facebook
Dobré ráno, je úterý 22.10.2019 a svátek slaví Sabina

Kontrola kyčlí u dětí


Ilustrační fotografie


Vyšetření kyčelních kloubů je nezbytnost a povinnost v případě každého malého miminka. Jde o preventivní opatření proti vadě, která se nazývá dysplazie kyčelního kloubu, se kterou se rodí ročně asi 5 000 dětí. Tato vada se týká především dívek, u chlapců se ale může objevit také, proto není radno vyšetření podcenit.

Co je dysplazie kyčelního kloubu

Jde o vývojovou poruchu, kdy dochází vlivem nesprávné pozice kloubu ke špatnému vývoji jamky a hlavice v kyčelním kloubu. Velkou roli může hrát dědičnost, ale také nesprávná poloha plodu v děloze, kdy dítě přijde na svět pánví napřed. Jak již bylo řečeno, touto vadou trpí spíše holčičky, hlavně ty prvorozené. Dalšími ohroženými dětmi mohou být ty s větší porodní váhou (nad 4 kg).

Diagnostika

První vyšetření podstoupí miminko již v porodnici. Ortoped ho prohlédne, zda nemá nějaké anomálie – správné postavení kyčlí, zda jsou záhyby na zadečku a na stehnu symetrické, jak dlouhé má nožičky a jak funguje kyčelní kloub v pohybu i v klidu. Někdy se k vyšetření používá i ultrazvuk. Další návštěva probíhá kolem 6. týdne od narození a poslední bývá kolem 3 měsíců. Díky ultrazvuku lékař zjistí, zda miminko trpí poruchou kyčelního kloubu nebo ne.

Léčba

Pokud se u miminka dysplazie kyčelního kloubu zjistí, přichází na řadu léčba. Pokud se na vadu přijde včas, dá se poměrně dobře a rychle léčit. Používají se různé pomůcky, které však musí stanovit sám doktor individuálně. Jedná se o speciální punčošky, nebo třmínky, které se nosí po celý den a snímají se pouze na koupání. Dále jsou k dispozici peřinky, které se nasazují na plenky. Doba léčby trvá přibližně čtvrt roku.

Kawasakiho syndrom

Toto onemocnění s podivným názvem skrývá vzácnou, přesto nebezpečnou chorobu, která ohrožuje naše nejmenší, nejčastěji batolata ve věku 1-2 roky. Postihuje přibližně jedno dítko z 10 000 dětí do pěti let ročně.

Co se zvětšenými uzlinami?

Lymfatické uzliny jsou součástí imunitního systému a tak se na nich často projeví nějaké onemocnění organismu, ať již zvětšením, zvýšením teploty, bolestivostí nebo vším najednou současně.

Příznaky potravinové alergie Příznaky potravinové alergie

Potravinové alergie se týkají každého z nás. Dokonce se mohou objevit už ve velmi útlém věku u malého miminka. Zatímco u některých potravin si uvědomujeme, že obsahují silné alergeny.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka