facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 28.5.2020 a svátek slaví Maxim

Kapavka


Ilustrační fotografie


Kapavku snad není potřeba představovat, naštěstí už děti na školách jsou alespoň obecně seznamovány s problematikou pohlavně přenosných chorob. Pozitivní přínos se této osvětě nedá upřít, každá mince má ovšem dvě strany. Přemíra informací a jejich zdrojů společně s neustálým rozvojem medicíny a především farmaceutického průmyslu nám může dát pocit, že se nás něco v podstatě tak banálního, jako je kapavka, netýká. A i kdyby, je přece velmi jednoduché ji vyléčit pomocí antibiotik.

Kapavka opravdu může působit jako relativně nevinné onemocnění, nemusí se při ní dít nic dramatického, zvláště u žen. Jenže právě v tom je háček. U většiny žen a tedy i potencionálních maminek proběhne infekce kapavky bez jakýchkoliv příznaků, maximálně se projeví častějším nucením na močení, event. pálením a řezáním při močení. Ženská populace obecně více trpí na záněty močového měchýře, které se projevují podobně, stává se tak, že žena neabsolvuje lékařské vyšetření a pokusí se si takový zánět odléčit doma urologickým čajem, brusinkami či podobnou technikou. Nákaza kapavkou tak může uniknout pozornosti, zvlášť pokud často střídá partnery, případně se s nimi nestýká tak často, aby si všimla projevům onemocnění u muže. Jen vzácně se u žen objeví dramatičtější průběh – hustý zelenožlutý výtok z pochvy, případně bolesti v okolí pánevních orgánů. Právě v nich se pak původce kapavky – Treponema pallidum – usadí a může způsobit různé zánětlivé komplikace, za zmínku stojí především zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství a také neplodnost. Vzhledem k tomu, že míra promořenosti populace pomalu, ale jistě stoupá, je nutné při neschopnosti otěhotnět myslet i na tuto možnost.

U mužů se infekce většinou nějakými příznaky projeví, nejčastěji jde o výtok průhledné tekutiny žlutozeleného zabarvení, která jakoby odkapává ze špičky penisu – odtud pochází český název choroby. Spolu s výtokem se objevuje také pálení a řezání při močení. Muži, snažící se svou nákazu ututlat i před lékařem, riskují rozšíření infekce na prostatu a varlata, čímž riskují vznik neplodnosti a dalších komplikací. Proto by ani mužská část populace neměla přehlížet příznaky podobné zánětu močových cest. Zároveň je potřeba myslet na fakt, že kapavka se může přenést i při jiných milostných praktikách, než je klasický pohlavní styk. Vzrůstá podíl zejména infekce dutiny ústní.

Přenos kapavky na plod je „naštěstí“ možný jen při porodu, k nákaze dochází průchodem porodními cestami. Na rozdíl od jiných pohlavně přenosných chorob tak miminko není poškozeno již před příchodem na svět. Navíc existuje účinná ochrana před nejzávažnějším problémem, jenž se u novorozenců může vyskytnout. Treponema se ráda usazuje ve spojivkovém vaku, proto se již více než 100 let preventivně provádí tzv. kredeizace – vkápnutí desinfekčního přípravku (samozřejmě dostatečně šetrného a pro tento účel určeného) do spojivkového vaku miminka hned po narození.

Křečové žíly v období těhotenství Křečové žíly v období těhotenství

Křečové žíly, neboli varixy, jsou zdravotním problémem, který se objevuje u spousty z nás. Již dávno neplatí, že se týkají jen starších ročníků. Trápí jak ženy ve zralém věku, tak ty dospívající. Tomuto problému se dá částečně předejít a ...

Celulitida v období těhotenství Celulitida v období těhotenství

Celulitida na těle trápí drtivou většinu žen, nezáleže na typu postavy a váhy. Jelikož se jedná o viditelný kosmetický problém, snažíme se ho co nejrychleji odstranit, nebo ho alespoň ukrývat pod dlouhými kalhotami.

Migréna v těhotenství – jak jí předejít? Migréna v těhotenství – jak jí předejít?

Bolest hlavy je nepříjemnou záležitostí, kterou vždy můžete vyřešit tak, že si dáte prášek a za pár minut je po bolesti. Budoucí maminky ale takovou možnost bohužel nemají, a tak si musí...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka