facebook
Dobré odpoledne, je neděle 16.6.2019 a svátek slaví Zbyněk

Epidurální utlumení bolesti při porodu


Ilustrační fotografie


Epidurální utlumení bolesti při porodu je jedna z otázek, které řeší většina nastávajících maminek, které mají před sebou porod. Epidurální analgezie je jedním z prostředků tlumení bolestí, které méně či více porod doprovázejí. Jedná se o ten typ utišujících prostředků, které musí podat lékař, a to lékař anesteziolog. Zároveň je pro ni specifické, že je nutné ji správně načasovat. Nelze si o ni tzv. požádat kdykoli v průběhu porodu.

Mnoho těhotných žen vnímá epidurální analgezii jako něco, co je omámí a ony nedostatečně vnímají samotný průběh porodu a nemohou na něj správně a včas reagovat. Zároveň se obávají, že látky, které jsou jim podávány na utišení bolesti, se dostanou i do těla miminka. Chtějí proto raději, aby jejich porod probíhal, co možná nejpřirozeněji včetně související bolesti.

Mezi klady epidurální analgezie jistě patří zmírnění až úplné vymizení pociťované bolesti při porodu.  Tento účinek trvá asi tak kolem dvou až tří hodin, přičemž lze podat i další dávky. Jakmile žena přestane bolest vnímat, celkově se uklidní, což má i pozitivní vliv na miminko, které se má narodit. V opačném případě stres doprovázející bolestivý průběh porodu ovlivňuje i plod.

Naopak mezi nevýhodami se objevuje delší druhá doba porodní. Epidurální anestezii vpichuje lékař do zad a tato injekce není nebolestivá. Zároveň se může stát, že se nepodaří umístit ji na správné místo hned na první pokus. Při jejím vpichu je nezbytné, aby byla žena v klidu, což lze dosáhnout během kontrakcí opravdu ztěžka. Poměrně zásadní negativum této formy znecitlivění při porodu je, že následně žena téměř necítí, kdy má tlačit. To může poměrně ztížit závěrečný průběh porodu. V dnešní době je však možné probíhající kontrakce monitorovat, a proto rodičku navádí porodní asistentka. Některé maminky si po porodu stěžují na bolesti hlavy, a to i delší dobu po porodu.

Otázka epidurální analgezie nemá jednoznačnou a obecnou odpověď. Každý porod je jiný a i každá žena vnímá jinak probíhající bolest. Proto ji nelze paušálně doporučit nebo naopak nedoporučit.

Na co se připravit po císařském řezu? Na co se připravit po císařském řezu?

Císařský řez je operativní způsob porodu. Císařský řez bývá buď plánovaný nebo akutní, kdy jeho potřeba nastane v průběhu porodu probíhajícího přirozeným fyziologickým způsobem. To, zda rodička bude...

Přivolání porodu Přivolání porodu

Poslední týdny těhotenství jsou již pro ženu poměrně vyčerpávající. Velké bříško sebou nese nejrůznější komplikace v každodenním životě. Žena má stlačenou bránici, proto se jí hůře dýchá. Děloha utlačuje i močový měchýř, což...

Jak si ulevit od porodních bolestí Jak si ulevit od porodních bolestí

Při blížícím se porodu bolesti sílí a sílí. Každá žena, aby porod dobře a alespoň trochu v klidu zvládla, by měla vědět, jak si částečně ulevit od porodních bolestí. Existuje řada metod, při kterých se bolesti zmírní a které...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka