facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 8.6.2023 a svátek slaví Medard

Správná postýlka pro miminko


Ilustrační fotografie


Dětská postýlka pro miminko je velice důležitá a při jejím výběru by rodiče měli být obezřetní. Přeci jen je to místo, kde bude miminko trávit většinu svého času. V dnešní době je na trhu k dostání celá řada postýlek nejrůznějších parametrů. Která z nich však bude nejvhodnější právě pro vaše miminko?

Mezi klasické postýlky patří především dřevěné s příčkami, jejichž rošt je možné umístit do různých poloh podle věku miminka. Přineseme-li si domů novorozeně, je pro ně určeno to nejvyšší patro v postýlce tak, abychom k němu měli co možná nejblíže. Tato klasická postýlka má většinou rozměry 120 x 60 cm. Může tak být využitelná i pro dítě v předškolním věku. Vedle toho jsou k dostání i postýlky větší, například o rozměrech 140 x 70 cm, někdy označované jako juniorské, které lze lehkou úpravou změnit na dětskou postýlku i pro školáka.   

Správná postýlka pro miminka by mít měla na vnitřní straně viditelnou rysku, která označuje maximální výšku, kam může dosahovat matrace. S ohledem na to, že miminko tráví v postýlce hodně času, mělo by být její dno vyrobeno z dřevěných příček tak, aby na něm umístněná matrace byla dostatečně prodyšná.  Stejně tak mají svůj význam i mřížky na postýlce umístěné po stranách. Zajišťují proudění a výměnu vzduchu. Proto nejsou příliš vhodné nejrůznější mantinely umístěné v postýlce, které brání proudění vzduchu a zvyšují riziko tzv. syndromu náhlého úmrtí kojence. Postýlku je dobré volit z přírodních materiálů. Nejčastější proto bývá dřevěná. Samozřejmostí je, aby případná svrchní barva byla bezpečná, odolná a netoxická.

U postýlky pro miminko je důležité všímat si i takových věcí jako jsou případně ostré rohy. Takové bude potřeba zajistit chrániči, aby si miminko neublížilo. Lepší je proto rovnou volit postýlku se zaoblenými hranami. Na postýlkách pro miminka jsou často boční strany polohovatelné, aby bylo možné lépe se k miminku dostat. V takovém případě je ale důležité si ověřit, zda je současně boční strana postýlky opatřena nějakou formou zajištění, kterou nebude moci dítě samo překonat.

Mýty kolem novorozeňat Mýty kolem novorozeňat

Zejména prvorodičky mají celou řadu obav, pokud jde o jejich narozené miminko. Některé mohou být opodstatněné, přeci jen se jedná o křehký organismus, který byl dlouhou dobu chráněn v děloze uvnitř bříška a nyní...

Čtvrtý měsíc – copak je to támhle? Čtvrtý měsíc – copak je to támhle?

Ve čtvrtém měsíci se miminka začínají posazovat s vaší už jen malou pomocí, vsedě udrží hlavičku a živě a zvědavě s ní budou otáčet na všechny strany. Také jsou si již jistější v úchopu, proto by měla...

Třetí měsíc – už vím, kdo jsi Třetí měsíc – už vím, kdo jsi

Během třetího měsíce života vašeho drobečka se začínají dít velké věci. Jeho vývoj jde stále rychleji kupředu, začíná si dobře uvědomovat své okolí, objevovat nejbližší svět a taky se už umí ozvat jinak, než jen křikem.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka