facebook
Dobré ráno, je pondělí 15.8.2022 a svátek slaví Hana

Dítě versus macecha – jak spolu vyjít?


Ilustrační fotografie


Nový vztah s mužem, který již má dítě z předchozího manželství, může přinést různé problémy, například špatná komunikace s dítětem. Někdy trvá déle, než spolu vyjdete, ale snaha musí být vždy na obou stranách. Chce to trochu trpělivosti, ale pokud o daného muže stojíte, je dobré se náležitě věnovat i vztahům s jeho dětmi.

Spíše parťák než nový rodič

Pro novou „macechu“ či „otčíma“ platí, že hrát si na nového rodiče je opravdu nevhodné. Pokud je dítě velmi malé, nemá rozum na to, aby mohlo nějakým způsobem vzdorovat či bojkotovat novou známost svého rodiče. Pokud se ale jedná o puberťáka, který situaci svých rodičů zná, může nastat konflikt mezi ním a novým partnerem rodiče. Někteří to berou jako zradu vůči druhému rodiči, někteří jako to, že mu chce nový partner dělat maminku či tatínka. Nejlepším způsobem, jak s dítětem vyjít, je chovat se k němu spíše jako parťák či kamarád, než jako nějaká další autorita.

Dejte mu čas a neuplácejte

Na rozvíjení vztahu mezi Vámi a dítětem netlačte na pilu. Je třeba dát mu trochu času, aby se smířilo s novou situací a adaptovalo se na ni. Je třeba si s ním sednout a na rovinu si říct, že nový partner si nebude hrát na nového rodiče, ani mu nebude říkat, co má dělat. Měly by se také vytyčit určité mantinely pro obě strany. Někdy je to velmi těžké, protože vždy záleží na konkrétní povaze všech zúčastněných a také na určité benevolenci a trpělivosti. Rozhodně si přízeň dítěte nekupujte drahými dárky-to by mohlo popudit jejich matku a výchovně to taky zrovna nepůsobí.

Zde je desatero doporučených rad, kterých by se měly „macechy“ a „otčímové“ držet:

1. Buďte pro děti jen kamarádem/kamarádkou
2. Nepleťte se do jejich výchovy (zároveň se jimi ale nenechávejte sami manipulovat)
3. Nikam nespěchejte
4. Pokud máte ještě své děti, nikdy je nesrovnávejte s partnerovými a naopak
5. Do výše alimentů se nepleťte
6. Nijak nekomentujte před dětmi názory jejich matky
7. Všichni si stanovte určité hranice
8. Řešte věci pokud možno v klidu
9. Dítě si nekupujte
10. Pokuste se časem dobře vycházet i s jejich matkou

Je důležité zůstat partnery i po narození dítěte Je důležité zůstat partnery i po narození dítěte

Než se partnerům narodí první dítě, jsou to pouze oni dva, kolem kterých se vše točí. Mají na sebe spoustu času a mohou se tak plně věnovat svému vztahu a rozvíjet ho...

Kolik je dobré mít dětí? Kolik je dobré mít dětí?

Často se mluví o přelidnění planety. Brzy prý překročíme počet lidí, které planeta uživí bez problémů. Zároveň ale prosvítají informace, že západní společnost vymírá. A my patříme do západní společnosti.

Táta musí vztah k dítěti najít Táta musí vztah k dítěti najít

Matička příroda je vůči ženám o dost přívětivější. Její láska k vlastnímu dítěti je zařízená chemickou sloučeninou, která jí při porodu doslova vybuchne v hlavě. Má ihned potřebu se o dítě...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka