facebook
Dobré ráno, je pátek 30.9.2022 a svátek slaví Jeroným

Moluska


Ilustrační fotografie


Moluska neboli mollusca contagiosa jsou malé bradavičnaté infekční útvary způsobené stejnojmenným virem, skrývajícím se pod zkratkou MCV. Po akné jde o nejrozšířenější kožní onemocnění u nás. Postihuje kůži, výjimečně sliznice. Infekční je pro lidi, ostatní primáty a klokany. Na kůži se objevují drobné, polokulovité hladké pupínky podobné barvy jako kůže sama, jen o trochu tmavší. Některé jsou spíše dorůžova, jiné více dožluta. Ve středu pupínku je charakteristický ďolíček. Vyskytují se nejčastěji v menších skupinkách, zejména na břiše a podbřišku, dolní části zad a na vnitřní straně stehen, výjimečné nejsou ale kdekoliv po těle a třeba i samostatně, v okolí očí či na rtech.


Moluska nijak nebolí, ale hodně svědí, což je také hlavní úskalí jejich rozšiřování. Škrábáním si postižený infekci nejen zanáší na další místa, ale je také v riziku zanesení infekce další do již rozškrábaných míst. Nezřídka tak mohou drobné ranky zahnisat nebo krvácet, mohou tak vzniknout nepěkné jizvy. Bradavičky není vhodné ani vymačkávat, z podobných důvodů.


Moluska se vyskytují především u dospělých, jelikož jde i o pohlavně přenosnou nemoc, děti jí však nejsou zcela ušetřeny, tvoří asi pětinu všech nemocných. Infekce u nich vrcholí mezi druhým a dvanáctým rokem. Rozšiřuje se zejména v dětských kolektivech, přímým kontaktem, slinami, sdílenými částmi oděvů, půjčováním ručníků apod. Jsou proto častým suvenýrem z návštěvy plaveckých bazénů, veřejných sprch či saun.
Inkubační doba infekce je velmi nepříjemná, od získání viru až do objevení lézí může uplynout doba i půl roku. Maximum výskytu projevů je od tří do osmi týdnů od zisku viru.


Nemoc někdy sama vymizí, ovšem trvá to dlouho, rok až tři. Léčba antivirotiky není příliš účinná, proto se provádí mechanický seškrab u kožního lékaře, u dětí častěji na oddělení dětské chirurgie, ať už ambulantně nebo operačně u rozsáhlých nálezů. Seškrab se provádí pomocí ostré lžičky a je téměř bezbolestný, komplikace nejsou časté. Z virové povahy onemocnění však může dojít k častějšímu opakování infekce a novým výsevům.


Prevencí je používání výhradně vlastních ručníků a dalších hygienických potřeb. Nejvhodnější je bavlněné prádlo. Moluska se také rychle šíří ve vodě, takže pokud už je člověk nakažen, neměl by navštěvovat bazény, vířivky, parní lázně apod. ani v domácím prostředí, aby nenakazil další členy rodiny.

Zarděnky Zarděnky (Rubeola)

Zarděnky se řadí mezi virová infekční exantémová onemocnění. Původcem této choroby je tzv. Rubivirus. Zdrojem infekce je člověk, to znamená, že dochází k přímému přenosu z člověka na člověka. Dalším zdrojem tohoto onemocnění...

Plané neštovice Plané neštovice (varicella)

Plané neštovice patří mezi tzv. dětská infekční exantémová onemocnění. Exantémem značíme celotělový výskyt eflorescencí (=výkvětků) na kůži. Mezi tato onemocnění se ještě kromě planých neštovic řadí např. ...

Dětská přenosná obrna Dětská přenosná obrna

Pod obecným pojmem dětská obrna si můžeme představit dvě onemocnění, která se od sebe liší. Prvním je tzv. dětská přenosná obrna (také známá pod pojmem Heineova-Medinova nemoc), která je virového původu (Poliovirus).

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka