facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 18.2.2019 a svátek slaví Patrik

Spánek od 1. až do 3. trimestru - kdy se nejvíc vyspíte?


Ilustrační fotografie


Pohodový a klidný spánek představuje pro mnoho těhotných žen velký problém. I když si říkáte, že to snad nemá konce, můžete se těšit na období po porodu, kdy se vám sice bude lépe usínat, jelikož vás nikdy nic nebude tlačit, ale stejně tak si nerušených osm hodin v kuse nedopřejete pěkně dlouhou dobu. V tomto článku se dozvíte, jak probíhá spánek od prvního až do třetího trimestru a v jakém období mateřství si tedy nejvíce odpočinete.

Pokud máte problémy se spánkem, rozhodně byste se měla řídit radami, které se v těhotenství doporučují. Řeč je třeba o omezení stresu, zavedení rutiny, spánku ve správné poloze, o šlofících během dne nebo o dodržování zdravého a výživného jídelníčku, se kterým doplníte energii a také bude plný potravin, z nichž vám nebude těžko od žaludku.

První trimestr a nadměrná ospalost

První trimestr je pověstný nadměrnou únavou. Mnoho maminek by neustále jen spalo, a to v kteroukoliv denní dobu. Tento stav přichází vlivem hormonů, které se bouří ve vašem těle. Pokud máte chuť a čas, klidně si pár hodin spánku navíc dopřejte, rozhodně vám totiž udělají dobře.

Nadměrná ospalost obvykle ustupuje až s koncem třetího měsíce těhotenství. Může se však jednat i o úplný opak, a to že nebudete v moci spát. Tyto stavy většinou souvisejí s nadměrnou úzkostí.

Do druhého trimestru by se vaše tělo mělo zklidnit. Vaše bříško se zvětšuje a vy začínáte cítit první pohyby miminka. Ve druhém trimestru je tedy spánek klidnější. Ulehnout můžete v jakékoliv poloze.

Nekomfortní polohy ve třetím trimestru

Přibližně na začátku pátého měsíce ale na komfort raději pomalu zapomeňte. Potrápí vás křeče, divoké sny i pohyby miminka v bříšku. Mnoho maminek se v této době potýká s nespavostí. Ta však zdraví vašeho miminka nijak neovlivní. Rozhodně vám tedy doporučujeme dělat to, co je pro vás příjemné a přirozené. Od nespavosti pomohou třeba bylinné čaje nebo éterické oleje. K tomu, abyste usnula, je také dobré navodit příjemnou atmosféru v ložnici a uvolnit se po fyzické i psychické stránce.

Je dobré spát během dne? Je dobré spát během dne?

Určitě i vy to znáte - na člověka padne únava a usnul by v kteroukoliv denní dobu. Obzvlášť pokud jste těhotná a zároveň máte fyzicky náročnější práci, připravte se na to, že se budete cítit unaveně i během dne.

Spíte s partnerem odděleně? Nedělejte si starosti Spíte s partnerem odděleně? Nedělejte si starosti

Každá ženy si chce v těhotenství maximálně odpočinout. Hlavně v posledních týdnech je dobré nabrat energii na náročné mateřství, ve kterém se ani chvilku nezastaví. Mnoho párů tak přistoupí k odděleným ložnicím. Jaké výhody a...

Vytvořte si harmonické podmínky pro spánek ve své ložnici Vytvořte si harmonické podmínky pro spánek ve své ložnici

Podmínky, které si vytvoříte pro spánek, mohou výrazně ovlivnit jeho kvalitu. Určitě víte, že svou ložnici byste neměla využívat k jiné aktivitě než právě k odpočinku během noci. Vy ani váš partner byste v ní neměli trávit více času, než...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka