facebook
Příjemnou noc, je úterý 18.6.2024 a svátek slaví Leoš
1.trimestr
1-2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2.trimestr
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
3.trimestr
28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

1. a 2. týden těhotenství


Ilustrační fotografie


Délka těhotenství, resp. jeho počátek se určuje dvěma způsoby. Lékaři vycházejí z prvního dne poslední menstruace. V této době však žena ještě těhotná není, protože nastává menstruace. Reálné těhotenství nastává při oplodnění vajíčka spermií, k čemuž většinou dochází v období 14.-21. dne od počátku menstruace.

Samotné menstruační krvácení trvá většinou po dobu 4-6 dnů, během kterých se z těla ženy vyloučí většina narostlé děložní sliznice (tzv. endometrium). K její obnově začne docházet prakticky ihned po ukončení krvácení. Dostatečná výška sliznice je důležitá pro to, aby se do ní mohlo uhnízdit oplodněné vajíčko. V jednom z vaječníku mezitím uzrává vajíčko v tzv. folikulu (obalu, který jej vyživuje). V období 14.-16. dne od začátku menstruace nastává ovulace, kdy dojde k uvolnění vajíčka, které putuje do vejcovodu. Prasknutý folikul je i nadále ve vaječníku a vytvoří se z něj tzv. žluté tělísko, které je zdrojem hormonů estrogenu a progesteronu. Tyto hormony zachovávají vysokou děložní sliznici.

Vajíčko vydrží ve vejcovodu po dobu 12-24 hodin a čeká zde na spermii. Vzdálenost z pochvy do vejcovodu spermie překonají asi za deset hodin. Následně se pouze jedna z nich dostane do vajíčka, které je tak oplodněno. Pohlaví miminka je již tímto dáno. Je to způsobeno chromozomem, který nese spermie. Chromozom Y předznamenává chlapečka a X zase holčičku.

Odborníci uvádějí, že ačkoli v této době prvního a druhé týdne, sice žena ještě není těhotná, měla by se tak již chovat. Měla by věnovat pozornost správné životosprávě, protože tak zvyšuje šance na početí. Zcela určitě by měla vyloučit alkohol, kouření, kofein apod. Stejně tak by budoucí maminka již měla užívat kyselinu listovou, která má vliv na správný vývoj mozku a míchy. Čtěte více o 1. týdnu těhotenství zde a 2.týdnu těhotenství zde.

13. týden těhotenství 13. týden těhotenství

13. týden představuje konec prvního trimestru. Po absolvování této fáze se významně snižuje riziko potratu. Nastávající druhý trimestr je ve většině případů klidnější částí těhotenství, kdy nebývají nevolnosti, a zvyšuje se sexuální touha.

12. týden těhotenství 12. týden těhotenství

Ve dvanáctém týdnu jsou prsa znatelně větší, přičemž dvorce a bradavky mohou začít tmavnout a rovněž se zvětšovat. U některých žen se mohou postupně vyskytnout pigmentové skvrny na obličeji a krku. Objevit se může i tzv. linea negra, což je ...

11. týden těhotenství 11. týden těhotenství

11. týden těhotenství nebývá na ženě na první pohled patrný. Je obvyklé, že žena během prvního trimestru přibere asi jeden až dva kilogramy. Nárůst hmotnosti není v této době příliš velký, což je způsobeno zejména počátečními nevolnostmi, které ...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka