facebook
Příjemnou noc, je sobota 20.4.2024 a svátek slaví Alexandra

Čerstvě těhotná


Ilustrační fotografie


Každá těhotná žena na sobě obvykle může pozorovat určité příznaky těhotenství již na začátku. V první řadě se nedostaví menstruace, jak bývá zvykem zhruba po 28 dnech. Zde vyčkejte ještě pár dní, a pak si běžte do lékárny zakoupit těhotenství test, který váš stav potvrdí. Jakmile zjistíte, že jste čerstvě těhotná, je čas na návštěvu lékaře a na mírné změny v běžném režimu.

 

Změny na těle v těhotenství

 

S těhotenstvím souvisí nejen rostoucí bříško, na které si budete muset jako čerstvě těhotná ještě pár týdnů počkat. Zvětšující se děloha v těhotenství tlačí na další orgány, a to postupně od počátku těhotenství. Změny můžete pozorovat například v častějším močení, v návalech hladu nebo v zácpě. Roztahují se svaly, které se tak přizpůsobují velikosti miminka. Dále se zvětšují prsa, která se zároveň stávají citlivější. Mění se i vzhled pokožky, vlasů a nehtů. Jelikož během těhotenství přiberete až 15 kilogramů, zatíží se vaše svaly, klouby a šlachy.

 

Návštěva gynekologa

 

Ať už je vaše těhotenství očekávané či nikoliv, po zjištění, že jste v jiném stavu, kontaktujte svého gynekologa a domluvte se s ním na prohlídku. Ten nejprve vaše těhotenství potvrdí a poté bude následovat několik prohlídek a ultrazvukových vyšetření. Tyto prohlídky jsou účinnou prevencí, monitorují stav vašeho maminka. Rozhodně je tedy nepodceňujte.

 

Čeho se v těhotenství vyvarovat

 

Každá těhotná žena by se měla vyvarovat cigaret, alkoholu a dalších návykových látek. Jednou za čas si samozřejmě můžete dát sklenku vína, ale nemělo by se to stát pravidlem. Cigarety i alkohol mohou na plodu způsobit vady, zkuste se tedy těchto hříchů v této době vyvarovat. Každá čerstvě těhotná žena by také měla změnit svůj jídelníček a přizpůsobit ho pocitům hladu. Měl by se skládat z komplexních sacharidů, kvalitních tuků a bílkovin. Nezapomínejte ani na ovoce, zeleninu a dostatečný pitný režim složený zejména z neperlivé vody, ovocných šťáv a bylinkových čajů. Je potřeba doplnit vitamíny a minerály. V těhotenství se nedoporučuje konzumace některých potravin - například plísňových sýru. Dále je potřeba vyřadit i některé léky. Zde je však na místě konzultace s lékařem.





Pitný režim budoucí maminky Pitný režim budoucí maminky

Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích...

Kurzy pro těhotné Kurzy pro těhotné

Pokud patříte mezi aktivní ženy a nechcete se svých koníčků vzdávat ani v období těhotenství, připravili jsme právě pro vás článek na téma „Kurzy pro těhotné“. I v těhotenství totiž můžete aktivně sportovat a cvičit, dát se na ruční práce nebo ...

Průkaz pro těhotné Průkaz pro těhotné

Průkaz pro těhotné neboli také těhotenský průkaz vám jakožto budoucí mamince založí gynekolog. Tento průkaz obdržíte buď hned na začátku těhotenství nebo až v jeho průběhu, obvykle však do 13. týdne. Záleží na lékaři, ke kterému docházíte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka