facebook
Dobré ráno, je úterý 21.3.2023 a svátek slaví Radek

Štítná žláza a těhotenství


Ilustrační fotografie


Porucha funkce štítné žlázy je v poslední době často spojována spíše s estetickým problémem -  nemožností zhubnout nebo naopak přibrat. Netýká se však pouze otázky váhy – je také důvodem neplodnosti, tudíž neschopnosti otěhotnět. Kdy zpozornět a jak štítnou žlázu v těhotenství řešit?


Jak působí štítná žláza na plod

Porucha štítné žlázy může být dvojího charakteru – hypotyreóza (snížená funkce) nebo hypertyreóza (zvýšená funkce). Toto onemocnění však nezpůsobuje jen neplodnost. Výrazně také ovlivňuje průběh těhotenství, přičemž neléčená poruchu štítné žlázy může vést až k potratu nebo k předčasnému porodu. Správná funkce tohoto orgánu je pro správný a zdravý vývoj plodu důležitá, a to už od nejútlejšího věku. Nejzásadnější vliv má v období prvních 3 měsíců těhotenství, kdy je plod nejzranitelnější vůči okolním vlivům.


Jak postupovat, pokud plánuji těhotenství

Pokud plánujete těhotenství a máte podezření, či dokonce víte o někom z rodiny (nejčastěji ženského pohlaví), že se léčí na  štítnou žlázu, je třeba poprosit svého praktického lékaře nebo gynekologa o žádanku na odběr krve pro stanovení hormonů štítné žlázy. Pokud jste již těhotná a výsledky nejsou v normě, návštěvu u endokrinologa neodkládejte a ihned se objednejte na vyšetření. Pro těhotné ženy se vyšetření provádí téměř ihned, není se tedy třeba bát dalekého termínu.


Jak bude léčba probíhat?

Po vyšetření endokrinolog stanoví, zda léčbu skutečně potřebujete, popřípadě jakým typem poruchy štítné žlázy trpíte. Poté vám předepíše vhodné léky na léčbu, nejčastěji Euthyrox nebo Letrox. Jelikož je třeba vzít v potaz i těhotenství a rostoucí plod, budete chodit na pravidelné odběry krve – většinou po několika týdnech nebo měsících. Těhotenstvím však sledování štítné žlázy nekončí. Důležitou fází je také období po porodu, kdy dochází u štítné žlázy k velkým změnám. Není se však třeba obávat – při správné a včasné léčbě probíhá těhotenství i vývoj plodu bez komplikací.

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa dokáže potrápit mnoho budoucích maminek. Jedná se o citlivé téma, na které spousta žen nechce komunikovat svým partnerem nebo se kterým se nechce svěřit ani svému lékaři. Připravili jsme tedy pro vás pár tipů...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka