facebook
Dobré ráno, je středa 28.7.2021 a svátek slaví Viktor

Rizikové faktory, způsobující předčasný porod


Ilustrační fotografie


Předčasný porod je strašákem pro mnoho budoucích maminek. Existují také rizikové faktory, které šanci na předčasný porod zvyšují. V tomto článku vás s nimi seznámíme a vy získáte příležitost se jim vyvarovat. Za předčasný porod lze označit takový, kdy budoucí maminka porodí dříve, než je její skutečný porodní termín. To, že takový porod může způsobit různé komplikace na straně matky i miminka, vám určitě nemusíme blíže vysvětlovat.

 

K předčasným porodům u nás v České republice dochází až v 8 % případů. To znamená, že až 8 žen ze 100 porodí své dítě předčasně. Šance je tedy poměrně velká a vyplatí se sledovat v týdnech před porodem jeho příznaky, a pokud by se ve vašem těle dělo něco neočekávaného, tak včas zakročit. Předčasný porod se pojí především s nízkou porodní váhou miminka, která přináší celou řadu zdravotních komplikací.

 

Vaginální a další infekce

 

Jednou z příčin předčasného porodu může být nekontrolovaná vaginální infekce. Proto se vyplatí během těhotenství chodit na pravidelné prohlídky, které by vám měly pomoci případnou infekci včas odchytit a vyléčit. Může se jednat i o zcela běžnou kvasinkovou infekci a samozřejmě i o vážnější zánět - například záněty močových cest, záněty tkání kolem zubů nebo třeba slepého střeva.

 

Celkové vyčerpání organismu

 

Pokud budete vyčerpaná po fyzické nebo psychické stránce, může ve vás tento stav rovněž vyvolat předčasný porod. Těhotenství jako takové je pro tělo náročnou zkouškou a žena, která ho zrovna prožívá, by se tak neměla vůbec ničím stresovat. Stres totiž oslabuje imunitu a zvyšuje riziko infekce. I proto byste v průběhu těhotenství neměla vykonávat žádnou fyzicky náročnou práci.

 

Nedostatek kyseliny listové

 

Kyselina listová je velmi důležitou látkou v těle každé rodičky. Během těhotenství je navíc potřeba její doporučenou denní dávku až zdvojnásobit. To obvykle není možné přímo ze stravy, a proto se doporučuje užívání kyseliny listové jako potravinového doplňku v tabletách. Dále je důležitá její přeměna na látky zvané foláty, které rovněž zabraňují předčasnému porodu.

Klešťový porod Klešťový porod

Při představě klešťového porodu se vyděsí nejedna nastávající maminka. Je to pro většinu těhotných žen ta méně příjemná podoba porodu. Každá si samozřejmě uvědomuje, že porod jako takový není jednoduchá...

Fáze porodu v bodech Fáze porodu v bodech

Náročné zakončení těhotenství s nejkrásnější odměnou. Tyto fáze mohou u každé z žen probíhat s mnoha odchylkami – rychleji, pomaleji, bolestivě či téměř bez bolesti. Jestliže se stahy opakují pravidelně po 30. minutách, začněte...

Holení před porodem Holení před porodem

Jak je to v dnešní době s povinností budoucí maminky být k porodu oholená v oblasti intimních partií? Naštěstí již v dnešní době razí většina porodnic tu zásadu, že netrvají na opatřeních, která nejsou nezbytně nutná pro porod.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka