facebook
Dobré ráno, je úterý 19.3.2024 a svátek slaví Světlana

Štítná žláza a těhotenství


Ilustrační fotografie


Porucha funkce štítné žlázy je v poslední době často spojována spíše s estetickým problémem -  nemožností zhubnout nebo naopak přibrat. Netýká se však pouze otázky váhy – je také důvodem neplodnosti, tudíž neschopnosti otěhotnět. Kdy zpozornět a jak štítnou žlázu v těhotenství řešit?


Jak působí štítná žláza na plod

Porucha štítné žlázy může být dvojího charakteru – hypotyreóza (snížená funkce) nebo hypertyreóza (zvýšená funkce). Toto onemocnění však nezpůsobuje jen neplodnost. Výrazně také ovlivňuje průběh těhotenství, přičemž neléčená poruchu štítné žlázy může vést až k potratu nebo k předčasnému porodu. Správná funkce tohoto orgánu je pro správný a zdravý vývoj plodu důležitá, a to už od nejútlejšího věku. Nejzásadnější vliv má v období prvních 3 měsíců těhotenství, kdy je plod nejzranitelnější vůči okolním vlivům.


Jak postupovat, pokud plánuji těhotenství

Pokud plánujete těhotenství a máte podezření, či dokonce víte o někom z rodiny (nejčastěji ženského pohlaví), že se léčí na  štítnou žlázu, je třeba poprosit svého praktického lékaře nebo gynekologa o žádanku na odběr krve pro stanovení hormonů štítné žlázy. Pokud jste již těhotná a výsledky nejsou v normě, návštěvu u endokrinologa neodkládejte a ihned se objednejte na vyšetření. Pro těhotné ženy se vyšetření provádí téměř ihned, není se tedy třeba bát dalekého termínu.


Jak bude léčba probíhat?

Po vyšetření endokrinolog stanoví, zda léčbu skutečně potřebujete, popřípadě jakým typem poruchy štítné žlázy trpíte. Poté vám předepíše vhodné léky na léčbu, nejčastěji Euthyrox nebo Letrox. Jelikož je třeba vzít v potaz i těhotenství a rostoucí plod, budete chodit na pravidelné odběry krve – většinou po několika týdnech nebo měsících. Těhotenstvím však sledování štítné žlázy nekončí. Důležitou fází je také období po porodu, kdy dochází u štítné žlázy k velkým změnám. Není se však třeba obávat – při správné a včasné léčbě probíhá těhotenství i vývoj plodu bez komplikací.





Rizikové těhotenství Rizikové těhotenství

Rizikové těhotenství se dnes týká mnoha žen. Naštěstí se stále lepší zdravotní péči je možné rizikům předcházet, řešit je a zajistit hladký průběh vývoje plodu. Nejčastější rizika, se kterými se v těhotenství může nastávající maminka setkat ...

Příznaky potratu Příčiny potratu

Jste těhotná a trápí vás obavy z možného potratu? Přečtěte si článek o nejčastějších příčinách, ve kterém vám také poradíme, jak se jim vyvarovat. Příčiny se mohou rozvíjet na straně plodu nebo na straně matky. Při pravidelných ultrazvukových ...

Příznaky potratu Příznaky potratu

Potrat je nešťastným tématem pro mnoho žen. Rozhodně by však neměl být tabu. Včasnou informovaností mu totiž můžete předejít a zabránit. Příznaků potratu není mnoho, v tomto článku se na jeden po druhém podrobně zaměříme.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka