facebook
Dobrý podvečer, je neděle 9.5.2021 a svátek slaví Ctibor

Pitný režim budoucí maminky


Ilustrační fotografie


Pitný režim budoucí rodičky je velmi důležitý a žádná z vás by ho tedy neměla podceňovat. Jakým nápojům dát přednost? Nebo kolik tekutin během dne vypít? To jsou nejčastější otázky budoucích maminek, na které se v dnešním článku pokusíme odpovědět.

Pitný režim rozhodně nezanedbávejte. Pokud tak učiníte, mohou vás potkat nepříjemné zdravotní komplikace. Obecně však můžeme říci, že pravidelný příjem tekutin je u těhotné ženy stejně důležitý jako u každého jiného člověka. Jen je potřeba myslet nejen na sebe, ale i na své miminko.

Ideální nápoje pro těhotné ženy

Základem pitného režimu by měla být samozřejmě voda, která může být doplněna ovocnými či bylinnými čaji, ředěnými ovocnými džusy, zeleninovými šťávami i různými cereálními nápoji, které běžně zakoupíte v prodejnách zdravé výživy. Dobré je zvolit nápoje neperlivé, které by vám neměly způsobovat žádné zažívací potíže. Například perlivá voda často dráždí žaludek a působí nadýmavě.

Dobré je dát přednost nápojům, které mají spíše nižší energetickou hodnotu. Například voda nemá žádnou energetickou hodnotu a benefitem v ní jsou minerální látky, které naše tělo potřebuje. Sladké zeleninové či ovocné šťávy byste rozhodně neměla pít celý den, jelikož nahradí i několik kusů ovoce či zeleniny a zbytečně navyšují váš příjem jednoduchých cukrů.

Jak je to s kávou a čajem? Jestliže chcete pít nápoje s obsahem kofeinu, samozřejmě můžete. Jeho dávky byste ale měla omezit do 300 mg denně. Vyšší už by totiž mohly negativně ovlivnit vývoj plodu. Záleží tedy i na tom, jakou kávu si připravíte. Rozhodně se však nebojte, že by pro vás byla po celé těhotenství naprosté tabu. Zapomeňte však na alkoholické nápoje, jejichž konzumace by vývoj miminka mohla opravdu zásadně poškodit.

Kolik denně přijmout tekutin

Příjem tekutin je individuální. Závisí například na počasí - v létě samozřejmě budete pít více než během zimy. Rozhodně by však neměl klesnout pod 1,5 litru denně. Ideální je přijmout alespoň 2 litry tekutin z nápojů. Pokud navíc konzumujete polévky a jíte ovoce či zeleninu, přijímáte tekutiny i v rámci těchto potravin.

Věk prvorodiček Věk prvorodiček

V poslední době se věk žen, které jsou poprvé těhotné, čím dál více zvyšuje. Důvodem je zejména potřeba žen studovat a následně získat pracovní zkušenosti a budovat kariéru. V mnohých případech je uváděný důvod prostý. Ženy se...

Jak si poradit jako mladá maminka, aneb těhotná v patnácti Jak si poradí mladá maminka, aneb těhotná v patnácti

Ne každý se chová zodpovědně. Proto se může stát, že žena otěhotní třeba v 15 nebo v 16 letech, kdy ještě není dospělá. V takové situaci mnoho slečen začíná panikařit. Bojí se o těhotenství říct svým rodičům a snaží se ho co nejdéle zatajit.

Kdy je vhodná doba pro odchod z práce Kdy je vhodná doba pro odchod z práce

Jste těhotná a stále chodíte do práce? Pokud vás baví, uspokojuje a nechcete se rozloučit se svým měsíčním výdělkem, pak je vše v pořádku. Jestliže je ale vaše práce fyzicky náročná a vy ji z nějakých důvodů už nezvládáte, určitě je...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka