facebook
Dobrý večer, je neděle 22.4.2018 a svátek slaví Evžénie
1.trimestr
1-2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2.trimestr
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
3.trimestr
28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

9. týden těhotenství


Ilustrační fotografie


Během 9. týdne se stále objevují ve větší či menší míře typické těhotenské potíže, jako jsou nevolnosti, zvracení, náladovost, přecitlivělost, častější nucení na močení apod. Vzhledem k působení těhotenských hormonů probíhají změny i v oblasti prsních tkání, které se již mohou trochu zvětšit. Zároveň i prsa mohou být citlivá a bolestivá. Je to přeci jen jiné období, které může mít i výrazný vliv na psychiku ženy, která se musí vyrovnávat s celou řadou nových zkušeností, kterých postupně přibývá. Některé ženy již cítí potřebu změny šatníku, protože jim současné oblečení začíná být těsné. Těhotenské oblečení je pružnější a lépe se přispůsobuje zvětšujícímu bříšku.

Plod se během 9. týdne čím dál více podobá dítěti. I původní ocásek již zcela vymizel. Oční víčka plodu jsou kompletní a pokrývají celou část očí. Stojí za zmínku, že oči jako takové zůstávají zavřené až do 27. týdne. V ústech se už pomalu tvoří zoubky. A po stranách hlavičky jsou rozpoznatelné drobné ušní lalůčky.

Srdce plodu má vyvinuté čtyři srdeční komory a začíná tvorba srdeční chlopně. Klouby u rukou a nohou jsou zcela pohyblivé a zjišťují tak dítěti neomezený pohyb v rámci plodového vaku.  Z možných dovedností umí dítě v 9. týdnu zatnout ruku v pěst a dát si palec do pusy.

Během 9. týdne se váha plodu opět zvyšuje, a to na 2 gramy. Délka plodu, která se měří od temene ke kostrči, činí v tomto období asi 2,3 cm. Čtěte více o 9. týdnu těhotenství zde.8. týden těhotenství 8. týden těhotenství

8. týden stále může být ve znamení těhotenských nevolností, zvýšené únavy, náladovosti. Rovněž dochází vlivem zvýšené hladiny hormonů ke změnám na prsou. Žena může pociťovat citlivost prsou a již mírný nárůst objemu. Prsní žlázy se tak ...

7. týden těhotenství 7. týden těhotenství

Zní to až neuvěřitelně, ale v 7. týdnu je děloha ženy téměř dvojnásobná, když to porovnáme se stavem před těhotenstvím. Zároveň dochází k navyšování množství krve v těle, a to asi o 10% ve srovnání s množstvím mimo těhotenství.

6. týden těhotenství 6. týden těhotenství

Během 6. týdne již většina žen vnímá některé z příznaků těhotenství, jako je náladovost, únava, nevolnosti, bolest nebo citlivost prsou. Ničím výjimečným není ani drobné krvácení či špinění, což je způsobeno silně prokrvenou děložní sliznicí.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka