facebook
Dobré odpoledne, je sobota 6.3.2021 a svátek slaví Miroslav

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?


Ilustrační fotografie


Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte. Jelikož jsou malé ratolesti velmi zvědavé a chytré, již brzy jim dojde, že u toho Ježíška, co nosí dárky něco „neštimuje“.

Když řekneme pravdu

Jelikož dítě začne brzy bloumat nad tím, jak může malé miminko unést tolik dárků pro všechny děti na světě a jak může všechny za jeden jediný večer obejít. Otázky pak padají přímo na rodiče, kteří by samozřejmě nejraději uchovali dětskou víru v Ježíška co nejdéle, ale někdy už to prostě nejde a tak se rozhodnou vyjít s pravdou ven.

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, pro vás to bude jistě úleva, ale pro dítě trochu šok. Ideální období pro zjištění této informace je u dětí kolem předškolního věku. Je však třeba postupovat opatrně a věci vysvětlit dítěti citlivě a v klidu. Rozhodně se do toho nepouštějte v předvánočním čase. Magie Vánoc by se z rodinného krbu naprosto vytratila a ani jeden z vás by si je neužil.

Zatloukat, zatloukat

Pokud se rozhodnete pro to, že budete pravdu o Ježíškovi dítěti tajit co nejdéle, každé Vánoce pro něj budou magické a napínavé déle, než pro ostatní děti. Na druhou stranu, vás opět čeká schovávání dárků, plánování, kdy s dětmi odejít, aby mohl někdo z příbuzných nastražit dárky pod stromek, aby to dětem nebylo divné a v neposlední řadě vznikne problém ve škole. Spousta rodičů se rozhodne vyjít s pravdou ven velice brzy, a tak spousta dětí o neexistenci Ježíška ví již ve velmi raném věku. Pokud by je vaše dítě přesvědčovalo o opaku, mohli by si z něj ostatní dělat srandu a měli by ho za hlupáka.

Zlatá střední cesta bývá nejčastější

Někdy bývá nejlepší dětem něco trochu naznačit, ale nechat je v tajemné a zajímavé nevědomosti. Děti mají možnost spekulovat a rozvíjet svou fantazii tím, že budou vymýšlet různé teorie o existenci a neexistenci Ježíška a nakonec v pozdějším věku přijmou fakt o tom, že doopravdy neexistuje, mnohem lépe. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy je dobré nechat děti alespoň chvíli v domnění, že Ježíšek existuje. Teprve potom mají Vánoce tu pravou a magickou atmosféru.

Superzoubek Aplikace Super Zoubek motivuje děti k čištění zoubků a ještě je za to odmění!

Čištění zubů nepatří mezi oblíbené činnosti. To se může změnit díky aplikaci, která využívá klasické zábavní prvky a vede děti krok po kroku k cíli – čistým zubům a získání odměny.

Nebezpečné kopie koloběžek mohou ohrozit vaše děti Nebezpečné kopie koloběžek mohou ohrozit vaše děti

O kopiích značkových výrobků všichni víme. Když jste se s nimi nesetkali osobně, určitě jste o nich slyšeli nebo četli v médiích. Do té doby, dokud se jedná o kabelku, svetr...

Kdy dětem pořídit zvířecího mazlíčka a jakého vybrat Kdy dětem pořídit zvířecího mazlíčka a jakého vybrat

Mnoho dětí už v útlém věku zatouží po svém vlastním čtyřnohém kamarádovi. Obzvlášť pokud doma dosud nemáte žádné zvířátko, začne vaše dítě postrádat jeho společnost. Proto je dobré s touto možností do budoucna počítat a...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka