facebook
Dobrý podvečer, je pondělí 22.10.2018 a svátek slaví Sabina

K zubaři v těhotenství?


Ilustrační fotografie


Každý člověk by se měl dobře starat o svůj chrup. U budoucí maminky to platí dvojnásob. Vůbec není pravda, že vás dítě nutně musí připravit o všechny zdravé zuby. Pokud budete přijímat dostatek vápníku a mít tělo zásobené dalšími minerály a vitamíny, zvýšené riziko vám v těhotenství určitě nehrozí. Stejně jako mimo něj je i zde velmi důležitá pravidelná péče o zuby, která zahrnuje čištění kartáčkem, zubní nití i mezizubním kartáčkem. Ke svěžesti v ústech pomohou i antibakteriální vody.

Vhodná doba pro návštěvu zubaře

Pokud miminko teprve plánujete, určitě si k zubaři dojděte s předstihem. Jestliže jste kontrolu vynechala a miminko přišlo třeba nečekaně, navštivte zubaře ideálně v druhém trimestru. V tom prvním byste si zbytečně zvyšovala riziko komplikací v těhotenství. První trimestr je totiž obecně náročnější. Poslední trimestr je pro většinu maminek už zase nepohodlný a na návštěvu zubaře tak nemají čas. Ať už se na zubařskou prohlídku chystáte kdykoliv, měla byste se cítit fit.

Těhotenská zubní prohlídka

Během těhotenství byste měla absolvovat celkem dvě prohlídky u svého stomatologa. Ta první probíhá právě ve druhém trimestru, jakmile budete mít vydanou těhotenskou průkazku. Pokud má váš zubař dlouhé fronty do své ordinace, můžete si tam zavolat i dříve. Další prohlídka je pak krátce před porodem. Zubař by měl na ní zkontrolovat stav vašeho chrupu. Žádné velké zákroky by však již neměl provádět, mnohem lepší je počkat s nimi na dobu po porodu.

Pozor na rentgen

Rentgen u zubaře představuje pro vaše miminko velké riziko. Pokud tedy jdete na běžnou prohlídku, zubař vám chce udělat rentgen a vy nevíte, zda náhodou nejste těhotná, nemělo by k rentgenu dojít. Pokud se například se svým partnerem o miminko snažíte, je rizikové vás vystavovat rentgenovému záření. Proto by se měl každý zubař zeptat a ujistit se, zda opravdu těhotná nejste. Rentgenu je důležité se vyhnout především v prvním trimestru. Kaz váš zubař snadno odhalí i bez rentgenu, zuby by vám tak měl samozřejmě opravit - vyvrtat i v těhotenství. Během devíti měsíců by se totiž kaz mohl nepříjemně zvětšit a celý zákrok by pak pro vás byl mnohem bolestivější.
Plavání v těhotenství Plavání v těhotenství

Jak v období těhotenství plyne čas, roste s ním i vaše bříško a vy si pomalu připadáte jako taková malá velrybka na suchu. Dnes se však nabízí spousta forem cvičení pro těhulky a pokud jste...

Pleť v těhotenství Pleť v těhotenství

Každá žena touží po tom mít dokonale čistou pleť. I když už máme období puberty za sebou a doufáme, že akné, černé tečky a podobné nečistoty už na pleti mít nebudeme, často se bohužel mýlíme.  Pověry říkají, že když těhotná...

Sex v těhotenství Sex v těhotenství

Sex v těhotenství rozhodně není žádné tabu. Vždy by však měl být v režii těhotné partnerky. Některé ženy na něj v těhotenství nemají ani pomyšlení, jiné naopak disponují mnohem větším sexuálním apetitem než před otěhotněním.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka