facebook
Dobrý podvečer, je neděle 9.5.2021 a svátek slaví Ctibor

Správná postýlka pro miminko


Ilustrační fotografie


Dětská postýlka pro miminko je velice důležitá a při jejím výběru by rodiče měli být obezřetní. Přeci jen je to místo, kde bude miminko trávit většinu svého času. V dnešní době je na trhu k dostání celá řada postýlek nejrůznějších parametrů. Která z nich však bude nejvhodnější právě pro vaše miminko?

Mezi klasické postýlky patří především dřevěné s příčkami, jejichž rošt je možné umístit do různých poloh podle věku miminka. Přineseme-li si domů novorozeně, je pro ně určeno to nejvyšší patro v postýlce tak, abychom k němu měli co možná nejblíže. Tato klasická postýlka má většinou rozměry 120 x 60 cm. Může tak být využitelná i pro dítě v předškolním věku. Vedle toho jsou k dostání i postýlky větší, například o rozměrech 140 x 70 cm, někdy označované jako juniorské, které lze lehkou úpravou změnit na dětskou postýlku i pro školáka.   

Správná postýlka pro miminka by mít měla na vnitřní straně viditelnou rysku, která označuje maximální výšku, kam může dosahovat matrace. S ohledem na to, že miminko tráví v postýlce hodně času, mělo by být její dno vyrobeno z dřevěných příček tak, aby na něm umístněná matrace byla dostatečně prodyšná.  Stejně tak mají svůj význam i mřížky na postýlce umístěné po stranách. Zajišťují proudění a výměnu vzduchu. Proto nejsou příliš vhodné nejrůznější mantinely umístěné v postýlce, které brání proudění vzduchu a zvyšují riziko tzv. syndromu náhlého úmrtí kojence. Postýlku je dobré volit z přírodních materiálů. Nejčastější proto bývá dřevěná. Samozřejmostí je, aby případná svrchní barva byla bezpečná, odolná a netoxická.

U postýlky pro miminko je důležité všímat si i takových věcí jako jsou případně ostré rohy. Takové bude potřeba zajistit chrániči, aby si miminko neublížilo. Lepší je proto rovnou volit postýlku se zaoblenými hranami. Na postýlkách pro miminka jsou často boční strany polohovatelné, aby bylo možné lépe se k miminku dostat. V takovém případě je ale důležité si ověřit, zda je současně boční strana postýlky opatřena nějakou formou zajištění, kterou nebude moci dítě samo překonat.

Bonding Bonding

Anglickým výrazem bonding se označuje tvorba vzájemného pouta mezi maminkou a miminkem, jednoho z nejpevnějších vztahů vůbec. Český ekvivalent není úplně přesný, výraz bonding však lze přeložit jako připoutání, sepjetí...

Procházky s miminkem Procházky s miminkem

Pravidelné procházky s kočárkem k mateřství neodmyslitelně patří. Pokud bydlíte na vsi, připravte se na to, že každý bude vaše miminko obdivovat a chtít se na něj podívat. Ty první výlety tak budou určitě mnohem časově náročnější.

Jak rychle uspat miminka v létě 10 tipů pro nevyspalé rodiče, jak ukolébat miminka za horkých letních nocí

V létě často nepomůže ani ta nejlíbeznější ukolébavka. V ložnici je 29 stupňů a miminko nemůže spát. Když ho už přece jen s vypětím sil uspíte, v noci svým křikem několikrát vzbudí oba rodiče.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka