facebook
Dobré odpoledne, je pondělí 15.7.2024 a svátek slaví Luboš

Neprůchodné slzné kanálky u miminka


Ilustrační fotografie


U některých miminek lze pozorovat nadměrné slzení očí. Tento stav může být zároveň doprovázen i hnisáním a začervenáním očí. Jedním z důvodů těchto příznaků může být neprůchodný slzný kanálek. S touto anomálií se děti již mohou narodit. Nejedná se přitom o nic ojedinělého. Poměrně často se vyskytuje tento jev, kdy má miminko zúžený anebo dokonce uzavřený slzný kanálek v části, ve které navazuje na nosní průduch.

Příznaky neprůchodných slzných kanálků se velice podobají zánětům očních spojivek. Samotný zánět se sice může projevit, ale jedná se až o sekundární důsledek toho, že slzy nemohou odcházet svojí přirozenou cestou. V případě podezření na tento problém by se rodiče měli v prvé řadě obrátit na svého pediatra, který je případně doporučí k dětskému očnímu lékaři. Podceněním tohoto problému by se dítě v budoucnu mohlo potýkat s častými záněty spojivek či v nejhorším případě by mohlo dojít k trvalému a úplnému ucpání slzných kanálků, které je následně nutné řešit operativně.

Problém neprůchodných kanálků se buď vyřeší sám tím, že odezní a kanálky se zprůchodní. V žádném případě se nedoporučují v tomto případě oční masti. Ty jsou totiž svým složením mastné a kanálky tak mohou ještě více zanést a ucpat. Oční kapky mohou vyřešit doprovodný zánět. Je-li však skutečnou příčinou neprůchodnost kanálků, ani oční kapky trvale nepomohou.

Nedojde-li nejdéle do jednoho měsíce od počátečních příznaků k odeznění problémů, je většinou nutné přistoupit k lékařskému zákroku. Pediatři většinou doporučují přistoupit k lékařskému zákroku ve formě průplachu nebo sondáže, a to ideálně v době do čtyř měsíců věku miminka. Tyto zásahy se provádí pouze v místní anestezii a zpravidla trvají několik minut. V některých případech se po čase obtíže vrátí a zásah je nutné opakovat.

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout tomuto zákroku jsou masáže očních kanálků. U některých miminek se tím docílí uvolnění slzných kanálků a zabrání se tak již zmiňovaným lékařským zákrokům. Důležité je, aby byly masáže prováděny správně. Rodiče by se proto měli informovat u svého pediatra nebo očního lékaře.

Novorozenecké koliky Novorozenecké koliky

Kolika v nejširším slova smyslu znamená jakoukoliv bolest v dutině břišní. Kojenecká kolika pak patří mezi nejčastější příčiny bolestí u miminek. Běžně se setkáváme i s pojmy jako babykolika, tříměsíční...

Nekrotizující enterokolitida Nekrotizující enterokolitida

Nekrotizující enterokolitida je závažné, život ohrožující onemocnění novorozenců, jak již trochu napovídá název. Jde v podstatě o poruchu přizpůsobení se trávicího systému na život mimo...

Hexavakcína Hexavakcína

Očkování hexavakcínou chrání dítě před nebezpečnými nemocemi, jako je tetanus, záškrt, černý kašel, dětská obrna, hepatitida typu B a hemofilovými infekcemi. Hlavním účelem zařazení...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka