Fyziologický porod má tři fáze:
1) přípravná fáze
2) narození miminka
3) porod placenty
Tyto fáze mohou u každé z žen probíhat s mnoha odchylkami – rychleji, pomaleji, bolestivě či téměř bez bolesti.
Jestliže se stahy opakují pravidelně po 30. minutách, začněte přemýšlet o cestě do porodnice.
Po příjezdu do porodnice absolvujete přípravu k porodu, která bude začínat kardiotokografickým záznamem. Dozvíte se na něm jak pravidelné jsou stahy a zda je vše jak má být. Následuje vnitřní vyšetření, které objasní jaký je stav děložního hrdla – zda se zkracuje, zda je pootevřené a do jaké míry. Podle těchto vyšetření určí lékař v jaké fázi porodu se nacházíte a jak dlouho bude trvat, než bude vaše miminko na světě.
První doba porodní
Nebo-li doba otevírání. Trvá u prvorodičky 8-12 hodin, u vícerodičky 4-8 hodin.
Začátek první doby porodní bývá doprovázen některými příznaky. Nucení na močení i na stolici. Dochází tak k přirozenému vyprazdňování střev před porodem, kterému se stále ještě často pomáhá klystýrem.
Dalším možným příznakem začátku porodu jsou bolesti v křížové oblasti zad, žaludeční nevolnost, zvracení, a také možný odchod hlenové zátky děložního hrdla. Po absolvování přípravy k porodu byste měla mít možnost se volně pohybovat a relaxovat.
Musíte se co nejvíce uvolnit a snažit se myslet na něco příjemného.
Koncem první doby porodní budete mít pocit, že již nevydržíte a musíte začít tlačit. Záleží na tom, do jaké míry je otevřeno děložní hrdlo a zda je cesta pro miminko volná.
V opačném případě se snažte tlačení oddálit. V této době můžete pociťovat slabost, závrať nebo dokonce třesavku.
Druhá doba porodní
Jakmile je děložní hrdlo dostatečně otevřené, aby jím prošla hlavička, nastala chvíle kdy budete muset napnout všechny zbývající síly. Musíte miminko protlačit porodními cestami.
Hlavička dítěte, která prochází ven jako první, otvírá cestu zbytku těla, protože je největší.
Mezi děložním hrdlem a poševním vchodem je vytvořen tzv. porodní kanál, kterým dítě musí projít. Ve chvíli, kdy se objeví hlavička v poševním vchodu, měl by porodník rozhodnout, zda je nutný nástřih hráze.
Nyní jsou větší tendence nástřih neprovádět. Výjimkou jsou případy, kdy je hlavička nepřiměřeně velká nebo má dítě problémy se srdeční akcí a porod tak musí být urychleně ukončen.
Třetí doba porodní
Tato doba končí porodem placenty. Do 20 minut po porodu se placenta odloučí od stěny dělohy a po několika slabých stazích je vypuzena.
Po ošetření strávíte na porodním sále povinné dvě hodiny a poté vás i s miminkem (pokud je vše bez problému) převezou na oddělení šestinedělí.
Vaše 9.měsíční období s bříškem je ukončeno a vy i zbytek rodiny si můžete vychutnávat radost s novým přírůstkem vaší rodiny.
|
Snad každá maminka už od doby, kdy zjistí, že je těhotná, chce znát termín svého porodu. Na internetu najdete několik kalkulaček, na kterých si tento termín můžete spočítat...
Kolmé polohy jsou při porodu výhodné z několika důvodů. Tlak hlavičky, popřípadě zadečku při porodu koncem pánevním, na spodní část dělohy umožňuje větší otevření porodního kanálu...
Poslední dobou je opět otevíráno téma vhodné porodní polohy. V našich končinách se stále běžně používá horizontální poloha na zádech, jež byla do praxe zavedena v průběhu...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.