facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 7.12.2023 a svátek slaví Ambrož

Epidurální utlumení bolesti při porodu


Ilustrační fotografie


Epidurální utlumení bolesti při porodu je jedna z otázek, které řeší většina nastávajících maminek, které mají před sebou porod. Epidurální analgezie je jedním z prostředků tlumení bolestí, které méně či více porod doprovázejí. Jedná se o ten typ utišujících prostředků, které musí podat lékař, a to lékař anesteziolog. Zároveň je pro ni specifické, že je nutné ji správně načasovat. Nelze si o ni tzv. požádat kdykoli v průběhu porodu.

Mnoho těhotných žen vnímá epidurální analgezii jako něco, co je omámí a ony nedostatečně vnímají samotný průběh porodu a nemohou na něj správně a včas reagovat. Zároveň se obávají, že látky, které jsou jim podávány na utišení bolesti, se dostanou i do těla miminka. Chtějí proto raději, aby jejich porod probíhal, co možná nejpřirozeněji včetně související bolesti.

Mezi klady epidurální analgezie jistě patří zmírnění až úplné vymizení pociťované bolesti při porodu.  Tento účinek trvá asi tak kolem dvou až tří hodin, přičemž lze podat i další dávky. Jakmile žena přestane bolest vnímat, celkově se uklidní, což má i pozitivní vliv na miminko, které se má narodit. V opačném případě stres doprovázející bolestivý průběh porodu ovlivňuje i plod.

Naopak mezi nevýhodami se objevuje delší druhá doba porodní. Epidurální anestezii vpichuje lékař do zad a tato injekce není nebolestivá. Zároveň se může stát, že se nepodaří umístit ji na správné místo hned na první pokus. Při jejím vpichu je nezbytné, aby byla žena v klidu, což lze dosáhnout během kontrakcí opravdu ztěžka. Poměrně zásadní negativum této formy znecitlivění při porodu je, že následně žena téměř necítí, kdy má tlačit. To může poměrně ztížit závěrečný průběh porodu. V dnešní době je však možné probíhající kontrakce monitorovat, a proto rodičku navádí porodní asistentka. Některé maminky si po porodu stěžují na bolesti hlavy, a to i delší dobu po porodu.

Otázka epidurální analgezie nemá jednoznačnou a obecnou odpověď. Každý porod je jiný a i každá žena vnímá jinak probíhající bolest. Proto ji nelze paušálně doporučit nebo naopak nedoporučit.

Po císařském řezu Po císařském řezu 2. díl

Ránu, která vznikne císařským řezem, je potřeba udržovat v maximálním suchu a v čistotě. Pokud se správně zhojí, zbudou vám opravdu jen minimální jizvy. Nejedná se totiž o dlouhý řez, je spíše veden hluboko do tkáně. Jakmile rána zarudne...

Po císařském řezu Po císařském řezu 1. díl

Mnoho žen není schopno své miminko porodit tradičním způsobem a je proto nutné zvolit císařský řez. Některé z nich naopak tradičně rodit nechtějí a sami se pro tuto operaci rozhodnou. Jedná se o náročný zásah do ženského těla...

Kontrakce před porodem Bolesti před porodem

Porod je vyvrcholením celého těhotenství a je přirozeně spojen s bolestmi, a to nejen s těmi, které prožijete na porodním sále. Předporodní bolesti jsou běžnou záležitostí a signalizují, že miminko už je pomalu připraveno na svět.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka