facebook
Příjemnou noc, je neděle 8.9.2024 a svátek slaví Daniela

Psychika v těhotenství


Ilustrační fotografie


Během těhotenství můžete pozorovat změny na svém těle a samozřejmě i na psychice. Až bychom mohli říci, že ty psychické přicházejí dříve než fyzické. Každá žena těhotenství prožívá jinak a každé těhotenství je tak opravdu unikátní. Za stavy psychiky mohou bouřící se hormony, na jejichž příliv si organismus musí zvyknout a také další pracovní a osobní změny, které těhotenství přináší.

 

První změny v těhotenství

První změny přicházejí okamžitě po otěhotnění a mnoho žen je pozná až s nedostavením menstruace. Na vině jsou zde hormony, jejichž hladina vlivem oplodnění nepoklesla. Jelikož ovulace nastává zhruba v polovině cyklu, není zde takový prostor, aby žena mohla ze svých hormonálních výkyvů sama těhotenství poznat. Citlivá prsa, nevolnost či nadýmání mohou signalizovat těhotenství stejně jako blíží se menstruaci. Fyzické změny na těle ženy v podobě rostoucího bříška se projeví až za pár týdnů.

 

Těhotenství a jeho dopad na každodenní stereotyp

Mnoho žen ve svém životě potřebuje pevný plán a má rádo svůj stereotyp v pracovním a v osobním životě. Obzvlášť pokud těhotenství přichází nečekaně, může se na psychice výrazně podepsat. Také velmi záleží na tom, zda má žena stálého partnera nebo zda se jedná o krátkou známost, která o budoucí miminko nejeví zájem. Žena si během těhotenství uvědomuje, že bude více závislá na svém partnerovi, a to nejen po finanční stránce. Pro budoucí maminku, která si na své kariéře zakládá, může i toto představovat velký problém. V těhotenství je potřeba omezit různé potraviny a aktivity, zcela vyřadit cigarety a alkohol ze svého denního režimu. I tyto změny se dají nést špatně. V kombinaci s hormony pak mohou vyvolávat i deprese.

 

Těšíme se na miminko

Abychom se však nesoustředili jen na ty problémové oblasti, je dobré říci, že mnoho žen se na své miminko těší od začátku až do samotného konce. Ranní nevolnosti a nepohodlné bříško jim rozhodně náladu z budoucího drobečka nezkazí.

Obecně můžeme říci, že psychika nese největší negativní zátěž na začátku těhotenství. Tělo si na nový stav však brzy zvykne a až do 34. týdne by měla být psychika spíše stabilní. V posledním období, které nastává před porodem, je důležité zahnat zbytečné obavy a nastudovat si všechny potřebné informace.

 

Co pozitivně a negativně ovlivní psychiku

Psychika ženy je velmi citlivá a může ji tak ovlivňovat celá řada faktorů. Prvním z nich jsou očekávání. Některé ženy si mohou myslet, že v těhotenství dospějí a budou se cítit lépe. Často si však připadají spíše osamělé a nesamostatné. Na psychiku rovněž působí stres, špatné sociální zázemí nebo komplikace z minulého těhotenství. Naopak povzbudit dokáží pozitivní výsledky z různých testů a kontrol u lékaře nebo milující rodina.





Povídání s nenarozeným miminkem Povídání s nenarozeným miminkem

Se svým nenarozeným miminkem si povídá snad každá miminka. Je to opravdový zázrak sledovat, jak vzniká nový život. Ze začátku vám to možná ani nepřijde, jakmile se ale bříško začne zvětšovat, tak si uvědomíte, že ...

Nízký tlak v těhotenství Nízký tlak v těhotenství

Ženy se v době těhotenství zpravidla potýkají s vysokým krevním tlakem, který musí být kontrolován a případně i léčen, aby ženě nezpůsobil další obtíže. V souvislosti s vyšším tlakem je pak ženám...

Zamlklý potrat Zamlklý potrat

V dnešní době je bohužel velké procento žen, které postihne potrat. Je to velmi negativní emoční zážitek, který poznamená každou, která jím projde. Ve srovnání se samovolným potratem dostává žena jasné signály, že je něco v nepořádku ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka