facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 18.7.2019 a svátek slaví Drahomíra

Štítná žláza a těhotenství


Ilustrační fotografie


Porucha funkce štítné žlázy je v poslední době často spojována spíše s estetickým problémem -  nemožností zhubnout nebo naopak přibrat. Netýká se však pouze otázky váhy – je také důvodem neplodnosti, tudíž neschopnosti otěhotnět. Kdy zpozornět a jak štítnou žlázu v těhotenství řešit?


Jak působí štítná žláza na plod

Porucha štítné žlázy může být dvojího charakteru – hypotyreóza (snížená funkce) nebo hypertyreóza (zvýšená funkce). Toto onemocnění však nezpůsobuje jen neplodnost. Výrazně také ovlivňuje průběh těhotenství, přičemž neléčená poruchu štítné žlázy může vést až k potratu nebo k předčasnému porodu. Správná funkce tohoto orgánu je pro správný a zdravý vývoj plodu důležitá, a to už od nejútlejšího věku. Nejzásadnější vliv má v období prvních 3 měsíců těhotenství, kdy je plod nejzranitelnější vůči okolním vlivům.


Jak postupovat, pokud plánuji těhotenství

Pokud plánujete těhotenství a máte podezření, či dokonce víte o někom z rodiny (nejčastěji ženského pohlaví), že se léčí na  štítnou žlázu, je třeba poprosit svého praktického lékaře nebo gynekologa o žádanku na odběr krve pro stanovení hormonů štítné žlázy. Pokud jste již těhotná a výsledky nejsou v normě, návštěvu u endokrinologa neodkládejte a ihned se objednejte na vyšetření. Pro těhotné ženy se vyšetření provádí téměř ihned, není se tedy třeba bát dalekého termínu.


Jak bude léčba probíhat?

Po vyšetření endokrinolog stanoví, zda léčbu skutečně potřebujete, popřípadě jakým typem poruchy štítné žlázy trpíte. Poté vám předepíše vhodné léky na léčbu, nejčastěji Euthyrox nebo Letrox. Jelikož je třeba vzít v potaz i těhotenství a rostoucí plod, budete chodit na pravidelné odběry krve – většinou po několika týdnech nebo měsících. Těhotenstvím však sledování štítné žlázy nekončí. Důležitou fází je také období po porodu, kdy dochází u štítné žlázy k velkým změnám. Není se však třeba obávat – při správné a včasné léčbě probíhá těhotenství i vývoj plodu bez komplikací.

Zánět vaječníků Zánět vaječníků

Zánět vaječníků se týká žen v každém věku a vyskytuje se také v těhotenství. Je tedy dobré vědět, jak takový zánět poznat a co při něm dělat. Zánět vaječníků a vejcovodů se odborně označuje jako adnexitis.

Obtíže v průběhu třetího trimestru Obtíže v průběhu třetího trimestru

V tomto článku si poukážeme na některé zdravotní obtíže, se kterými se může žena setkat v průběhu třetího trimestru. Toto období představuje poslední tři měsíce těhotenství, které jsou již pro budoucí maminku...

Kapavka Kapavka

Kapavku snad není potřeba představovat, naštěstí už děti na školách jsou alespoň obecně seznamovány s problematikou pohlavně přenosných chorob. Pozitivní přínos se této osvětě nedá upřít, každá mince má ovšem...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka