facebook
Příjemnou noc, je neděle 25.8.2019 a svátek slaví Radim

Kontrola kyčlí u dětí


Ilustrační fotografie


Vyšetření kyčelních kloubů je nezbytnost a povinnost v případě každého malého miminka. Jde o preventivní opatření proti vadě, která se nazývá dysplazie kyčelního kloubu, se kterou se rodí ročně asi 5 000 dětí. Tato vada se týká především dívek, u chlapců se ale může objevit také, proto není radno vyšetření podcenit.

Co je dysplazie kyčelního kloubu

Jde o vývojovou poruchu, kdy dochází vlivem nesprávné pozice kloubu ke špatnému vývoji jamky a hlavice v kyčelním kloubu. Velkou roli může hrát dědičnost, ale také nesprávná poloha plodu v děloze, kdy dítě přijde na svět pánví napřed. Jak již bylo řečeno, touto vadou trpí spíše holčičky, hlavně ty prvorozené. Dalšími ohroženými dětmi mohou být ty s větší porodní váhou (nad 4 kg).

Diagnostika

První vyšetření podstoupí miminko již v porodnici. Ortoped ho prohlédne, zda nemá nějaké anomálie – správné postavení kyčlí, zda jsou záhyby na zadečku a na stehnu symetrické, jak dlouhé má nožičky a jak funguje kyčelní kloub v pohybu i v klidu. Někdy se k vyšetření používá i ultrazvuk. Další návštěva probíhá kolem 6. týdne od narození a poslední bývá kolem 3 měsíců. Díky ultrazvuku lékař zjistí, zda miminko trpí poruchou kyčelního kloubu nebo ne.

Léčba

Pokud se u miminka dysplazie kyčelního kloubu zjistí, přichází na řadu léčba. Pokud se na vadu přijde včas, dá se poměrně dobře a rychle léčit. Používají se různé pomůcky, které však musí stanovit sám doktor individuálně. Jedná se o speciální punčošky, nebo třmínky, které se nosí po celý den a snímají se pouze na koupání. Dále jsou k dispozici peřinky, které se nasazují na plenky. Doba léčby trvá přibližně čtvrt roku.

Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas Psychomotorický vývoj dítěte má svůj čas

Každý rodič sleduje každý den své miminko a pozoruje jeho postupný vývoj. Za každý pokrok v jeho vývinu dítě odměňuje chválou a zároveň se „chlubí“ svému okolí, jakou další dovednost si osvojilo.

Hydrocephalus Hydrocephalus

Hydrocefalus je onemocnění, při kterém dochází k hromadění mozkomíšního moku, což je důležitá tekutina normálně se tvořící v mozku, která má velmi důležitou úlohu ve fungování nervové soustavy, např. udržuje...

Obstruktivní bronchitida Obstruktivní bronchitida

Nachladilo se vaše dítko a špatně se mu dýchá, slyšitelně při dýchání píská? Pak se z obyčejného zánětu horních cest dýchacích pravděpodobně stal zánět průdušek, tzv. bronchitida. Jde o velmi časté onemocnění...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka