facebook
Dobré odpoledne, je úterý 23.4.2024 a svátek slaví Jiří

Sport v těhotenství


Ilustrační fotografie


Pokud jste byla až do otěhotnění aktivní sportovkyně, jistě vás zajímá, zda můžete se svým oblíbeným sportem i během těhotenství pokračovat či zda vůbec můžete sportovat. Spousta odborníků však tvrdí, že pokud vaše těhotenství probíhá v pořádku a bez komplikací, není třeba se sportu vzdávat. Je však dobré vědět, jaký pohyb je pro vás vhodný a jaké zásady je dobré dodržovat.


Zásady sportující těhulky

1. Intenzitu cvičení volte podle své současné kondice
2. Necvičte na doraz a nepřekonávejte se
3. Pokud se vám začne špatně dýchat, přestaňte cvičit
4. Omezte sporty, kde hrozí riziko pádů a prudkých dopadů
5. Hodně pijte a nenechejte tělo přehřát
6. Vyhněte se posilováním se stroji
7. Necvičte v nepříznivém počasí (v dešti, v přílišném horku, apod.)


Proč pokračovat či začít se sportem?

Většina porodníků a gynekologů se shoduje na tom, že i v období gravidity by se žena měla udržovat v kondici. Prospívá to nejen jí samotné, ale i dítěti. Především zpevňování a posilování zádových a pánevních svalů předcházíte bolestem a možných komplikacím. V neposlední řadě si ušetříte další kilogramy navíc.


Jaké sporty provozovat?


Plavání

Tento sport je jedním z nejvíce doporučovaných, protože vlivem vody, která vás nadnáší, necítíte takový tlak rostoucího bříška a ulevíte tak kloubům a zádům. Kvůli možným infekcím se však raději vyhněte přírodním nádržím a vybírejte bazény, které jsou vhodné i pro těhotné ženy. Můžete také navštěvovat kurz cvičení ve vodě pro budoucí maminky.


Chůze

Dalším doporučovaným sportem pro těhotné, který je zároveň člověku nepřirozenější je chůze. Pokud tedy nechcete trávit čas s dalšími dvaceti maminkami nacpanými v jedné místnosti a preferujete individuální cvičení, určitě vyrazte ven na procházku. Snížíte tím riziko otoků nohou a zároveň strávíte chvíli na čerstvém vzduchu.


Cvičení s míčem

Tento druh pohybu patří k těm, který doporučuje většina lékařů. Jedná se spíše o relaxační a posilovací cvičení, které není náročné na výkonnost, uvolňuje napětí a napomáhá zpevňovat pánevní a zádové svalstvo.





Cvičení v prvním trimestru Cvičení v prvním trimestru

Jestliže byla žena zvyklá cvičit před otěhotněním, neměla by se obávat v tom pokračovat ani v období prvního trimestru. Jsou však určité zásady, které by měla vzít na vědomí, a podle kterých by se měla řídit.

Dechová cvičení Dechová cvičení

Dechová cvičení mají v těhotenství svou nezastupitelnou roli. Můžete se je naučit a trénovat je na skupinových hodinách i se jim věnovat sama doma. K čemu je toto cvičení dobré? Ačkoliv...

Tepová frekvence při cvičení Tepová frekvence při cvičení

Tepová frekvence je důležitým ukazatelem při sportování v těhotenství. Pohyb se v těhotenství obecně doporučuje. Pokud vše probíhá správně a s vaším těhotenstvím se nepojí žádná rizika, nic...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka