že si nemusí připravovat doma oběd či svačinu a něco si zakoupí. Jak stravování řešit v těhotenství? Představuje takové občerstvení pro budoucí maminku nějaké riziko? Případně jak si připravit oběd či svačinku do krabičky a kde se při cestování najíst?

Proč se nevyplatí jíst ve fast foodu

V těhotenství obecně platí, že byste neměla jíst žádné polotovary či jídla, u kterých přesně neznáte jejich složení. Věřit se dá ještě obědům z dobré restaurace, u rychlého občerstvení je to ale jiné. Tyto stánky se nejčastěji nacházejí na autobusových nebo vlakových nádražích. Do jejich obvyklé nabídky patří párky a další méně kvalitní uzeniny, obložené pečivo nebo smažené sýry či hamburgery. Pokud se chcete najíst na cestě, vyhněte se právě uzeninám a smaženým pokrmům. I bagety představují riziko, a to pro dresinky, které často využívají. Mnohem lépe vám tak vyjde koupit si celozrnný rohlík, kousek sýru, šunku a případně zakousnout i nějakou zeleninu nebo ovoce.

Jídlo z domova

Pokud se druhý den chystáte na cestu, připravte si sebou rychlý oběd do krabičky. Těstoviny, kuskus, rýže nebo obložené pečivo - vše můžete pohodlně jíst i studené. Na svačinu si vyzkoušejte ovesné tyčinky. Do dobře uzavíratelné nádoby si můžete připravit třeba i müsli s jogurtem nebo tvaroh.

Kde se najíst

Většinou je však problematické najít vhodné místo k najedení. Prostředky hromadné dopravy nejsou příliš hygienické, a pokud budete jíst bez umytých rukou, můžete se snáze nakazit viry nebo bakteriemi. Před jídlem i po něm byste si tedy měla dobře očistit ruce. Pokud nemáte k dispozici umyvadlo, můžete použít také antibakteriální mýdlo nebo ubrousky. Snažte se jíst vždy v sedě a pomalu. Zbytečně nepolykejte velké porce, které by vám později mohly způsobit neklidný žaludek. Jakmile dojíte, uschovejte veškeré krabičky zpět do kabelky a zbytečné obaly vyhoďte do koše.

Co sebou brát na cesty Co sebou brát na cesty

Ať už se chystáte cestovat po Čechách nebo do zahraničí, je několik věcí, bez kterých se jako budoucí maminka rozhodně neobejdete. Samozřejmě jako každý jiný člověk byste u sebe měla mít své doklady, peníze a mobilní...

I cesta autobusem může být příjemná I cesta autobusem může být příjemná

Plánujete v těhotenství cestu autobusem a už teď se jí děsíte? Autobus je jedním z nejméně komfortních dopravních prostředků. Pokud ale nemáte jinou možnost, určitě to zvládnete. Cestování se pokuste vyhnout v posledním...

Cestování vlakem v těhotenství Cestování vlakem v těhotenství

Chystáte se na cestu vlakem v těhotenství a máte z ní obavy? V aktuálním článku vám poradíme, jak cestování hravě zvládnout a nedělat si s ním zbytečné starosti. Jaký vlak si vybrat? Jak si zajistit v těhotenství ten nejvyšší komfort?

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka