facebook
Dobré ráno, je sobota 18.9.2021 a svátek slaví Kryštof

Posilování pánevního dna a hýždí

Nácvik aktivování pánevního dna
Posaďte se na židli nebo na zem do tureckého sedu. Stáhněte svaly pánevního dna, což jsou jednak svěrače – močová trubice, poševní vchod, řitní otvor – a dále příčné svaly hráze (oblast mezi genitáliemi a konečníkem). Držte svaly stažené co nejdéle. Představte si, že nutně potřebujete na WC a musíte to vydržet. Potom uvolněte. Střídejte uvolnění a aktivaci, opakujte minimálně 8x. Při cviku volně dýchejte.
Lehněte si na záda, ruce podél těla, ramena tlačte do podložky, zadeček a bříško zpevněné (s ohledem na stupeň vašeho těhotenství). Hlavu mějte rovně, bradu zasuňte směrem do jamky mezi klíčními kostmi. Pokrčte kolena a rozkročte se na šířku vaší pánve. Nadechněte se a s výdechem zvedněte hýždě z podložky a záda nadlehčete až po lopatky. Neprohýbejte přitom bedra.
V této zvednuté pozici přitlačte kolena k sobě a aktivujte dno pánevní (zatněte všechny svaly okolo pochvy a konečníku - pokud si před zatnutím k hrázi přiložíte ruku, ucítíte pohyb svalů). Volně dýchejte, zadeček držte nahoře, vydržte na 8 dob. Vraťte se do roznožení, kde držte na 4 doby, následně budete kolena znovu tlačit k sobě a aktivovat pánevní dno. Můžete si přitom představovat, že mezi půlkami držíte penízek a nesmí vám spadnout. Cvik opakujte 8x.

Obměna cviku: s výdechem kolena přitlačte k sobě, s nádechem kolena od sebe – cvičte dynamicky, zapojujte dno pánevní. Opakujte alespoň 20x.

Fotogalerie2. cvik posilování paží a prsních svalů

Přejděte do pozice vzpor klečmo, tj. klekněte si na kolena vzdálená od sebe na šířku vaší pánve, opřete se o dlaně na úrovni ramen, ruce mějte od sebe na šíři ramen.

1. cvik posilování paží a prsních svalů

Posaďte se do tureckého sedu, rozpažte ruce ve výši ramen a pokrčte v loktech, dlaně směřují k hlavě, prsty natažené. Ramena stlačte dolů, hlavu mějte rovně, vytaženou z ramen. Zatažené bříško.

Těhotenství a pohyb

Těhotenství není nemoc, je to jiný stav, kterému se váš organismus přizpůsobuje. Když budete naslouchat svému tělu, na mnoho otázek si dokážete odpovědět sama. Zrození nového života by mělo být provázeno radostí a harmonií.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka