facebook
Dobré dopoledne, je středa 23.10.2024 a svátek slaví Nina

Nejsou sacharidy jako sacharidy


Ilustrační fotografie


Každá žena, která někdy potřebovala zhubnout nějaké to kilo ví, že abychom opravdu shodili tukovou tkáň, potřebujeme dodržovat pravidelný a vyvážený jídelníček. Ze všech stran se na nás valí informace, že hlavní příčinou přibírání nebo stagnace váhy nejsou tuky, ale sacharidy. Pod tímto termínem si však každý představí jednoduchý cukr. Přitom právě určité množství sacharidů je pro hubnutí nezbytné. Jak tedy rozpoznat ty správné?

Co jsou to sacharidy

Sacharidy (také uhlovodany, uhlohydráty a karbohydráty) jsou ve výživě hlavním zdrojem energie. V zásadě se dělí na jednoduché a složené sacharidy.

Monosacharidy a disacharidy - patří mezi jednoduché cukry, které nám dodají okamžitou, avšak krátkodobou energii- rychle po nich máme hlad a může se objevit i únava. Ty se dále dělí na glukózu (hroznový cukr), sacharózu (řepný cukr) nebo fruktózu (ovocný cukr). Najdeme je například v běžných sladkostech jako je cukr, čokoláda, bonbony, med, sladké limonády, dorty, sušenky apod. Tyto cukry obsahují prázdné kalorie a jsou zdrojem nenasycených tuků, tudíž našemu zdraví příliš neprospívají a zároveň nám nedodají ty správné a potřebné živiny. Je tedy lepší je do jídelníčku zařazovat jen sporadicky nebo vůbec.

Polysacharidy – jiným slovem složité sacharidy, které jsou pro správné fungování organismu a tudíž i hubnutí nezbytné. Tyto cukry mají nízký glykemický index a energie z nich přijatá se uvolňuje postupně. Patří sem např. celozrnné či žitné výrobky, vláknina, brambory, luštěniny, ořechy, mléčné výrobky či neloupaná rýže. Již zmíněná vláknina podporuje trávení, pomáhá při redukci váhy a chrání také před různými chorobami srdce, cév či před cukrovkou.

Není to jen o sacharidech

Všeobecně vzato je ale třeba sledovat celkový příjem a složení potravy. Pro zdravého člověka se doporučuje přijmout asi 15% bílkovin, 30% tuků a 45–50% sacharidů. Vždy je ale třeba zohlednit zdravotní stav člověka, váhu, výšku, fyzickou aktivitu, věk a počet pokusů o hubnutí. Ideální je nechat si udělat celkový rozbor od odborníka, nebo se zapojit do programu, který se věnuje redukci váhy.





Pomoc: hubnu v těhotenství Pomoc: hubnu v těhotenství

Na hubnutí v těhotenství můžeme pohlížet ze dvou úhlů. První je žádaný úbytek váhy, kdy držíme dietu a snažíme se shodit přebytečné kilogramy. Samotná dieta není pro těhotenství příznivá. Žádná žena by se neměla v jídle...

Sebepřijetí jako první krok k úspěšnému hubnutí Sebepřijetí jako první krok k úspěšnému hubnutí

Každá maminka chce po porodu zhubnout nějaké to kilo. Tělo a psychika se samozřejmě díky těhotenství a porodu dost změní. Tvar postavy se již navždy změní a nabere více ženské tvary. Je třeba dát tělu trochu čas na regeneraci, aby se ...

Psychika během hubnutí Psychika během hubnutí

Když se začínáme pouštět do snižování váhy, velmi často také zapomínáme na to, že to není jen tělo, o které se v průběhu hubnutí musíme starat. Je všeobecně známé, že velkou roli hraje také naše psychické rozpoložení. Jednak proto, že většina lidí ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka