facebook
Dobré dopoledne, je středa 1.2.2023 a svátek slaví Nela

Jak fungují těhotenské testy?


Ilustrační fotografie


Většina žen v dnešní době již má nějakou zkušenost s těhotenským testem pro domácí použití, proto všechny tuší přibližný mechanismus, jak takový test funguje. Spousta jich ale zůstává u toho, že „počůrá papírek a něco v moči zreaguje a tak se na papírku udělají dvě čárky“. Pokročilejší ví, že hledaná látka je tzv. lidských choriový gonadotropin neboli hormon hCG. Stejnou látku zjišťuje z krve gynekolog, když se necháváte testovat u něj. Jde o hormon, který je vylučován syncitiotrofoblastem, součástí oplodněného vajíčka. Vzniká záhy po splynutí vajíčka se spermií, když se vajíčko uhnízdí do děložní sliznice, podle citlivosti testu jsou proto jeho hladiny detekovatelné velmi rychle. Většina domácích testů reaguje od hladiny přibližně 100 jednotek, která se u většiny žen objevuje teprve po 15.-17. dnu po nidaci (uhnízdění vajíčka), nemá tedy smysl si test dělat ihned po styku. Existují však také tzv. brzké testy, registrující hladiny již od 25 jednotek. Citlivost testu je udávána na krabičce a proto je lepší jej kupovat v lékárně a případně se na tuto hodnotu doptat. Vyšší číslo totiž neznamená citlivost ve smyslu „více je lépe“, ale naopak vyšší hranici, při níž test reaguje, tzn. že v moči musí být vyšší hladina hormonu, aby test zareagoval, je tedy potřeba s testem počkat delší dobu od předpokládané oplodňující soulože. Ani cena není mnohdy vypovídající o kvalitě a citlivosti testu. Nejspolehlivější je proto stále krevní test u lékaře, tam se detekovatelné hladiny pohybují mezi 2-5 jednotkami, těhotenství je tedy zjistitelné již po týdnu od styku.

Teď však k samotnému principu. Většina těhotenských testů je jednokroková, neprovádíte s ním tedy více úkonů, než že jej smočíte v moči a ani na něm samotném se neodehrávají nějaké komplikované reakce. Na testu jsou v pevné fázi naneseny klonální protilátky společně v jedné směsi s barvivem, které následně na testu vytváří dobře známé čárky. Klonální protilátka je protein, součást imunitního systému člověka, schopný určité obranné reakce. Je získána uměle z naklonované buněčné populace s typickými vlastnostmi. Různé varianty klonálních protilátek se používají kromě specifických testů také např. k léčbě některých typů rakoviny, roztroušené sklerózy apod., tyto proteiny mají však zase jinou strukturu. Výhodou takové klonální protilátky je její specifická reaktivita – reaguje jen na určitou molekulu a váže se na ni. V tomto případě jde o již zmíněný hormon hCG.

Při smočení papírku (nebo hrdla plastového testu, dle varianty a návodu) v moči její vzorek působením malých kapilárních sil prostoupí molekulami materiálu až k membráně, na které je naneseno množství obarvených protilátek. Je-li žena těhotná, protilátky zareagují na hormon a barvivo se uvolní. Pevná fáze je proto nanesena do tvaru obdélníku, aby se nám zdálky jevila jako čárka. Druhá čárka je kontrolní, reaguje na jiné látky v moči a je indikátorem, že test proběhl správně. Musí se proto objevit vždy, jinak se test nedá považovat za platný.

První těhotenská prohlídka První těhotenská prohlídka

Ať už miminko plánujete či ne, nehledě na výsledek těhotenského testu, je vhodné navštívit ordinaci ženského lékaře 2-3 týdny poté, co jste nedostala očekávanou menstruaci, aby lékař mohl graviditu potvrdit či vyvrátit.

Testy na těhotenskou cukrovku Testy na těhotenskou cukrovku

Těhotenská cukrovka je metabolická porucha, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Aby byla u budoucí maminky vyloučena, je nutné provést orální glukózový toleranční test neboli OGTT. Přistupuje se k němu mezi...

Odběr plodové vody Odběr plodové vody

Vyšetření, při kterém se odebírá plodová voda, děsí mnoho maminek. Přistupuje se k němu především u rodiček starších 35 let, kterých rok od roku přibývá. Jelikož se náš věk prodlužuje a zvyšuje se vzdělanost spolu s délkou...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka