facebook
Dobré odpoledne, je sobota 6.3.2021 a svátek slaví Miroslav

Kapavka


Ilustrační fotografie


Kapavku snad není potřeba představovat, naštěstí už děti na školách jsou alespoň obecně seznamovány s problematikou pohlavně přenosných chorob. Pozitivní přínos se této osvětě nedá upřít, každá mince má ovšem dvě strany. Přemíra informací a jejich zdrojů společně s neustálým rozvojem medicíny a především farmaceutického průmyslu nám může dát pocit, že se nás něco v podstatě tak banálního, jako je kapavka, netýká. A i kdyby, je přece velmi jednoduché ji vyléčit pomocí antibiotik.

Kapavka opravdu může působit jako relativně nevinné onemocnění, nemusí se při ní dít nic dramatického, zvláště u žen. Jenže právě v tom je háček. U většiny žen a tedy i potencionálních maminek proběhne infekce kapavky bez jakýchkoliv příznaků, maximálně se projeví častějším nucením na močení, event. pálením a řezáním při močení. Ženská populace obecně více trpí na záněty močového měchýře, které se projevují podobně, stává se tak, že žena neabsolvuje lékařské vyšetření a pokusí se si takový zánět odléčit doma urologickým čajem, brusinkami či podobnou technikou. Nákaza kapavkou tak může uniknout pozornosti, zvlášť pokud často střídá partnery, případně se s nimi nestýká tak často, aby si všimla projevům onemocnění u muže. Jen vzácně se u žen objeví dramatičtější průběh – hustý zelenožlutý výtok z pochvy, případně bolesti v okolí pánevních orgánů. Právě v nich se pak původce kapavky – Treponema pallidum – usadí a může způsobit různé zánětlivé komplikace, za zmínku stojí především zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství a také neplodnost. Vzhledem k tomu, že míra promořenosti populace pomalu, ale jistě stoupá, je nutné při neschopnosti otěhotnět myslet i na tuto možnost.

U mužů se infekce většinou nějakými příznaky projeví, nejčastěji jde o výtok průhledné tekutiny žlutozeleného zabarvení, která jakoby odkapává ze špičky penisu – odtud pochází český název choroby. Spolu s výtokem se objevuje také pálení a řezání při močení. Muži, snažící se svou nákazu ututlat i před lékařem, riskují rozšíření infekce na prostatu a varlata, čímž riskují vznik neplodnosti a dalších komplikací. Proto by ani mužská část populace neměla přehlížet příznaky podobné zánětu močových cest. Zároveň je potřeba myslet na fakt, že kapavka se může přenést i při jiných milostných praktikách, než je klasický pohlavní styk. Vzrůstá podíl zejména infekce dutiny ústní.

Přenos kapavky na plod je „naštěstí“ možný jen při porodu, k nákaze dochází průchodem porodními cestami. Na rozdíl od jiných pohlavně přenosných chorob tak miminko není poškozeno již před příchodem na svět. Navíc existuje účinná ochrana před nejzávažnějším problémem, jenž se u novorozenců může vyskytnout. Treponema se ráda usazuje ve spojivkovém vaku, proto se již více než 100 let preventivně provádí tzv. kredeizace – vkápnutí desinfekčního přípravku (samozřejmě dostatečně šetrného a pro tento účel určeného) do spojivkového vaku miminka hned po narození.

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Štítná žláza a těhotenství Štítná žláza a těhotenství

Porucha funkce štítné žlázy je v poslední době často spojována spíše s estetickým problémem -  nemožností zhubnout nebo naopak přibrat. Netýká se však pouze otázky váhy – je také důvodem...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka