facebook
Dobrý podvečer, je neděle 23.3.2025 a svátek slaví Ivona

Bolesti zad v těhotenství


Ilustrační fotografie


Bolesti zad trápí většinu nastávajících maminek. V těhotenství vzniká větší zátěž na orgány, které musí zajistit vše potřebné jak pro matku, tak pro dítě a zároveň se postupně mění těžiště těla, což určité části těla více zatěžuje. Vlivem uvolňování vazivových spojení vznikají bolesti zad, které se nedají úplně odstranit, ale dají se zmírnit. Co tedy dělat, abyste svým zádům alespoň trochu ulevila?

Správné držení těla a správný spánek

Problémy se zády začínají kolem 5. měsíce, kdy je již váha plodu znát. Vyhněte se proto dlouhému stání. Nejvíce se vám uleví při správném sezení, kdy jsou kolena v pravém úhlu a chodidla jsou celá na zemi. Dále se několikrát za den pokládejte na pár minut na tvrdší podložku, která zádům výrazně uleví. Co se týče spánku, měla byste volit polohu na bok, která je pro těhulku ideální. Zároveň volte tvrdší matraci a polštář umístěte tak, aby nebyl příliš vysoký ani nízký.

Váha je důležitá

V těhotenství je normální, že žena nabere nějaké to kilo. Mělo by to být ideálně kolem 9-12 kilogramů. V tomto období mnoho maminek využívá, že se může najíst za dva, ale v konečném výsledku více kilo navíc zbytečně zatíží záda a po porodu přidá mamince na starostech se shazováním. Snažte se proto jíst alespoň 5 krát denně vyváženou stravu. Občas si zamlsat samozřejmě můžete.

Vápník je důležitý

Pravidelný a dostatečný přísun vápníku je pro nastávající maminku nezbytný, a to především pro kosti, které právě prožívají velkou zátěž. Nedostatek vápníku může také způsobit různé onemocnění. Pokuste se tedy zařadit do jídelníčku především kvalitní jogurty, tvarohy a sýry. Nezbytný je také dostatek jódu, který vám zajistí konzumace ryb.

Netahejte těžké věci

Běžné pravidlo pro těhotnou ženu je vyhýbat se tahání těžkých břemen, a to už od počátku těhotenství. Pokud máte tedy fyzicky náročnější práci, požádejte vedoucího, aby vás přemístil na jiné pracoviště, nebo, pokud je to možné, odejděte ze zaměstnání. Pokud přeci jenom musíte nějakou zátěž nést, vždy jen takovou, která vás po chvíli neunaví. Zároveň dbejte na rovnoměrnou zátěž v obou rukou.





Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Štítná žláza a těhotenství Štítná žláza a těhotenství

Porucha funkce štítné žlázy je v poslední době často spojována spíše s estetickým problémem -  nemožností zhubnout nebo naopak přibrat. Netýká se však pouze otázky váhy – je také důvodem...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka