facebook
Příjemnou noc, je pátek 22.3.2019 a svátek slaví Leona

Jaké změny vás čekají v těhotenství?


Ilustrační fotografie


Těhotenství je období plné očekávání a fyzických i psychických změn. Pokud jste prvorodička, jistě jste na všechny změny zvědavá a možná máte trochu strach z toho, co vás čeká. Vaše tělo je na těhotenství od přírody uzpůsobené a je schopné na tak náročné období organismus připravit. Co je ale dobré vědět předem a na co se připravit?

Pohlavní orgány

Jedna ze změn během těhotenství nastává v případě pohlavních orgánů. Například hmotnost dělohy v průběhu gravidity stoupne ze 70g až na 1 100g a připravuje se tak na následující porod. Zároveň se okolí pochvy více prokrvuje, poševní stěna se vlivem rostoucí dělohy stává silnější a prodlužuje se. U těhotné ženy zároveň neprobíhá zrání a uvolňování vajíček. Po oplození na tomto místě  vzniká žluté tělísko, ve kterém se tvoří pro těhotenství nezbytné estrogeny. Kolem 8. týdne funkci tělíska přebírá rozvíjející se placenta. Vaginální pH se snižuje a tudíž kolem ní vzniká kyselejší prostředí.

Dýchací soustava

Během těhotenství také zaznamenáte hlubší dýchání a nižší tepovou frekvenci. Děje se tak kvůli zvýšené výměně kyslíku a oxidu uhličitého, z důvodu dýchání „za dva“. Zároveň se zvyšuje množství estrogenu, který může způsobit otoky nosní, hltanové, ústní nebo průduškové sliznice. To může vést až k ucpání či krvácení z nosu, změnu hlasu či ucpání nebo bolet v uších.

Cévní systém

Co se týče srdce a cévního systému, srdeční výkon se z důvodu vypuzování většího množství krve zvyšuje. S tímto jde ruku v ruce i zvýšený tlak. V pokročilém těhotenství se také zhoršuje návrat krve z cév dolní části těla. To může způsobit otoky a vznik křečových žil na dolních končetinách, otoky vulvy a konečníku. Pokud žena leží na zádech, může cítit závrať, a to vlivem tlaku zvětšující se dělohy na cévní systém. Tohoto pocitu se těhotná  zbaví, když se položí na bok. Po celou dobu těhotenství je důležité krevní obraz sledovat.

Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Jak vyzrát na náladovost Jak vyzrát na náladovost

Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...

Naučte se relaxovat v těhotenství Naučte se relaxovat v těhotenství

Odpočinek je v těhotenství nesmírně důležitý. I pokud jste v neustálém pracovním stresu a shonu, naučte se každý den relaxovat. Každá budoucí maminka by měla šetřit své síly, protože ji co nevidět čeká několik nejnáročnějších...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka