facebook
Dobré ráno, je středa 28.7.2021 a svátek slaví Viktor

Sport v těhotenství


Ilustrační fotografie


Pokud jste byla až do otěhotnění aktivní sportovkyně, jistě vás zajímá, zda můžete se svým oblíbeným sportem i během těhotenství pokračovat či zda vůbec můžete sportovat. Spousta odborníků však tvrdí, že pokud vaše těhotenství probíhá v pořádku a bez komplikací, není třeba se sportu vzdávat. Je však dobré vědět, jaký pohyb je pro vás vhodný a jaké zásady je dobré dodržovat.


Zásady sportující těhulky

1. Intenzitu cvičení volte podle své současné kondice
2. Necvičte na doraz a nepřekonávejte se
3. Pokud se vám začne špatně dýchat, přestaňte cvičit
4. Omezte sporty, kde hrozí riziko pádů a prudkých dopadů
5. Hodně pijte a nenechejte tělo přehřát
6. Vyhněte se posilováním se stroji
7. Necvičte v nepříznivém počasí (v dešti, v přílišném horku, apod.)


Proč pokračovat či začít se sportem?

Většina porodníků a gynekologů se shoduje na tom, že i v období gravidity by se žena měla udržovat v kondici. Prospívá to nejen jí samotné, ale i dítěti. Především zpevňování a posilování zádových a pánevních svalů předcházíte bolestem a možných komplikacím. V neposlední řadě si ušetříte další kilogramy navíc.


Jaké sporty provozovat?


Plavání

Tento sport je jedním z nejvíce doporučovaných, protože vlivem vody, která vás nadnáší, necítíte takový tlak rostoucího bříška a ulevíte tak kloubům a zádům. Kvůli možným infekcím se však raději vyhněte přírodním nádržím a vybírejte bazény, které jsou vhodné i pro těhotné ženy. Můžete také navštěvovat kurz cvičení ve vodě pro budoucí maminky.


Chůze

Dalším doporučovaným sportem pro těhotné, který je zároveň člověku nepřirozenější je chůze. Pokud tedy nechcete trávit čas s dalšími dvaceti maminkami nacpanými v jedné místnosti a preferujete individuální cvičení, určitě vyrazte ven na procházku. Snížíte tím riziko otoků nohou a zároveň strávíte chvíli na čerstvém vzduchu.


Cvičení s míčem

Tento druh pohybu patří k těm, který doporučuje většina lékařů. Jedná se spíše o relaxační a posilovací cvičení, které není náročné na výkonnost, uvolňuje napětí a napomáhá zpevňovat pánevní a zádové svalstvo.

Jóga v těhotenství Jóga v těhotenství

Jóga může být velmi prospěšná pro těhotné ženy - pomůže vám dýchat a relaxovat, což vám může pomoci přizpůsobit se fyzické náročnosti těhotenství, porodu a mateřství.

Gravidjóga Gravidjóga

Jóga jako taková představuje cvičení, které je známé již přes 3000 let a skládá se z původních jogínských technik. Jak už vyplývá ze samotného názvu je gravidjóga cvičení zaměřené pro těhotné ženy. Jednotlivé...

Cvičení v těhotenství – svaly pánevního dna Cvičení v těhotenství – svaly pánevního dna

Spousta žen si myslí, že pohyb v těhotenství může dítěti v bříšku uškodit. Opak je ale pravdou. V tomto období Vám může především předporodní cvičení velmi pomoct a usnadnit samotný porod. Jen je třeba...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka