facebook
Dobrý večer, je neděle 16.2.2020 a svátek slaví Miloslava

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?


Ilustrační fotografie


Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte. Jelikož jsou malé ratolesti velmi zvědavé a chytré, již brzy jim dojde, že u toho Ježíška, co nosí dárky něco „neštimuje“.

Když řekneme pravdu

Jelikož dítě začne brzy bloumat nad tím, jak může malé miminko unést tolik dárků pro všechny děti na světě a jak může všechny za jeden jediný večer obejít. Otázky pak padají přímo na rodiče, kteří by samozřejmě nejraději uchovali dětskou víru v Ježíška co nejdéle, ale někdy už to prostě nejde a tak se rozhodnou vyjít s pravdou ven.

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, pro vás to bude jistě úleva, ale pro dítě trochu šok. Ideální období pro zjištění této informace je u dětí kolem předškolního věku. Je však třeba postupovat opatrně a věci vysvětlit dítěti citlivě a v klidu. Rozhodně se do toho nepouštějte v předvánočním čase. Magie Vánoc by se z rodinného krbu naprosto vytratila a ani jeden z vás by si je neužil.

Zatloukat, zatloukat

Pokud se rozhodnete pro to, že budete pravdu o Ježíškovi dítěti tajit co nejdéle, každé Vánoce pro něj budou magické a napínavé déle, než pro ostatní děti. Na druhou stranu, vás opět čeká schovávání dárků, plánování, kdy s dětmi odejít, aby mohl někdo z příbuzných nastražit dárky pod stromek, aby to dětem nebylo divné a v neposlední řadě vznikne problém ve škole. Spousta rodičů se rozhodne vyjít s pravdou ven velice brzy, a tak spousta dětí o neexistenci Ježíška ví již ve velmi raném věku. Pokud by je vaše dítě přesvědčovalo o opaku, mohli by si z něj ostatní dělat srandu a měli by ho za hlupáka.

Zlatá střední cesta bývá nejčastější

Někdy bývá nejlepší dětem něco trochu naznačit, ale nechat je v tajemné a zajímavé nevědomosti. Děti mají možnost spekulovat a rozvíjet svou fantazii tím, že budou vymýšlet různé teorie o existenci a neexistenci Ježíška a nakonec v pozdějším věku přijmou fakt o tom, že doopravdy neexistuje, mnohem lépe. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy je dobré nechat děti alespoň chvíli v domnění, že Ježíšek existuje. Teprve potom mají Vánoce tu pravou a magickou atmosféru.

Děti řádí na zahradě

Je zrovna dnes pěkné počasí? Tak si tentokrát povíme o tom, jak zařídit prostor pro naše malé na zahradě. Děti, a to i ty menší už moc nechodí ven a spíše sedí u počítačů ...

Jak naučit dítě plavat Jak naučit dítě plavat

Ke každému létu neodmyslitelně patří dovolené u moře či vodní hrátky na koupališti. Pokud vaše dítě stále ještě neumí plavat, není vhodnější příležitosti než právě teď. Jak správně postupovat, aby...

Jak vypravit dítě na tábor Jak vypravit dítě na tábor

První tábor je pro dítě něco nového a vzrušujícího, ale zároveň cítí obavy, zda se mu tam nebude stýskat či zda všechno sám bez rodičů zvládne. Více než děti jsou však vystrašené samotné maminky...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka