facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.3.2019 a svátek slaví Radek

Zázvor pomůže s nachlazením i s ranní nevolností


Ilustrační fotografie

Ať už vás trápí rýma a nachlazení nebo ranní nevolnosti, určitě vyzkoušejte zázvorový čaj. Účinné jsou také zázvorové sirupy, pastilky nebo domácí zázvorová limonáda. V dnešním článku vám povíme, na co vše je vhodné zázvor užívat, jaké obsahuje prospěšné vitamíny a další látky a také na co byste si měla dát při jeho užívání pozor.


Kdy je zázvor vhodný

Zázvorový čaj vám můžeme doporučit při infekcích a zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích, jelikož má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Dále je vhodný pro podporu chuti k jídlu, na podporu trávení a zmírnění žaludečních nevolností, pro zmírnění bolestí hlavy nebo i na nevolnosti, které vás mohou potrápit během cestování. Je zajímavou alternativou k běžným lékům, které mnoho budoucích maminek nemůže během svého těhotenství užívat, jelikož pro těhotné ženy nejsou vhodné.


Na co si dát při užívání zázvoru pozor

Zázvor by se v těhotenství měl užívat spíše sporadicky, rozhodně ne ve velkém množství. Pokud na něj dosud nejste zvyklá nebo jste zázvorový čaj zatím ještě nikdy neochutnala, doporučujeme vám si ho připravit nejprve slabší. Chuť zázvoru dokáže zmírnit citron, který se tradičně do zázvorového čaje přidává. Budoucím maminkám je tak zázvor doporučován pouze v období jejich nevolností. Počínaje druhým trimestrem by jej ale měly pít pouze občas, případně ho kombinovat i s dalšími bylinkami.


Vitamínová bomba

Zázvor za svou škálu pozitivních účinků vděčí vysokému obsahu vitamínů. Nachází se v něm totiž vitamíny A, B1, B2, C nebo E. Z minerálních látek jsou zde zastoupeny sodík, hořčík, fosfor, železo, vápník nebo draslík. Typickou a velmi intenzivní vůni mu dodávají obsažené esenciální oleje. Zázvor je také známý svou štiplavou - pikantní chutí, o níž se zasluhuje látka zvaná gingerol (ginger je anglicky zázvor). Tato složka se podobá kapsaicinu, který obsahují pálivé papričky.

Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Jak vyzrát na náladovost Jak vyzrát na náladovost

Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...

Naučte se relaxovat v těhotenství Naučte se relaxovat v těhotenství

Odpočinek je v těhotenství nesmírně důležitý. I pokud jste v neustálém pracovním stresu a shonu, naučte se každý den relaxovat. Každá budoucí maminka by měla šetřit své síly, protože ji co nevidět čeká několik nejnáročnějších...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka